fbpx Skip to main content

Między czerwcem a sierpniem na granicę Kenii i Tanzanii ściąga tysiące turystów pragnących zobaczyć wielką migrację czyli największy teatr w świecie zwierząt. Te przedstawienie na terenie Rezerwatu Masai Mara, Parku Narodowego Serengeti i częściowo obszaru chronionego NgoroNgoro można oglądać na dwa sposoby: tradycyjnie z okien lub przez dach przystosowanego auta z napędem 4×4 lub z powietrza nad ranem unosząc się w koszu balona.

Lot balonem wraz z bajecznymi panoramami przepełnionymi zwierzętami sawanną oraz śniadanie w buszu może być jednym z najwspanialszych doświadczeń podczas afrykańskiej przygody.

Wiele osób marzy o takim przeżyciu, cześć obawia się o swoje bezpieczeństwo lub ma inne wątpliwości. Postaram się zatem opowiedzieć o tej niezwykłej atrakcji bardzo szczegółowo ????
POJEDŹMY RAZEM NA SAFARI Z NOCLEGIEM W WIOSCE MASAJÓW!

Bezpieczeństwo

Organizator zanim zabierze Ciebie na niezwykły lot balonem (baloon safari) nad sawanną na pewno poinformuje, że taka podróż obarczona jest ryzykiem i odbywa się na własną odpowiedzialność. Oczywiście zawsze może się coś zdarzyć. Nawet książka spadająca z półki może doprowadzić człowieka do grobu.

Lot balonem na sawannie przez większość firm ubezpieczeniowych traktowana jest jako sport ekstremalny lub wysokiego ryzyka. Jeśli planujesz taką przygodę, warto rozszerzyć swoje ubezpieczenie.

Z perspektywy wielu lat podróży zauważyłam, że obsługujący balon piloci mają ogromne doświadczenie w lotach na całym świecie i w różnych warunkach a afrykańska sawanna jest im doskonale znana. W mojej ocenie nie ma zatem większych obaw o bezpieczeństwo. Ponadto nie słyszałam jeszcze o wypadku podczas takiej podniebnej podróży.wielka migracja masai mara

Co zabrać ze sobą na baloon safari?

Za każdym razem, kiedy przyjeżdżam do Afryki utwierdzam się w przekonaniu: nigdzie indziej jak w Afryce nie zmarznie nam tak bardzo tyłek! Trzeba pamiętać, że poranki oraz wieczory są bardzo chłodne.

W związku z tym, że całe wydarzenie odbywa się bardzo wcześnie, najczęściej o wschodzie słońca, koniecznie należy zabrać polar lub wiatrówkę.

Oprócz tego na pewno przyda się:
– lornetka
– aparat fotograficzny lub GoPro
– panie muszą związać swoje długie włosy w kucyk lub kok by nie wpadły do płomienia podgrzewającego powietrze w balonie
– pełne buty (nie sandały!) do bezpiecznego startu oraz lądowania
– drobniaki na napiwki (myślę, że ok 15$ powinno wystarczyć do podziału na całą obsługę)

Wszystkie wspomniane przeze mnie rzeczy należy spakować albo do kieszeni albo do małego plecaka. Odradzam torby i reklamówki, ponieważ utrudniają one bezpieczne lądowanie (o tym w dalszej części).

Baloon safari krok po kroku

W przeddzień lotu warto wcześnie iść spać, ponieważ pobudka jest o szczególnie nieludzkiej godzinie – 5 rano a nawet wcześniej (wszystko zależy od tego, jak daleko znajduje się Twój hotel od punktu startowego). Organizator zadba, aby obsługa hotelowa budziła odpowiednio wcześniej. Ja jednak na wszelki wypadek ustawiam sobie dodatkowy alarm.

Warto przyjść 10 min wcześniej do lobby: zazwyczaj czeka gorąca kawa, herbata oraz ciasteczka na poranne rozruszanie (o śniadanie się nie martw, będzie w swoim czasie takie, które myślę zapamiętasz do końca życia!).
O wyznaczonej dzień wcześniej godzinie przyjedzie kierowca, który zabiera do punktu startowego. Jest to często luksusowa lodga albo punkt informacyjny. Trzeba zabrać ze sobą dowód uiszczonej opłaty za imprezę – jest ona gwarantem uczestnictwa w baloon safari. Na miejscu każdy zostaje przydzielony do odpowiedniego kosza mogącego liczyć 8,10,12,16 osób. Otrzymasz także kartę pokładową w postaci kolorowego kuponu lub numer oznaczający balon.
Zanim słońce pojawi się na niebie pójdziesz na łąkę, gdzie przygotowany jest sprzęt do lotu. baloon safari balonemprzygotowanie do lotu balonem
POJEDŹMY RAZEM NA SAFARI Z NOCLEGIEM W WIOSCE MASAJÓW!

Jak wygląda start balonem?

Może on wyglądać na dwa sposoby:
1) Kosz wypełniony turystami STOI. Wszyscy w środku kucają i trzymają się sznurów przymocowanych wewnątrz kosza. Pilot balonu podgrzewając powietrze powoli podnosi go do góry
2) Balon LEŻY na swoim dłuższym boku. Turyści leżą na plecach i trzymają się sznurów wewnątrz. Pilot podgrzewając powietrze sprawi, że balon i kosz zacznie się pionizować oraz podnosić.

Jesteś już w powietrzu!

Właśnie zaczęła się Twoja podniebna przygoda! W zależności od wiatrów będzie ona trwała od 45 min do godziny. Podczas baloon safari pilot będzie zmieniał wysokość tak by być tuż nad głowami zwierząt oraz pokazać Ci niezwykłą panoramę sawanny. Będziesz od 5 do kilkudziesięciu metrów nad ziemią!

Podczas moich podróży latałam ciut powyżej koron drzew i wysoko nad stadami antylop. Zdarzało się także nie raz, że pilot wyłączał gaz, abyśmy mogli usłyszeć uderzające o step kopyta tysięcy zwierząt.

Widziałam także sawannę, gdzie antylop było jak na lekarstwo. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ… panoramy zachwycą nawet najbardziej wybrednego!lot nad sawannąLot nad sawanną o porankuwidok na rzękę mara z balonulot balonam nad masai mara

Lądowanie

To dla niektórych najbardziej stresujący moment. Nie da się ukryć, że trzeba się nastawić na większe lub mniejsze uderzenie kosza o ziemię. Pasażerowie kucają, trzymają się sznura i czekają na sygnał pilota pozwalającego wstać. Operator balona ma świadomość obaw swoich podopiecznych, dlatego zawsze stara się zminimalizować siłę uderzenia.

Śniadanie w buszu

Kiedy wyjdziesz z kosza będzie czekać auto, które zabierze Cię do specjalnie przygotowanego miejsca biwakowego z kuchnią polową. Jest to najczęściej fragment stepu z piękną panoramą i zwierzętami na horyzoncie (oczywiście w bezpiecznej odległości). sniadanie po locie balonemsniadanie w buszuWszystko zaczyna się od szampana jako aperitif. Do wyboru jest duża gama śniadaniowych smakołyków: wariacje na temat jajek (omlet, sadzone i jajecznica), smaczny bekon, kiełbaski, naleśniki, gotowane warzywa. Wszystko przygotowane na świeżo przez kucharzy.

Podczas rozmowy z pilotem siedzącym przy tym samym stole kieliszek będzie na bieżąco jest uzupełniany dodatkowymi porcjami szampana. Operator balonu chętnie opowiada o lotach w innych zakątkach świata. Pokaże także zdjęcia, które ukradkiem robił podczas Twojej podniebnej przygody (można je nabyć na miejscu).
Na końcu otrzymasz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w baloon safari.

Po śniadaniu kierowca będzie się kontaktował z Twoim opiekunek hotelu lub dotychczasowym kierowcą, by odebrać Cięw wyznaczonym miejscu. W między czasie na horyzoncie na pewno pojawią się zwierzęta, które sfotografujesz i podejrzysz do czasu odbioru.piloci lotów balonem w Afryce

Ile kosztuje lot balonem?

Niestety nie jest to tania przyjemność. Drożeje z roku na rok głównie ze względu na Chińczyków, którzy potrafią zdublować cenę, aby tylko uczestniczyć w baloon safari, gdy wszystkie miejsca już są zajęte.
W wysokim sezonie bilety sprzedają się jak świeże bułeczki, nawet jeśli cena jest bardzo wysoka. Koszt lotu balonem na rok 2021wynosi ok 450 UDS w zależności od organizatora.

MIELIBYŚCIE ODWAGĘ SPRÓBOWAĆ LOTU BALONEM NAD SAWANNĄ?

POJEDŹMY RAZEM NA SAFARI Z NOCLEGIEM W WIOSCE MASAJÓW!

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Szpilki w plecaku. Dziękuję!


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Join the discussion One Comment

Leave a Reply