fbpx Skip to main content

Nie da się ukryć, że telefon coraz częściej zaczyna zastępować wiele urządzeń i przedmiotów. Wszystko to dzięki intuicyjnym aplikacjom mającym bardzo szerokie zastosowanie. Sama się złapałam na tym, że dzięki telefonowi redukuję ilość zabieranego ze sobą bagażu. Postanowiłam zatem podzielić się z Wami aplikacjami dla podróżnika, których używam w trasie. Zaczynamy!

iPolak

Jak dla mnie to podstawowa aplikacja w podróży, każdy podróżujący powinien mieć!!! Korzystam z niej przed podróżą, aby sprawdzić wszystkie formalności np. wizowe, ewentualne ostrzeżenia dotyczące niebezpieczeństw czy wskazówki dla kierowców. Systemowo ma wpisane numery telefonów do polskich placówek dyplomatycznych, dlatego nie musimy o ich zapisaniu wcześniej pamiętać. Ogromną jej zaletą jest to, że wszelkie informacje działają offline. Aplikacja jest wspierana i stworzona przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych dbające o aktualizację danych.

ipolak

Przelicznik walut

Podróżując trudno nie mówić o pieniądzach. Uniwersalna aplikacja do przeliczania (właściwie jakakolwiek kalkulator walut jest ok), pozwoli nam uniknąć “nabicia w butelkę” przez bazarowych lub lotniskowych “koników” czyhających na  nieogarniętych przyjezdnych. Przydaje się wówczas do targowania kursu z takimi delikwentami.

Pprzelicznik walut

TripaAdvisor

To miejsce pełne rekomendacji: hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych, przewodników. Wszystko połączone z lokalizacjami, mapą doprowadzającą do miejsca, a także bezpośrednim telefonem. Absolutna baza danych, która wystawia certyfikaty dla owych miejsc. Obiekty po odwiedzinach zachęcają do pozostawiania kilku zdań komentarza właśnie na TripAdvisor. Ponadto może być przydatna w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych podróży.

trip advisor

Google Maps

O tej aplikacji podróżniczej nie trzeba nikomu mówić. Najprostsza i najtańsza nawigacja obsługiwana na każdym telefonie – to jej zdecydowanie najważniejszą zaleta. Do jej używania należy mieć włączony internet – nie stanowi to najmniejszego problemu, jeśli podróżujemy po Polsce czy krajach UE lub gdy jesteśmy w posiadaniu lokalnej karty sim. A co jeśli nie ma internetu?

google maps

maps.me

Genialne rozwiązanie z nawigacją w kraju, gdzie jest utrudniony dostęp do internetu i Google Maps nie jest rozwiązaniem. Maps.me to nawigacja działająca off-line. Trzeba tylko pamiętać, aby wcześniej ściągnąć mapę danego kraju, do którego się wyjeżdża. Wyszukujemy przez nazwę ulicy, ale także nazwy obiektów jak restauracji, hoteli czy punktów turystycznych (znacząca część z nich jest uzupełniona o krótki rys historyczny lub kulturowy).

maps.me

Booking.com

Jeden z najpopularniejszych serwisów rezerwacji noclegów na całym świecie. Do wyboru jest szeroka gama filtrów: cen, ocen czy wyposażenia. Osobiście bardzo często korzystam z mapy, która pozwala mi znaleźć nocleg w pożądanej lokalizacji. W ramach newslettera (czasem także spamu) serwis często wysyła kupony z dodatkowymi zniżkami. Serwis jest super inteligentny – wystarczy, że w wolnej chwili będziesz szukać noclegu w miejscowości X lub kupisz bilet w serwisie połączonym z booking.com to na maila będziesz dostawać najlepsze propozycje noclegu w danym mieście lub kraju.

SPRAWDŹ HOTELE
booking

AirBnB

Bardzo prosty wynajem łóżek, pokojów, domów, kampera, apartamentów a nawet zamków. W ostatnim czasie dodano także możliwość rezerwowania atrakcji i wyjazdów na miejscu. Tutaj można znaleźć prawdziwe perełki w BARDZO okazyjnej cenie.

Podobnie jak na booking.com tutaj także istnieje bardzo bogata lista filtrów, która pozwoli dopasować ofertę pod potrzeby i możliwości finansowe.

airbnb

Couchsurfing

Przy ograniczonych funduszach są jeszcze bezkosztowe alternatywy. Propozycją jest Couchsurfing polegający na korzystaniu z gościnności mieszkańców z zamian z gesty: posprzątanie domu czy wyjście ze zwierzakami. Czasem otrzymujemy pokój, czasem dostępny jest tylko kawałek podłogi. Jednak chyba największym plusem jest fakt, że mieszka się z miejscowymi, którzy chętnie dzielą się wiedzą o okolicy i pokazują super miejscówki. Aplikacja dla podróżników Couchsurfing pozwala także organizować spotkania ludzi w danym miejscu- w ten sposób można znaleźć kompana do podróży.

PS. Dziewczyny! Wybierając nocleg u chłopaka sprawdźcie, czy osoba przyjmująca nie oczekuje usług “specjalnych”.

OpenTable

Aplikacja dla podróżników pozwalająca rezerwować stoliki w restauracjach na całym świecie. Wybierasz miejsce, rodzaj restauracji, budżet, czytasz recenzje i rezerwujesz.

open table

Języki obce

Najpopularniejszą aplikacją dla podróżników i nie tylko w formie tłumacza jest Google Translate/Translator pracujący on line czyli po podłączeniu do sieci internetowej. Warto także ściągnąć te, które nie potrzebują takiej łączności. Ostatnio w Burkina Faso korzystałam z tłumacza French wydanego przez Larousse (słownik angielko-francuski). Bardzo przydatne było wyszukanie wyrazów kontekstowo. Poniżej podrzucam kilka innych propozycji 🙂

Larousse French-English
larousse - french
iTranslate (wiele języków)
itranslate
Microsoft Translate (wiele języków)
Microsoft translator

VPN

VPN (Virtual Private Network) to to tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa. (https://prywatnoscwsieci.pl/co-to-jest-vpn/).

Jak to wykorzystać w praktyce? Wyobraź sobie, że w niektórych krajach zablokowany jest Facebook, Instagram, WhatsApp, Gmail czy serwisy informacyjne. Będąc za granicą wiele osób bez tych aplikacji czy serwisów czuje się jak bez ręki.  Aplikacje VPN w podróży pozwalają odblokować do nich dostęp.

Przyznaję, że najlepsze aplikacje są płatne abonamentowo (Express VPN- od 6,5 Euro 13 Euro za miesiąc, w zależności od długości kontraktu), które oferują darmowy okres próbny. Jeśli jednak nie chcesz jednak płacić ściągnij ich kilkanaście, jak leci jedna za drugą – na miejscu sprawdzisz, która jest najbardziej funkcjonalna.

UWAGA! Ściągnij je PRZED WYLOTEM, będąc jeszcze najlepiej w Polsce.

Proponowane aplikacje VPN

  • ExpressVPN
  • Psiphon
  • OpenVPN
  • VPN Surf Easy
  • Hola VPN
  • Onavo Protect
  • VPNProxyMaster
  • X VPN
  • ProtonVPN
  • NordVPN
  • SecureLine
  • Betternet
  • McAfeeSecurity
  • HotspotVPN
  • VPN Express
  • TorVPN
  • VPN
  • Touch VPN
  • OvpSpider
  • Aloha
  • TurboVPN
  • VPN 360
  • PIA VPN
  • Speed4Me VPN
  • SpeedSmart
  • Safe Connect
  • i wiele innych w zależności od systemu operacyjnego telefonu

Zamawianie transportu

Chociaż w zdecydowanej większości krajów na świecie wystarczy machnąć w mieście ręką przy krawężniku a lokalny środek transportu zjawi się w tempie ekspresu (chociaż ekspresowym nie zawsze jest 😉 ).

W krajach, w których dość powszechnie funkcjonuje i dobrze działa internet korzysta się także z aplikacji w telefonie. Dają one ten komfort, jak kontrola kosztów przejazdu czy tasy – nikt nas wówczas nie oszuka. Po przyjechaniu na miejsce warto zapytać miejscowych, jakie aplikacje dla podróżnika pozwalające zamówić transport działają najlepiej. Nie zdziwcie się, jeśli będzie to popularny Uber, Bolt (były Taxify) czy myTaxi. W Chinach natomiast trzeba zainstalować WeChat, który jest kombo wszystkich pojedynczych chińskich aplikacji podobnych do FB, IG, YT, WhatsApp – tutaj także zamówisz taxi i jedzenie.

Aplikacje dla Social Media (edycje)

Jadąc w podróż pragniemy dzielić się swoimi doświadczeniami w postaci filmów oraz zdjęć na kanałach społecznościowy, których w zdecydowanej większości jesteśmy użytkownikami. Korzystanie z aplikacji w telefonie pozwoli nam przygotować przykuwający wzrok materiał (o szczegółowych sposobach, jak z nich korzystać opowiem innym razem). Oto kilka moich propozycji.

Ciekawe story - Unfold, Mojo oraz HypeType

Unfold jest bardzo popularną aplikacją pozwalającą stworzyć story w postaci slajdów ze zdjęciami, filmami lub tekstami w spójny obrazek. Do wyboru jest wiele darmowych i płatnych formatów slajdu wraz  z fontami.

Mojo daje bardzo podobny efekt z tym że  prezentacja przypomina bardziej film, zdjęcia lub opisy pojawiają się w określonej, animacyjnej kolejności.

HypeType służy do obróbki filmów na story. Pozwala dodać napisy zawierające tytuł i co najciekawsze, muzykę pochodzącą z ogromnej bazy utworów, nawet tych najbardziej aktualnych i współczesnych. Zobacz efekty, jakie udało mi się otrzymać podczas ostatniej podróży do Burkina Faso

Edycja zdjęć!

Aplikacji do edycji zdjęć o różnym poziomie trudności jest cała masa! Początkujący najczęściej zaczynają od poziomu edytora oferowanego przez producenta telefonu. korygując kadr czy jasność. Z czasem włącza się kreatywność a podstawowe możliwości już nie są wystarczające.

Na co zwracać uwagę podczas obróbki zdjęć?

  • kadr i kompozycja – określ ramy obrazka, wybierając to co jest na nim najważniejsze, eliminując dookoła zbędne elementy jak niezagospodarowana przestrzeń, słupki czy przypadkowy przechodzień. Właściwie każda aplikacja pozwoli Ci na wybranie krawędzi zdjęcia pozbywając się “niespodzianek”
  • nasze oko lubi zdjęcia jasne ale nie przepalone – dodaj lub zmniejsz wartość ekspozycji, baw się prześwietleniami i cieniami (highlights, shadows)
  • ostrość – niech zdjęcie będzie wyraźne, żyleta (sharpening, clarity, contrast)

Co dalej?

Snapseed

Darmowa aplikacja, dzięki której zakochasz się w edycji zdjęć i już nigdy nic nie opublikujesz bez korekt. W bardzo prosty sposób uzyskasz wszystkie wspomniane wcześniej efekty i wiele więcej. Dotykając ekranu i przesuwając palcem góra-dół wybierasz opcję a lewo- prawo nadajesz wartość widząc jednocześnie uzyskany efekt. Na pewno spodobają Ci się takie funkcje jak:

  • naprawianie – oczyścisz twarz, wytrzesz kable elektryczne czy śmieci na chodniku,
  • pędzel – dokładnie określisz miejsca, którym nadasz nasycenie, wartość ekspozycji, temperaturę oraz jasność,
  • selektywnie – wybierasz punkt, nad którym chcesz pracować (kontrast, jasność, nasycenie, struktura), rozszerzając lub zwężając dostosowujesz obszar. Przydatne przy obróbce delatli (np. twarz, dłonie, wiaty) i wyrównywaniu kolorów (np. tła, nadawanie jednolitego koloru elementom otoczenia o tym samym kolorze),
  • dramaturgia, HDR, stara klisza, glamour glow, ziarnista klisza, retrolux, zabrudznia, czarno-bałe, noir – gotowe filtry, które można dostosować do swoich potrzeb,
  • rozmycie,
  • pozycja głowy —subtelne przesunięcie twarzy lewo-prawo-góra-dół,  szaleńcy będą powiększać sobie oczy lub uśmiech.
snapseed before
snapseed after

VSCO

Wśród wielu instagramerów robi furore, mnie przydała się raptem kilka razy. Jej głównym zadaniem jest nakładanie gotowych presetów na zdjęcie, które według potrzeb można dostosować. Pozwala ona na zachowanie jednolitego tonu i charakteru na wszystkich zdjęciach co daje spójność feed na Intagramie.

Instalując aplikacje otrzymujemy kilka  presetów, jednak najciekawsze są w płatnym abonamentowo rozszerzeniu.

vsco

Pakiet Adobe - Lightroom, Photoshop i wiele innych

Pakiet Adobe to kilkanaście programów do edycji zdjęć, filmów i dokumentów na komputerze oraz telefonie (wersje uproszczone). Wśród nich najpopularniejszy jest Lightroom (doskonalsza wersja Snapseed), Photoshop (obróbka zaawansowana). Są to profesjonalne (płatne) programy, które wymagają odrobiny cierpliwości i wdrożenia (internet jest pełny trutorialów pokazujących ich funkcje – szybko można sie nauczyć).

W podróży do publikacji w social media w zupełności wystarczą nam aplikacje w telefonie. Większość zaawansowanych opcji komputerowych ma swoją oddzielną aplikację mobilną. Warto zatem ściągnąć: Lightroom CC, PS Express, Photoshop Mix, Photoshop Fix, Adobe Scan (tworzenie przy pomocy zdjęć dokumentów PDF), Adobe Premier Rush oraz Premiere Pro CC (tworzenie filmów).

Jeśli znajdziemy swój styl, możemy go zapisać w formie presetu i nakładać na kolejne zdjęcia uzyskując jednolitą koncepcyjne serię zdjęć.

W ostatnim czasie swoje zdjęcia obrabiam tylko w Lightroomie tylko na telefonie. Zobacz krok po kroku jak zajmowałam się jednym z ostatnich zdjęć:)

przed

zdjęcie przed edycją

po LR

zdjęcie po Lightroom

Retouch

GENIALNA (płatna jednorazowo) aplikacja do usuwania elementów jak kable, słupy czy śmieci z chodnika! Bardzo intuicyjna i dokładniejsza niż funkcja Healing w Lightroon na telefonie. Zdarzało mi się nią nawet usuwać ludzi w centralnym miejscu zdjęcia! Zaznacza się element w powiększeniu lub bez a po naciśnięciu “GO” dzieje się magia. I to wszystko!

Retouch
zdjęcie po Lightroom
zdjęcie po retouch

Quickshot

Czasem czuję, że do uzyskania efektu wow brakuje mi w zdjęciu nieba. Quickshot w darmowej wersji potrafi wkleić kilka rodzajów chmur, w płatnej pioruny, rozgwieżdżone niebo, a nawet zorzę polarną. Warto uregulować suwakami nasycenie nieba, linie przejścia horyzontu. Podmiana nie sprawdzi się, gdy na niebie będą drobne elementy jak liście palny – aplikacja w drobna przestrzeń “nie wsadzi” nam tych chmurek.

Dodatkowo Quickshot intuicyjnie wykona efekt bokeh tła i nałoży bardzo ciekawe presety czyli gotowe filtry.

zdjęcie po retouch
zdjęcie po Quickshot

Nadaj zdjęciom ruch - Pixaloop - Werble

Werble – dodawanie, deszczu, wiatru, płomieni, wody itp


Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ewa Chojnowska-Lesiak (@szpilkiwplecaku)

Pixaloop pozwala ożywić ruchome elementy zdjęcia jak poruszyć wodę w wodospadzie czy wiatrem korony drzew.

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Post udostępniony przez Enlight Pixaloop (@enlightpixaloop)

Która aplikacja najbardziej Ci się podoba? Masz jakieś swoje ulubione?

Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂