fbpx Skip to main content

Trudno wrócić z podróży z pustymi rękami. Przyznaję, że już lata temu oduczyłam się kupowania małych, zbędnych bibelotów, kurzołapów i durnostojek. Przywożę smaki, zapachy i doświadczenia. Jakie pamiątki przywieźć z Wietnamu.

Kawa wietnamska

Wietnam zaraz po Brazylii jest największym na świecie producentem kawy. Jest ona o wiele delikatniejsza, ja nazywam ją deserową, o bardzo przyjemnym smaku i aromacie. Do kupienia na miejscu przede wszystkim mielona, rzadziej w ziarnach. Pije się ją przygotowaną przy pomocy specjalnego filtra, który ja nazywam przekapkiem. Wietnamska kawa to zdecydowanie jeden z najlepszych pomysłów na pamiątkę z Wietnamu. W osobnym wpisie znajdziesz przepis na kultową kawę z jajkiem.

Na zdjęciu widzicie moje dwa ulubione warianty:

TRUNG NGUYEN to najpopularniejsza i zapewne największa marka kawowa w Wietnamie. Proponują dziesiątki typów kaw, mają swoje sieci sprzedażowe, w opakowaniach bardziej i mniej “prezentowych”. Ze wszystkich wypróbowanych ta ze statkiem najbardziej mi smakuje

MR. Viet -ufam temu słodziakowi na etykiecie. Dostępna w lepszych sklepach pamiątkarskich i na lotnisku. Polecam wydanie Huzelnut i Moka

Przekapek

To maja autorka nazwa filtra nakładanego na szklankę do przygotowania czarnego naparu. Do środka naczynka wsypujesz mieloną kawę (Wietnamczycy sugerują nawet połowę wysokości, ja uważam, że ponad wewnętrzne wgłębienie wystarczy), dociskasz sitkiem załączonym do zestawu zalewasz wrzątkiem. W sklepach znajdziesz warianty ceramiczne  (od ok. 120 dongów) po metalowe (od 30 dongów w zależności od wielkości). Mam oba i zdecydowanie lepiej sprawdzają się metalowe w codziennym użytku, a ceramiczne pięknie wyglądają i moga być dodatkową, ładna pamiątką z Wietnamu.

Ceramika

ceramika Hanoi - Szpilki w plecaku

Będąc w okolicach Hanoi koniecznie odwiedź wioskę Bat Trang, gdzie wykonuje się ceramikę nieprzerwanie od 1000 lat. Znaleźć tu można nowoczesne i tradycyjne wzornictwo, od mini filiżaneczek do degustacji azjatyckiej herbaty, przez przepiękne półmiski i patery po blisko dwumetrowe dzbany będące wyrafinowaną dekoracją wnętrz.

Jako świruska na punkcie ceramiki i zastawy, sama dla siebie przywiozłam niesymetryczne talerzyki nakrapiane w artystyczny sposób i filiżanki z przekapkami.

Oprócz sklepów między uliczkami znaleźć można pracownie, by podejrzeć, jak to wszystko powstanie a w pobliskim muzeum na kilka dolarów uczestniczyć w warsztatach ceramicznych lub pomalować farbami gotowe produkty

Kadzidełka

kadzidełko Wietnam - Szpilki w plecaku

Bez wątpienia Hoi An jest najlepszym miejscem do zakupu pamiątek z Wietnamu. Pełno jest tu sklepów, kramów i ulicznych wózków. Tu znalazłam przepiękne stojaki na kadzidło w kształcie rąk na lotosie wraz ze specjalnymi kadzidełkami piramidkami o zapach lotosu. Nie dość, że pięknie pachnie to jeszcze piękniej wygląda. Jeśli piramidki się skończą, znajdziesz podobne o innych zapachach w internecie.

Suszony jackfruit

Ja uwielbiam przywozić smaki z podróży! To moje ulubione pamiątki! A jackfruit suszony mnie totalnie oczarował. Gruby i mięsisty niczym chips owocowy. Sprawdziłam kilka marek i ten ze zdjęcia jest dla mnie najsmaczniejszy. Na miejscu zachęcam cię również do spróbowania świeżego, sprzedawanego najczęściej na ulicy na styropianowych tackach lub w pociągach. Palce lizać!

Kapelusz

A właściwie non la jest absolutnym symbolem Wietnamu. Ten stożkowaty kapelusz chroni nie tylko przed słońcem, ale również deszczem. Aby nie spadał z głowy pod spodem przyczepiona jest wstążka (czasem nawet jedwabna). Podczas podróży spotkałam się z jego wieloma wersjami: totalnie surowy w naturalnym, bambusowym kolorze, malowane (w Trang An), haftowane w kwiaty (w Hoi An). W Polsce raczej nie będzie służył jako nakrycie głowy, ale myślę, że może pięknie przyozdabiać ścianę jako pamiątka z Wietnamu

Lampiony

lampiony - Wietnam - Hoi An - Szpilki w plecaku

LAMPIONY to niekwestionowana wizytówka Wietnamu a szczególności HOI AN. Dziesiątki sklepów posiadają pięknie rozświetlone witryny, w których nie tylko za niewielką opłatą można zrobić zdjęcie, ale wybrać coś do domu. Wariantów jest cała masa: małe i duże, o różnych kształtach, drukowane bądź ręcznie malowane, papierowe, satynowe, a nawet jedwabne! Po złożeniu przybierają formę tuby, którą łatwo jest włożyć do bagażu. Taki lampion to doskonały pomysł na pamiątkę z Wietnamu

Pałeczki

W większości krajów Azji Wschodniej jada się pałeczkami, zatem co szczególnego jest w tych z Wietnamu? Właściwie to nic 😛 ALE jeśli jadasz pałeczkami w domu i chcesz mieć fajny komplet z podróży, a nie jednorazowe połamańce to przywieź sobie taką pamiątkę z Wietnamu: jednolite bambusowe albo z okolic Mekongu z kokosa. Mogą być totalnie gładkie albo dekorowane masą perłową lub malowane.

Podczas jednego z warsztatów kulinarnych korzystałam z bardzo długich pałeczek do gotowania na wooku. Były przynajmniej dwa razy dłuższe od tradycyjnych, dzięki czemu precyzyjnie mogłam przekładać jedzenie na patelni nie parząc sobie dłoni ciepłym powietrzem czy strzelającym olejem. Takie też znajdziesz na lokalnych bazarach.

Strój szyty na miarę

Hoi An to zdecydowanie stolica krawiectwa. Wybierz się na ulecę krawców, znajdź tkaninę i uszyj coś na miarę. Możesz wybrać z propozycji lokalnej lub pokazać wzór do odszycia. Dopasowany garnitur przygotują od zera na następny dzień, a jeśli spodoba Ci się coś z wieszaka, co trzeba by było dopasować, dostaniesz to gotowe w godzinę lub dwie, czyli tyle ile zajmie Ci zjedzenie obiadu na mieście z wypiciem lokalnej kawy z jajkiem.

A Ty jakie pamiątki z Wietnamu przywiozłaś lub chciałabyś przywieźć?


Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Szpilki w plecaku. Dziękuję!


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂


SPRAWDŹ INNE TEKSTY Z WIETNAMU


DOŁĄCZ DO WSPÓLNEJ PODRÓŻY

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply