fbpx Skip to main content

Safari jest jedną z największych atrakcji takich krajów afrykańskich jak Kenia, Tanzania, RPA czy Namibia. Zwierzęta fascynują dzieci i dorosłych i chyba tu raczej nie znajdę wyjątku. Zapewne nie będę wyjątkiem, który rozpłakał się nie raz oglądając film „Król Lew”. Dla wielu był początkiem marzeń 0 afrykańskim safari.

Na moim blogu znajduje się już jeden artykuł o zwierzętach na safari. Teraz przedstawiam Ci wyjątkowe materiały, które powie Ci tylko przewodnik, a nie przeczytasz ich nigdzie więcej (no chyba, że zostaniesz do końca tego tekstu 😛 )

Słoń

 1. Posiadają aż 6 zestawów zębów. Bardzo często padają, gdy stracą je wszystkie
 2. Ciosy to takie zewnętrzne zęby słonia. Kłusownicy obcinając je, sprawiają, że dieta zwierząt jest bardziej uboga.
 3. Słonie mogą być lewo i prawo ręczne. W sumie to powinnam napisać zębne. Chodzi o to, że jeden zazwyczaj jest ciut krótszy, bo częściej używany do np. kopania w ziemi w celu podważenia drzewa i dostania się do soczystych liści na szczycie drzewa.
 4.  Słonie na sawannie są służbą porządkową. Gdyby nie one sawanny bardzo szybko obrosłyby kolczastymi akacjami, a tym samym, inne zwierzęta nie mogłyby znaleźć jedzenia. Taka sytuacja miała miejsce w Parku Narodowym Mago w Etiopii. Kenijczycy przy pomocy helikopterów przegonili słonie na swoją stronę i zbudowali wzdłuż granicy przeszkody, aby zwierzęta nie mogły wrócić. Dziś Mago praktycznie w całości porośnięty jest zaroślami i trudno w nim znaleźć jakiekolwiek zwierzęta.
 5. W namibijskim Parku Etosha znajdziecie największe słonie w Afryce, ale… z najmniejszymi ciosami. Wynika to niskiej ilości minerałów budujących zęby. Żeby tego było mało, ich ciosy są dużo słabsze, dlatego wiele słoni ma je połamane.
 6. Safari w Etosha to właściwie poszukiwania zwierząt przy wodopojach usytułowanych wzdłuż drogi. Część z nich jest naturalna, część wybudowana ręką człowieka. Słonie przez całe życie uczą się ścieżek prowadzących do wody, dlatego właśnie przy wodopojach można nasycić się ich widokiem podczas kąpieli czy zabaw.
Słonie - Etosha - safari - Szpilki w plecaku
słoń - Etosha - Szpilki w plecaku
safari w Afryce - Słoń

Gepard

 1. Jest najszybszym zwierzęciem świata. Potrafi osiągnąć prędkość 110 km/h. Ale! Taka prędkość jest bardzo kosztowna energetycznie, dlatego gdy gepard planuje polowanie musi być pewny swojej skuteczności, gdyż regeneracja trwa aż 8 godzin!
 2. Chociaż mają świadomość jak wyczerpujące jest polowanie to z łatwością oddają zdobycz innym drapieżnikom.
 3. Gepard nie miauczy a…SZCZEKA, o ile w ogóle ma ochotę wydać jakikolwiek dźwięk!

Żyrafa

 1. Jej język ma aż 40 cm długości. Jest w kolorze czarnym, dzięki czemu podczas długich wyżerek z wyciągniętym językiem nigdy go sobie nie poparzy 😊
 2.  Sposób, w jaki żyrafa pije wodę jest chyba jednym z najbardziej zabawnych. Staje nad wodopojem i rozstawia szeroko swoje przednie nogi. Jest to dość niebezpieczna pozycja z dwóch powodów: a) przy śliskim brzegu mogą się rozjechać, b) jeśli w okolicy czai się gdzieś drapieżnik, to powrót do pozycji pozwalającej uciec jest długi. Dlatego technika picia wody zaczęła ewoluować. W Etosha zaobserwowałam, że żyrafy zaczęły nogi podginać w kolanach!
 3. Mała żyrafa potrafi chodzić po 40 min od urodzenia. Ale jej pierwszą nabytą umiejętnością jest latanie: spada z wysokości 2m
pijąca żyrafa - safari w Afryce - Szpilki w plecaku - Ewa Chojnowska Lesiak
lew - zwierzęta na safari w Afryce - Szpilki w plecaku
kudu II- safari w Afryce - Szpilki w plecaku - Ewa Chojnowska

Kudu

 1. Jedne z najpiękniejszych antylop sawanny, ale jednocześnie najbardziej płochliwe.
 2. Poroże kudu jest cennym trofeum dla kłusowników.
 3. Piękne poroże czasem bywa problematyczne. Podczas walk między samcami (samice są bezrogie) potrafią się tak splątać, że w tychże „objęciach” oba osobniki dogorywają.
 4. Mięso kudu w postaci bitlong (suszone na słońcu i wietrze) jest popularne w namibijskich supermarketach a restauracje przygotowują wyśmienite steki.

Struś

 1. M.in. w Namibii jest dopuszczalne strzelanie do strusi, ale… tylko w głowę. Ich skóra jest bardzo cenna i wykonuje się z niej galanterię skórzaną (paski, torebki)
 2. To kurczak rekordzista: największy ptak świata, ma największe oko wśród zwierząt lądowych, składa największe jajka, ale najmniejsze, jeśli porównamy ich proporcje do masy dorosłego ptaka, najlepszy dwunożny biegacz świata (80 km/h na krótkim dystansie, a 70km/h na długim)
struś - zwierzęta na safari - Szpilki w plecaku
guziec - zwierzęta na safari w Afryce - Szpilki w plecaku

Guziec

 1. Nazywany jest sawannowym rolnikiem: kopie (rozluźnia ziemię), aby spadające ziarenka roślin i znajdujące się w odchodach zwierząt łatwiej urosły.
 2. Do swojej sypialni zawsze wchodzi tyłem, aby postraszyć kłami ewentualnego drapieżnika.
Jakie zwierzęta zobaczysz na safari?Jakie zwierzęta zobaczysz na safari?Pojedź ze mną do Kenii!Pojedź ze mną do Kenii!
 • SAFARI – gra rozrywkowo-edukacyjna dla dorosłych i dzieci – PRZEDSPRZEDAŻ

  129,00 
 • Spakuj się idealnie – listy kontrolne

  10,00 

Impala

 1. Nazywany fastfoodem z dwóch powodów: a) jego paski na pupie oraz ogonek tworzą literkę M (stąd nazywa się je też „makdonaldsami”), b) potrafią naprawdę szybko biegać i jednym susem zmienić kierunek biegu, dzięki czemu są naprawdę szybkie i trudno je złapać. Impala potrafi podskoczyć na wysokość 3 metrów i zrobić susa na 10 długości
 2.  Samiec posiada liczy harem, liczący nawet 40 panienek.
impala - zwierzęta na safari w Afryce - Szpilki w plecaku
lew - zwierzęta na safari w Afryce - Szpilki w plecaku
lew 2 - zwierzęta na safari w Afryce - Szpilki w plecaku

Lew

 1. Uważany za najlepszego kochanka, ale małoskutecznego. Podczas kilkudniowego spotkania, nic nie jedzą i nie piją a… non stop się kochają. Co prawda stosunek trwa raptem 20 sekund ale powtarzany jest co 15 min zarówno w dzień jak i w nocy. Naukowiec Bertram wyliczył, że na około 3000 kryć jednego kota, tylko jeden potomek osiągnie wiek dojrzały.
 2. W Parku Narodowym Etosha są zdecydowanie grubsze w porze suchej, gdy zwierzęta są bliżej wodopoju i łatwiej je upolować. W porze deszczowej bardziej się rozpraszają i trudniej je znaleźć.

Gnu

 1. Samice mogą rodzić młode do 100 dni przez cały rok
 2. Niektórzy twierdzą, że gnu to „kiepski boski składak” z resztek po innych zwierzętach: małe rogi (od bawoła), mało widoczne pręgi na karku (od zebry), ogon podobny do żyrafy, licha grzywa (od lwa). I do tego jeszcze beczy niczym betorniarka.
jezioro Naivasha crescent
wielka migracja
Etosha Park - hiena - zwierzęta na safari - Namibia - Szpilki w plecaku

Hiena

 1. Kiedy dorwą się do ofiary bezlitośnie ją patroszą. Wchodzą głodne do jej wnętrza często przebijając sobie oczy o kości z zachłanności. Ponadto zachłanność ta sprawia, że w głodzie podgryzają sobie wzajemnie tyłki, stąd tak często są poranione
 2. Hiena zjada wszystko, łącznie z kośćmi, kopytami i rogami. W jej wnętrznościach znajduje się bardzo silny kwas solny, który ułatwia jej trawienie. Enzymy trawienne pracują bardzo szybko, przez co trawi szybko i… jest permanentnie głodna i na polowanie

Zebra

 1. Jest zielono-wszystkożerna, dlatego bardzo trudno ją spotkać wychudzoną. Ponadto ma dwa żołądki, w których magazynuje jedzenie. Jedyne chude to te stare i chore.
 2. Paski służą zebrze jako kamuflaż. Zdecydowana większość drapieżników jest daltonistami, dlatego w wysokich trawach i w ciasnej, większej grupie są „niewidoczne”
zebra 2 - zwierzęta na safari - Szpilki w plecaku
zebra 2 - zwierzęta na safari - Szpilki w plecaku
Pojedź ze mną do Kenii!Pojedź ze mną do Kenii!Jakie zwierzęta zobaczysz na safari?Jakie zwierzęta zobaczysz na safari?
 • SAFARI – gra rozrywkowo-edukacyjna dla dorosłych i dzieci – PRZEDSPRZEDAŻ

  129,00 
 • Spakuj się idealnie – listy kontrolne

  10,00 
stado zwierząt na safari przy wodopoju - Szpilki w plecaku
stado zwierząt na safari przy wodopoju - Szpilki w plecaku

CZY WIESZ, ŻE...

 1. Zwierzęta różnych gatunków w jednym stadzie mają inne umiejętności wykrywania drapieżnika. Jest to najlepszy sposób zabezpieczenia się przed byciem zjedzonym.
 2. Czapla jest krokodylim dentystą. Po posiłku gad otwiera paszczę a ptak wyjada resztki.
 3. Wszelkie antylopy, zebry, bawoły, żyrafy, duże zwierzęta, śpią bardzo krótko, ale często. Taki tryb życia pozwala kontrolować otoczenie i dać dyla przed zbliżającym się drapieżnikiem.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Szpilki w plecaku. Dziękuję!

CO CIEBIE NAJBARDZIEJ ZASKOCZYŁO Z TYCH CIEKAWOSTEK?

Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Join the discussion One Comment

Leave a Reply