fbpx Skip to main content

Niezależnie od długości wyjazdu i destynacji apteczka powinna być obowiązkowym elementem każdego bagażu. Nie ważne, czy jedziesz zwiedzać wielkie miasta czy wchodzisz w interakcje z dzika naturą, apteczka z podstawowymi artykułami często pozwoli Ci szybko zareagować w sytuacji kryzysowej.


Booking.com

Co zabrać?

ubezpieczenie (!!!)
– lekarstwa, które przepisuje lekarz do codziennego użycia
– dobry, wysuszający środek przeciwbakteryjny, np. spray Tribactic i waciki antybakteryjne bezpyłowe Tribactic lub LEKO
– kilka bandaży oraz plastry do zakrywania ran w różnych rozmiarach (do tego: bandaż zwykły, bandaż elastyczny, zaczepka, gaziki, plaster na obtarcia, plastry na oparzenia – hudrożelowe, plastrer w rolce, małe nożyczki)
– krem przeciwsłoneczny z filtrem i repelent na owady, np. Mugga
– krem na poparzenia słoneczne, np. Alantan, aloes w żelu/kremie
– żel do odkażania rąk np. Carex lub spray do dezynfekcji (octanisept oczyszcza, a nie boli w przypadku otwartych ran)
– tabletki na ból głowy
– wapno
– leki przeciwbiegunkowe np. Stoperan/Laremid, Nifuroksazyd, Smecta, węgiel – Jak się przestrzec przed biegunką podróżną?
– elektrolity np. Orsalit
– Altacet na stłuczenia
– Steri – stripy – paski zamiast szwów
– krople do oczu lub sól fizjologiczna
– leki na przeziębienie, np. Aspiryna musująca
– maść na ukąszenia, np. Fenistl
– tabletki na ból gardła
– dziecięce chusteczki nawilżone
– rękawiczki jednorazowe
– leki przeciwmalaryczne (o ile potrzebne)
– agrafki
– cyfrowy termometr
– spray na komary (trzymaj zawsze w osobnej, szczelnej torebce, ponieważ jest to trucizna!)

na komary

gadżety na komary

Ile zabrać?

To już każdy musi ocenić samodzielnie. Ja wychodzę z założenia, że pomimo relatywnego dostępu do aptek i różnego ich zaopatrzenia w różnych częściach świata, czasem wypadki zdarzają się w niedostępnych rejonach – tak jak mi ostatnio – w sercu buszu namibijskiego Parku Narodowego Etosha. W związku z tym zawsze mam wyposażoną apteczkę w najpilniejsze rzeczy, aby nie

Dowiedz się więcej o szczepieniach w podróży

UWAGA!

  1. Lekarstwa należy trzymać w oryginalnych opakowaniach, jeśli jednak zależy Ci na ergonomii, okręć blistry WRAZ Z ULOTKĄ (lekarstwa specjalistyczne) gumką recepturką.
  2. Tabletki w blistrach najlepiej pakować w pudełka małe pudełka niż w torebkę – unikniesz niechcianego wyciskania lekarstw podczas przekładania w bagażu.
  3. Pilnuj dat ważności leków, które masz w apteczce podróżnej!AFRYKAŃSKIE DODATKI TURBANY ZEBRA

     

    SPRAWDŹ INNE CHECK LISTY PRZED WYJAZDEM

    Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂


Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Join the discussion 4 komentarze

  • marcin pisze:

    Proponuję podejść trochę inaczej.
    Apteczka ma być dopasowana do miejsca gdzie jedziemy i kiedy jedziemy. Szczególnie jest to istotne przy wyjazdach za granicę. Nie wszystko co uda nam się kupić w aptece, możemy wywieźć od niektórych innych państw. Na niektóre leki musimy mieć przy sobie receptę! W takich przypadkach musimy lekarza prosić o podwójną – jedną na wykup, drugą do pokazania służbom celnym. Widziałem przypadek, kiedy zawrócono człowieka z lotniska w NY z powrotem do Polski, bo nie potrafił okazać recepty.
    Kolejny aspekt – w tropiki nie zabierzemy kompresów rozgrzewających, za to trzeba wziąć więcej rękawiczek i środków do odkażania, a na zimową wycieczkę raczej nie będziemy brali panthenolu ani pęsety do usuwania kleszczy.
    Kolejny : na wycieczkę pieszą wystarczy apteczka w torebce. Na kajak bądź łódkę – lepiej w szczelnym pudełku na kanapki.
    I na koniec. Steripeny zostawiamy w domu, a najlepiej nie kupujemy ich wogóle. Są one zwodniczo nieskuteczne. Jeżeli dojdzie do głębszego przecięcia, to na pewno nie oczyścimy rany na tyle żeby ją zamknąć. Niestety – ale trzeba przetrzeć ją w środku, a na to ból nie pozwoli. Lepszy będzie często zmieniany opatrunek.
    Jeżeli już jedziemy w dziką głuszę z dala od świata – to lepiej zabrać zestaw do doraźnego łatania zębów. Ząb z którego wypadła plomba, albo ukruszyło się szkliwo, potrafi się zdegradować od środka w dzień-dwa (miazga czernieje w oczach). Taki tymczasowy zestaw, pozwala oczyścić i zakleić ząb na tydzień-dwa.

Leave a Reply