fbpx Skip to main content

Safari to w języku suahili znaczy “podróż”. Takie bezkrwawe polowania aparatem fotograficznym są dostępne w wielu krajach: RPA, Botswana czy Uganda, ale to Kenia i Tanzania są absolutnie najdoskonalszymi miejscami, gdzie można podglądać dzikie zwierzęta w ich naturalnych warunkach (mapa najczęściej odwiedzanych parków narodowych na samym dole)

Sprawdź także, CIEKAWOSTKI O ZWIERZĘTACH, KTÓRE POWIE CI TYLKO LOKALNY PRZEWODNIK

POJEDŹMY RAZEM NA SAFARI Z NOCLEGIEM W WIOSCE MASAJÓW!

AFRYKAŃSKIE DODATKI TURBANY ZEBRA

Wielka Piątka:

Zapewne wielokrotnie słyszeliście te pojęcie. Skąd ono pochodzi? W czasach na szczęście słusznie minionego kolonializmu Europejczycy chętnie zakładali swoje domy na Czarnym Kontynencie oraz otwierali  plantacje i farmy, na których się bogacili. Korzystając z bliskości wielu niezwykłych zwierząt, ale również tych samych zwierząt często niszczących ich biznesy, polowano na nie (współcześni bogacze organizują sobie taką bardzo drogą, na w pół legalną rozrywkę). Z czasem zaczęto celowo przygotowywać polowania na wielką skalę widząc w tym dodatkowy intratny interes. Wielką piątką nazywamy te zwierzęta, których trofea były najbardziej pożądane i które w wyniku polowania liczebność (w większości przypadków) została znacznie zmniejszona: lamparcie cętki pięknie prezentowały się na podłogach bogaczy a lwia głowa z bujną grzywą zdobiły ściany. Z tych samego powodu polowano bawoła (poroże). Słonie stały się ofiarą ze względu na swoje cenne kły, z których robiono dekoracje. Rogi nosorożca według azjatyckich wierzeń mają magiczną moc, z pokruszonego rogu robione są lekarstwa oraz afrodyzjaki.

Do dnia dzisiejszego za wspomniane trofea ludzie skłonni są płacić fortunę, nie licząc się z konsekwencjami: wymarciem gatunku.


Booking.com

1. Lew

Jak lew to oczywiście bajka z dzieciństwa, która rozpuściła serce niejednemu twardzielowi czyli „Król Lew”. Uważany za króla wszystkich zwierząt nawet wśród nich samych. Dlaczego? Bo chociażby rzadko zdarza mu się samodzielnie polować. Ma do tego lwice, stadnie same coś upolują i pozwalają samcowi rozpocząć ucztę.
Lew wśród wszystkich zwierzaków jest największym kochankiem. Jak już zdobędzie serce swojej wybranki (najbardziej męska jest ciemna, duża i gęsta grzywa), para oddaje się rozkoszy przez kilka dni nawet co 15-20 min zapominając przez ten czas o śnie i odpoczynku.lew - zwierzęta na safari w Afryce - Szpilki w plecaku

 

2. Lampart

Oprócz przepięknej sierści, którą upodobali sobie ludzie, lampart słynie z niesamowitej gracji, z jaką wchodzi oraz porusza się po drzewie. Ze swoją ofiarą wspina się wysoko, aby ani lew, ani hieny ani inne drapieżniki nie próbowały mu jej ukraść. Podczas safari warto dokładniej przyjrzeć się właśnie drzewom, na których wypoczywa po nocnych harcach. UWAGA! Jest to zwierzę z wielkiej piątki, które najtrudniej spotkać, dlatego lornetka może stać się bardzo przydatnym narzędziem.

Lampard

3. Nosorożec

Na sawannie można spotkać dwóch przedstawicieli gatunku, nosorożca białego oraz czarnego. W ich przypadku kolor nie jest wyznacznikiem gatunku, ale kształt pyska oraz posiadanego roku.

Aktualnie ich liczebność w Afryce jest dramatycznie mała. Wzmożone kontrole, wysokie kary nie odstraszają kłusowników, którzy na sprzedaży rogu nosorożca mogą zarobić pieniądze. Nieszczęście nosorożca polega na tym, że ów pożądany róg jest bardzo ukrwiony i unerwiony. W momencie jego odcięcia zwierzę bardzo cierpi i wykrwawia się na śmierć.. A przecież w swej strukturze zupełnie to samo co nasz paznokieć…

Nosorożec

Sprawdź także, CIEKAWOSTKI O ZWIERZĘTACH, KTÓRE POWIE CI TYLKO LOKALNY PRZEWODNIK

4. Słoń

Największy siłacz sawanny o wrażliwym sercu: Największy gabaryt, najbardziej wytrzymały na słońce i długie wędrówki, cztery godziny snu wystarczą na całkowita regenerację. A dlaczego wrażliwe serce? Stado samic (samce żyją w pojedynkę) tworzą rodzinę o bardzo silnych relacjach i więziach. Kiedy słoń umiera, stado przykrywa je gałęziami i liśćmi budując coś na kształt grobu. Stado pozostaje jakiś czas przy utworzonej mogile i „opłakuje” stratę.

Te zwierzę również posiada coś, czego pragną bogacze: kły czyli kość słoniową, z której robione są rzeźby i inne elementy dekoracyjne a także kiedyś białe klawisze do pianina. O tyle są szczęściarzami, że w przeciwieństwie do nosorożca, zwierzę nie umiera po ich obcięciu z bólu czy wykrwawienia (podczas akcji kłusowników zwierzęta mogą paść z powodu zastosowania zbyt dużej dawki środka usypiającego). Kły służą mu do przewracania niedużych drzew, aby dostać się do smakowitych korzeni.

Slon

5. Bawół

Wielka krowa sawanny udekorowana niezależnie od płci „warkoczykami” na głowie w rozmiarze XXL. Te silne i bardzo agresywne zwierzę, często samo prowokujące starcia, było i jest dość trudnym celem dla poszukujących poroża (oczywiście polowanie na nie wciąż jest nielegalne). Nie zapomnę jak podczas mojej podróży do Tanzanii nocą dały mi popalić…  (TUTAJ)

… a oprócz tego…

POJEDŹMY RAZEM NA SAFARI Z NOCLEGIEM W WIOSCE MASAJÓW!

Coś jeszcze?? Oczywiście że tak!


Gepard

To najszybszy zwierz sawanny. Potrafi błyskawicznie rozpędzić się do prędkości 110 km/h, ale jest krótkodystancowcem. Po takim wysiłku fizycznym potrzebuje godziny, aby się zregenerować. Od lamparta, oprócz cętek, geparda odróżniają charakterystyczne czarne łzy. Mają one swoja bardzo ciekawą funkcję! Otóż w słoneczne dni, podczas polowania, czerń pochłania promienie słoneczne, dzięki czemu ostre, afrykańskie światło nie zaburza jego pola widzenia.

 

Pawian

Cechą charakterystyczna pawiana jest świecąca golizną pupa, przypominająca kształtem rozgnieciona kajzerkę (hihi). Nie jest to ich strikte cecha gatunkowa, ale wynik siedzącego trybu życie: je na siedząco, śpi na siedząco, iska inne małpy również w tej pozycji. Patrząc na nie można odnieść wrażenie, że są bardzo spokojnymi miłymi stworzonkami. Nic bardziej mylnego! To one są organizatorami rabunków podczas plenerowych posiłków, złodziejami plecaków z aut, jeśli poczują w nich jakieś smakołyki, potrafią zdjąć człowiekowi z nosa okulary i dać dyla czy rzucić kamieniem, jeśli coś im się nie spodoba. Zatem: kiedy wychodzisz z auta wszystkie okna i dach muszą być pozamykane przed grasującą pawiania mafią!

 Pawian

Hipopotam

Wydaje się być taki słodki i pocieszny a jest autorem największej ilości wypadków śmiertelnych w Afryce. Co prawda nie jest mięsożerny a tylko roślinożerny, ale nie zawaha się zaatakować, jeśli wkroczymy na jego terytorium. Pomimo swojej tuszy bardzo szybko biega i jest zwinnym pływakiem. Delikwenta, który zajdzie mu za bardzo grubą ale delikatną oraz wrażliwą na słońce skórę łapie w swoją uzbrojonym w potężne zębiska paszczę przedziurawiając ciało, pomacha głowa kilka razy i zostawia, aby ten się wykrwawił. Mało przyjemna śmierć…

Zebra

Czy ona jest czarna w białe paski czy biała w czarne paski? Nawet naukowcy się nad tym głowią. Nie jest to jedynie dziecięce zapytanie. Dla jednych jak i drugich jest zagadką nie do rozwiązania. Same paski są dla zebry doskonałym kamuflażem. Drapieżniki żyjące na sawannie, które mogłyby na nie polować widzą świat tylko w dwóch kolorach, czarnym i biały. Kiedy stado zebr (a żyją w społecznościach) ustawia się gęsto w wysokiej trawie, taki daltonista, np. lew potrzebuje sporo skupienia, aby je wypatrzeć. Ale ta matka natura jest sprytna!

Zebra

 

Guziec

„Hakuna matata” czyli „nie ma problemu” śpiewał samiec surykatki o imieniu Timon i afrykańska dzika świnia, guziec Pumba. Ten zwierzak niejednokrotnie rozbawił na ekranie, ale i patrząc mu prosto w twarz podczas safari. Zabawnie nazywany jest nazywany „kenya/tanzania express”, ponieważ uciekając w popłochu zadziera do góry ogonek, który przypomina antenkę.

 

Antylopy oraz gazele

Na sawannie spotkasz ich całe mnóstwo! Z małymi , dużymi i bez rogów, olbrzymi i maleństwa! Występują masowo zatem na pewno spotkasz ich całe mnóstwo! To co pozwala odróżnić je od siebie to nie tylko gabaryt ale także rogi o różnej długości, kształcie na nawet fakturze. Szkoda tylko, że to najczęściej tylko samiec jest uzbrojony w takie cacko…

Antylopa dik dik

To najmniejsza antylopa na sawannie! Samiec i samiczka dobierają się w pary na całe życie. Zwierzaki są tak sobie bliskie i oddane, że gdy jedno umiera, drugie z tęsknoty kończy swój żywot albo popełnia samobójstwo (!) Nie bez powodu wśród wielu plemion uważane są za symbol doskonałego małżeństwa i z ich skór robione są przedmioty, którymi wymieniają się młodzi podczas ceremonii ślubu.

Dik dik

Antylopa eland

Największa antylopa na sawannie, nazywana często krową sawanny – zdarza się, że buszmeni polują na nią w celu zdobycia mięsa  lub jej zabicie przez młodzieńca jest uznawane za wejście w dorosłość. Wydaje się być ciężka i powolna, ale z łatwością potrafi przeskoczyć przeszkodę o wysokości nawet 2,5m.

SONY DSC

Antylopa impala

Żyją w stadach składających się z jednego osobnika męskiego i grupy nawet 40 samic (!), jak w haremie… („taki to pożyje!” – jak kiedyś skomentował jeden z moich turystów, przedstawicieli płci brzydkiej). Impala jest doskonałą lekkoatletką, potrafi jednym skokiem zmienić kierunek swojego biegu, dodatkowo długie na 10 metrów i wysokie na 3 metry skoki sprawiają, że nie jest łatwą zdobyczą dla czy hieny

Antylopa kob śniady

Po angielsku waterbuck czyli kozioł wodny. A z woda ma wiele do czynienia. Chociażby fakt, że preferuje środowisko w bliskim otoczeniu zbiornika wodnego (Park Narodowy Jeziora Bogoria, Jeziora Naivasha czy Nakuru). Co więcej, jego jedna z metod ucieczki przed zagrożeniem jest właśnie ciekanie do wody. Osobiście nazywam go też śmierdziuchem, ponieważ w skórze koba znajdują się gruczoły tworzące tłuszcz o nieprzyjemnej woni, mający na celu zniechęcenie do pogoni i konsumpcji.

Kob

Antylopa kudu

Licznie występuje w RPA a w Kenii oraz Tanzanii to rarytas. Osobiście widziałam tylko dwa razy nad jeziorem Bogoria. Płochliwe zwierzę nie udało się nawet uchwycić aparatem fotograficznym! Kudu jest posiadaczem zjawiskowych, zakręconych rogów. Ponieważ są zwierzętami bardzo terytorialnymi, pomiędzy samcami często dochodzi do starć, podczas których niejednokrotnie plączą się ichporoża. Nie mogąc się uwolnić niestety umierają z głodu i wyczerpania.

Sprawdź także, CIEKAWOSTKI O ZWIERZĘTACH, KTÓRE POWIE CI TYLKO LOKALNY PRZEWODNIK

Antylopa topi

Nieduża, przypomina upasiona kozę, z resztą jak kózka również wspina się po krzakach w poszukiwaniu świeżych liści. Poza tym z tyłu ma czarno-fioletowe plamy, które wyglądają jak zaciągnięte na nogi wysokie skarpety.

Gazela Thomsona oraz Gazela Granta

Bardzo szybkie i zwinne. Potrafią skakać bardzo wysoko i osiągać prędkość nawet 100km/h. Gatunek jeden od drugiego odróżnia charakterystyczny pas na boku.

Gnu

Tegoż najdziwniejszego zwierza na safari jest najwięcej. Mieszkańcy Kenii i Tanzanii uważają, że gnu jest mieszanką wszelkiej zwierzymy poruszającej się po sawannie: ma pręgi na plecach jak zebra, małe rogi jak bawół, ogon żyrafy zakończony pędzlem, nieco mniejsza niż lew grzywę i antylopie kopyta. Wyszło w sumie całkiem nie złe cacko. Tylko stwórca zapomniał o głosie… Jego ryk przypomina pracującą betoniarkę…
Gnu stanowią największą grupę zwierzą uczestnicząca w rokrocznej wielkiej migracji pomiędzy Kenią a Tanzanią. Jej najbardziej znanym elementem jest przejście przez rzekę Mara, w której krokodyle czekają na rychły posiłek. Ale to nie tylko te gady stanowią poważne utrudnienie: brzegi rzeki są bardzo strome, a rzeka bardzo głęboka (migracja odbywa się w porze deszczowej, gdzie poziom wody może być znaczący), zatem zwierzaki często łamią sobie kopyta. Dodatkowo, napierająca masa zwierząt, której może być nawet  ponad milion (nie tylko gnu ale także zebry, bawoły i inne antylopy większe lub mniejsze uczestniczą w wędrówce) wzajemnie się tratuje. Nie jest obcym widokiem rzeka Mara usłana antylopimi padniętymi, puchnącymi i cuchnącymi ciałami…

Gnu Gnu 2

Hiena

Mają niechlubną sławę, ale tak naprawdę, są szalenie inteligentnymi mieszkańcami sawanny i doskonale wyposażonym przez naturę mieszkańcami sawanny. Szczęka o sile ścisku tony(!) z łatwością kruszy kości i rogi , a układ trawienny bez problemów je rozpuszcza. Ich nos potrafi wyczuć padlinę z odległości nawet 10 km, ale także same bardzo często polują w grupie jak myśliwi. Wielu przewodników podczas mojego safari podkreślało, że to właśnie hieny są największą konkurencją kotów sawanny jeśli chodzi o skuteczność polowania.

SONY DSC

 

Żyrafa

Nie doceniałam urody żyrafy dopóki nie zobaczyłam jej na żywo. To co mnie w niej urzekło to galop. Jej majestatycznie falujące ciało i szyja zbudowana z tej samej liczby kręgów co u człowieka robi niesamowite wrażenie. Kiedy stoi ich kilka obok siebie przypominają zgrupowanie dźwigów.

Żyrafa ma bardzo silne serce, które musi pompować krew kilka metrów wyżej do mózgu. Ale te serce jest również bardzo wrażliwe. Kiedy zwierzę się wystraszy, często jest do mały bodziec, ucieka przed siebie, nie patrząc czy rzeczywiście grozi jej jakieś niebezpieczeństwo. Taki gwałtowny ruch nie jest dla serca sytuacja komfortową:  z tego powodu często umierają na atak serca.

Uwaga! Żyrafa śpi średnio 4 h na dobę, a czas ten jest właściwie kilkoma dwudziestominutowymi drzemkami!

Marabut

Nazywany najbrzydszym bocianem i czyścicielem Afryki. Jest mile widziany we wszystkich prostych domostwach: zjada wszelkie odpadki, nawet te, które wydawałaby się nie są do spożycia. Często można znaleźć je na wysypiskach śmieci lub kompostach. Ale i nie tylko! Jeśli zadrzesz głowę wysoko do góry może uda Ci się również dostrzec akacje uginające się pod ciężarem licznej grupy tych ptaków.

 

Marabut

Sęp

Po marabucie chyba drugie najbrzydsze zwierzę na sawannie. Razem z nim i hieną stanowią doskonały zespół czyszczący sawannę. Jednak nienachalna uroda sępa może zrobić wrażenie! Wystarczy zobaczyć go szybującego z wielkimi rozpostartymi skrzydłami. A ponieważ są to ptaki żyjące w stadach, podniebny teatr może powalić na kolana!

Sprawdź także, CIEKAWOSTKI O ZWIERZĘTACH, KTÓRE POWIE CI TYLKO LOKALNY PRZEWODNIK

W takim razie do ZOO czy na SAFARI? Odpowiedz w komentarzu poniżej

Najciekawsze Parki Narodowe w Kenii i Tanzanii SAFARI

POJEDŹMY RAZEM NA SAFARI Z NOCLEGIEM W WIOSCE MASAJÓW!

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Szpilki w plecaku. Dziękuję!


SPRAWDŹ INNE TEKSTY NA TEMAT KENII


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Join the discussion One Comment

Leave a Reply