Jakiś czas temu wróciłam z Wietnamu i zupełnie nie spodziewałam się, że pierwszy wpis będzie akurat o kawie, a nie tym, co tam zobaczyłam. I chociaż podróżowanie to także smakowanie, zatem od kawy rozpocznę przedstawianie Ci kraju. A CO!
Wietnam drugim na świecie eksporterem kawy
Przygotowując się do wyjazdu bardzo mocno zaskoczyła mnie informacja, że Wietnam zaraz po Brazylii jest drugim co do wielkości największym eksporterem kawy na świecie. Próbowałam różnych kaw w różnych częściach świata i zauważyłam, iż kawa wietnamska charakteryzuje się brakiem goryczy, kwasowości, jest bardziej orzechowa i czekoladowa. Nawet ta najmocniejsza przez większość moich towarzyszy podróży nazwana została deserową. Pijąc kawę jestem dość wybredna i muszę powiedzieć, dotychczas moja ulubiona etiopska (PRZECZYTAJ O CEREMONII PARZENIA KAWY W ETIOPII) oraz kenijska zdobyły zacną konkurencję w postaci kawy wietnamskiej
Rodzaje kaw serwowanych w kafejkach wietnamskich
Ca phe nau lub ca phe sua – tradycyjna wietnamskie kawa podawane na ciepło. Dodaje się do niej skondensowane mleko, dzięki temu ma słodki, łagodnie kremowy smak.
Ca Phe Sua Da – tradycyjna wietnamska kawa z dodatkiem skondensowanego mleka podawana na zimno. Słodka i orzeźwiająca.
Sua chua ca phe – połączenie kawy z gęstym, kremowym jogurtem. Podawana na zimno.
Ca phe trung – połączenie kawy oraz skondensowanego mleka i żółtka jaja kurzego. Może być gorzka lub słodka, gorąca lub zimna.
Sinh to ca phe – połączenie smoothie z kawą. Pobudzająca i orzeźwiająca – idealna podczas upałów
Odkrycie z Hanoi – EGG COFFEE!
Do Hanoi przyjechałam z grupą wczesnym popołudniem. Trudno były zaplanować wypady w dalsze miejsca dlatego propozycja padła na FOOD TOUR (o jedzeniu zapewne powstanie osobna publikacja), podczas którego miałam okazję spróbować absolutnie wyjątkowego pomysłu na kawę czyli wspomnianego wcześniej egg coffe. Jajówka (bo taka nazwa towarzyszyła nam do końca podróży) przynajmniej raz pojawiała się w ciągu naszego dnia. Stała się hasłem przewodnim, a w przyszłości (o czym już rozmawiamy) punktem łączącym nasze onlinowe, międzynarodowe spotkania z uczestnikami wyjazdu.
Przewodniczka zabrała nas do kultowego miejsca, które (jak uważa) stało się pierwszym serwującym egg coffee lokalem. Jak opowiadała, jej właściciel pracował w kawiarni prowadzonej przez francuskiego właściciela. Nie był on fanem takich form jej podania. Dla wielu Wietnamczyków europejski serwis kawy jest nie do przyjęcia: nie przepadają za gorzkim smakiem, dlatego pierwszym pomysłem jej osłodzenia było dodanie mleka skondensowanego. Jednak ów Wietnamczyk postanowił porzucić pracę u obcokrajowca i założyć własną kawiarnię, która sprostałaby lokalnym gustom. I tak wpadł na pomysł, aby do kawy dodać kogel mogel. Cafe Giang działa do dzisiaj i jest jednym z najmodniejszych oraz najbardziej kultowych miejsc w mieście, a przepis na egg coffee przyjęły również inne lokale w całym Wietnamie.
Mój film z przygotowań znajdziesz TUTAJ
Jak zrobić EGG COFFEE?
Przygotuj:
– małą filiżankę swojej ulubionej mocnej kawy (najlepiej espresso)
– 1 jajko
– czubata łyżeczka cukru
– blender lub mikser
– szczypta kakao
1) Oddziel żółtko od białka
2) Do żółtka dodaj cukier
3) Zmiksuj/zblenduj cukier z żółtkiem na gładką, jednolitą miksturę, tak aby nie miała grudek cukru. Masa powinna być dość sztywna, ale lejąca.
4) Nalej jajkową miksturę na swoją kawę (całość pięknie się prezentuje w przeźroczystej szklaneczce)
5) Na powierzchnię dodaj szczyptę kakao. I GOTOWE!
Jeśli chcesz, aby Twoja wietnamska egg coffee była jeszcze bardziej wietnamska, dolej na dno odrobinę mleka skondensowanego. W Wietnamie podają również egg coffee na zimno dodając do całości kilka kostek lodu.
Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂
Join the discussion One Comment