AfrykaKeniaRelacjeTanzania i Zanzibar

Jakie zwierzęta zobaczysz na safari w Kenii i Tanzanii?

Safari to w języku suahili znaczy „podróż”. Takie bezkrwawe polowania aparatem fotograficznym są dostępne w wielu krajach: RPA, Botswana czy Uganda, ale to Kenia i Tanzania są absolutnie najdoskonalszymi miejscami, gdzie można podglądać dzikie zwierzęta w ich naturalnych warunkach (mapa najczęściej odwiedzanych parków narodowych na samym dole)

Wielka Piątka:

Zapewne wielokrotnie słyszeliście te pojęcie. Skąd ono pochodzi? W czasach na szczęście słusznie minionego kolonializmu Europejczycy chętnie zakładali swoje domy na Czarnym Kontynencie oraz otwierali  plantacje i farmy, na których się bogacili. Korzystając z bliskości wielu niezwykłych zwierząt, ale również tych samych zwierząt często niszczących ich biznesy, polowano na nie (współcześni bogacze organizują sobie taką bardzo drogą, na w pół legalną rozrywkę). Z czasem zaczęto celowo przygotowywać polowania na wielką skalę widząc w tym dodatkowy intratny interes. Wielką piątką nazywamy te zwierzęta, których trofea były najbardziej pożądane i które w wyniku polowania liczebność (w większości przypadków) została znacznie zmniejszona: lamparcie cętki pięknie prezentowały się na podłogach bogaczy a lwia głowa z bujną grzywą zdobiły ściany. Z tych samego powodu polowano bawoła (poroże). Słonie stały się ofiarą ze względu na swoje cenne kły, z których robiono dekoracje. Rogi nosorożca według azjatyckich wierzeń mają magiczną moc, z pokruszonego rogu robione są lekarstwa oraz afrodyzjaki.

Do dnia dzisiejszego za wspomniane trofea ludzie skłonni są płacić fortunę, nie licząc się z konsekwencjami: wymarciem gatunku.


Booking.com

1. Lew

Jak lew to oczywiście bajka z dzieciństwa, która rozpuściła serce niejednemu twardzielowi czyli „Król Lew”. Uważany za króla wszystkich zwierząt nawet wśród nich samych. Dlaczego? Bo chociażby rzadko zdarza mu się samodzielnie polować. Ma do tego lwice, stadnie same coś upolują i pozwalają samcowi rozpocząć ucztę.
Lew wśród wszystkich zwierzaków jest największym kochankiem. Jak już zdobędzie serce swojej wybranki (najbardziej męska jest ciemna, duża i gęsta grzywa), para oddaje się rozkoszy przez kilka dni nawet co 15-20 min zapominając przez ten czas o śnie i odpoczynku.

Lew

2. Lampart

Oprócz przepięknej sierści, którą upodobali sobie ludzie, lampart słynie z niesamowitej gracji, z jaką wchodzi oraz porusza się po drzewie. Ze swoją ofiarą wspina się wysoko, aby ani lew, ani hieny ani inne drapieżniki nie próbowały mu jej ukraść. Podczas safari warto dokładniej przyjrzeć się właśnie drzewom, na których wypoczywa po nocnych harcach. UWAGA! Jest to zwierzę z wielkiej piątki, które najtrudniej spotkać, dlatego lornetka może stać się bardzo przydatnym narzędziem.

Lampard

3. Nosorożec

Na sawannie można spotkać dwóch przedstawicieli gatunku, nosorożca białego oraz czarnego. W ich przypadku kolor nie jest wyznacznikiem gatunku, ale kształt pyska oraz posiadanego roku.

Aktualnie ich liczebność w Afryce jest dramatycznie mała. Wzmożone kontrole, wysokie kary nie odstraszają kłusowników, którzy na sprzedaży rogu nosorożca mogą zarobić pieniądze. Nieszczęście nosorożca polega na tym, że ów pożądany róg jest bardzo ukrwiony i unerwiony. W momencie jego odcięcia zwierzę bardzo cierpi i wykrwawia się na śmierć.. A przecież w swej strukturze zupełnie to samo co nasz paznokieć…

Nosorożec

4. Słoń

Największy siłacz sawanny o wrażliwym sercu: Największy gabaryt, najbardziej wytrzymały na słońce i długie wędrówki, cztery godziny snu wystarczą na całkowita regenerację. A dlaczego wrażliwe serce? Stado samic (samce żyją w pojedynkę) tworzą rodzinę o bardzo silnych relacjach i więziach. Kiedy słoń umiera, stado przykrywa je gałęziami i liśćmi budując coś na kształt grobu. Stado pozostaje jakiś czas przy utworzonej mogile i „opłakuje” stratę.

Te zwierzę również posiada coś, czego pragną bogacze: kły czyli kość słoniową, z której robione są rzeźby i inne elementy dekoracyjne a także kiedyś białe klawisze do pianina. O tyle są szczęściarzami, że w przeciwieństwie do nosorożca, zwierzę nie umiera po ich obcięciu z bólu czy wykrwawienia (podczas akcji kłusowników zwierzęta mogą paść z powodu zastosowania zbyt dużej dawki środka usypiającego). Kły służą mu do przewracania niedużych drzew, aby dostać się do smakowitych korzeni.

Slon

5. Bawół

Wielka krowa sawanny udekorowana niezależnie od płci „warkoczykami” na głowie w rozmiarze XXL. Te silne i bardzo agresywne zwierzę, często samo prowokujące starcia, było i jest dość trudnym celem dla poszukujących poroża (oczywiście polowanie na nie wciąż jest nielegalne). Nie zapomnę jak podczas mojej podróży do Tanzanii nocą dały mi popalić…  (TUTAJ)

… a oprócz tego…


Coś jeszcze?? Oczywiście że tak!


W takim razie do ZOO czy na SAFARI? Odpowiedz w komentarzu poniżej

Najciekawsze Parki Narodowe w Kenii i Tanzanii – SAFARI


SPRAWDŹ INNE TEKSTY NA TEMAT KENII


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Wiem, ja też nie lubię check boxów, ale muszę działać zgodnie z prawem. Obiecuję nie wysyłać spamu, tylko treści najbardziej interesujące. Dzięki newsletterowi masz dostęp do unikalnych treści oraz prouktów a także o wszystkim dowiesz się w pierwszej kolejności. Pamiętaj, zawsze możesz wycofać swoje zgody.
Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku