W ostatnim programie Pytanie na śniadanie poruszaliśmy temat, który w kontekście zbliżających się wakacji jest bardzo aktualny, ale i nie tylko. Patrząc chociażby na skład oprowadzanych przeze mnie grup turystycznych zauważyłam, że to właśnie kobiety stanowią większą część uczestników wyjazdów (BA! Zdarzało mi się, że zabierałam w podróż tylko babski skład, nie było ani jednego przedstawiciela męskiego!).
Jednak gdy czujemy się wystarczająco komunikatywni w obcym języku, zrobione są odpowiednie oszczędności i pojawi się odrobina odwagi łatwiej się zdecydować na samotną podróż. Najgorszą wymówką jest brak czasu, ponieważ mając powyższe (a niektórzy będą twierdzić, że i one nie są koniecznością!) tak naprawdę już cały świat stoi otworem.
Mam za sobą trzymiesięczny pobyt w Chinach czy spontaniczną podróż po Sri Lance. W tym pierwszym kraju zdarzyła się nawet nieco mniej sympatyczna historia (o czym możesz posłuchać w załączonym poniżej wywiadzie). Ostatnia rozmowa zmotywowała mnie to rozszerzenia tematu, który często pojawia się wśród osób podróżujących lub planujących podróże w ogóle, a nie tylko samotne.
Na co trzeba uważać podczas samotnej podróży kobiety (i nie tylko kobiety)?
- przed wyjazdem poczytaj o kulturze odwiedzanego regionu, panującej religii i obyczajach. Pomoże Ci to uniknąć niekomfortowych sytuacji, wytykania palcami, zwyczajowego faux pas.
- informuj najbliższych o swojej lokalizacji, a gdy wiesz, że w najbliższych dniach kontakt może być utrudniony – uprzedź o tym
- w miarę możliwości nie podróżuj nocą
- nie chodź tam, gdzie nie ma ludzi, unikaj pustych ulic
- jeśli przyjeżdżasz w nowe miejsce, zarezerwuj wcześniej pierwszy nocleg i autoryzowany transport do hotelu. Nie licz na spontan!
- nie każda osoba, która Ciebie zaczepi lub zacznie spontaniczną rozmowę będzie chciała Ciebie skrzywdzić. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania (w szczególności prośba do pań), ale nie odrzucaj każdej nawiązanej znajomości. Ludzie spotkani na Twoim podróżniczym szlaku mogą stać się najlepszymi przewodnikami
- w miarę możliwości naucz się kilku podstawowych zwrotów w lokalnym języku (w tym uwaga, policja, pomocy, ratunku). Mowa ciała czy pismo obrazkowe (ja zawsze noszę ze soba kartki i długopis) także jest doskonałą formą komunikacji.
- u wielu krajach uśmiech jest najcenniejszą walutą i potrafi znacząco ułatwić podróżowanie. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ w niektórych miejscach na świecie (np. w Indiach) może zostać odebrany jako sygnał do nawiązania bliższej niż koleżeńska relacji.
- nie pokazuj niepewności i strach poruszając się w nowych miejscach. Potencjalny napastnik zawsze to wyczuje i będzie chciał wykorzystać. Dla niego to sygnał, że ma nad Tobą przewagę
- nie afiszuj się drogim sprzętem fotograficznym – zaklej branding czarną taśmą a na pasek załóż osłonkę lub kup inny, np. we wzorki
- jeśli masz długie włosy, noś je związane. Niby drobiazg, ale w wielu krajach włosy rozpuszczone mają jednoznaczny wydźwięk
- samotne podróżniczki często zabierają w drogę obrączkę jako straszak dla potencjalnych zainteresowanych (to działa! W Azerbejdżanie obrączka oraz natychmiastowa informacja o posiadaniu męża sprawiała, że zainteresowany momentalnie odwracał się na pięcie i odchodził).
- noś pieniądze w różnych miejscach i zawsze posiadaj kopie dokumentów. Gdy nieszczęśliwie stracisz oryginały, kopie pomogą w szybszym wyrobieniu nowych.
- sprawdź obowiązujące szczepienia i zabierz apteczkę. Wykup także ubezpieczenie
- UFAJ INTUICJI!
Wady i zalety samotnej podróży
NAJWAŻNIEJSZA ZALETA! Każda samotna podróż to podróż życia!
- jesteś panem i władcą swojego czasu, plan podróży zależy tylko od Ciebie i nie musisz się nikomu podporządkować. W odwiedzanym miejscu spędzasz tyle czasu ile chcesz, jeśli Ci się podoba, zostajesz dłużej, a jeśli nie – ruszasz dalej. Nic nie musisz, wszystko możesz. Warto planować, ale nie trzeba trzymać się harmonogramu. I to jest najpiękniejsze!
- służby mundurowe przychylniej spojrzą na drobne przewinienie kobiety niż mężczyzny
- podróżowanie solo zazwyczaj jest dużo tańsze niż podróżowanie w zorganizowanej grupie
- nauczysz się trzymać własny budżet – nie będzie przecież nikogo, kto awaryjnie wyciągnie zaskórniaki
- samodzielne podróże trwają zazwyczaj dużo dłużej (dla jednych do wada dla innych zaleta)
- podróżując samotnie poznasz samego siebie, nauczysz się, jak walczyć z nudą i samotnością, która na pewno się pojawi (ale uwierz, że można się dobrze czuć i bawić samemu). To wyjątkowa szansa, by przemyśleć swoje życie, wartości, potrzeby, może nawet pozwoli otworzyć nowy rozdział w życiu
- na swojej drodze poznasz ludzi z całego świata, którzy staną się Twoimi drogowskazami nawet przyjaciółmi. Kto wie, może odwiedzisz ich w im rodzimym miejscu! To doskonała inspiracja do kolejnych podróży.
- samotnie podróżująca kobieta otrzyma dużo więcej serdeczności od miejscowych niż podróżujący mężczyzna czy para. Lokalsi często uważają, że facet zatroszczy się odpowiednio sam o siebie jak i o swoją towarzyszkę.
- mitem jest, że ludzie podróżujący samotnie są introwertykami. Wręcz przeciwnie! Otwartość i bycie towarzyskim sprawia, że doskonale sobie radzą w takich wyzwaniach.
SAMOTNIE PODRÓŻUJĄCE KOBIETY SĄ OTWARTE, TOWARZYSKIE, ODPOWIEDZIALNE I PRACOWIETE, A DO TEKO KOCHAJĄ ŻYCIE!
Zapraszam do wysłuchania rozmowy poniżej:)
http://www.pytanienasniadanie.tvp.pl/37728027/kobieta-w-samotnej-podrozy-po-azji