Wiele z ostatnich badań wskazuje, że podróże te małe i te duże stanowią jeden z ważnych celów życiowych. Pragniemy poznawać, doświadczać, próbować, odkrywać i staje się to coraz łatwiejsze. Jak zatem stworzyć plan podróży idealnej, który ma same zalety i pozwoli zadbać o nasz budżet?
Planowanie podróży
Nie jest nowością, że najwyższe ceny w branży turystycznej to tak zwane długie weekendy czy święta nie tylko startując z naszego kraju, ale i w kraju docelowym. Jeśli masz możliwości, omijaj ten czas.
Święta
Docieranie do miejsc w trakcie lokalnych świąt ma swoje plusy i minusy. Niezaprzeczalną wartością dodaną jest możliwość uczestnictwa z regionalnej obyczajowości, która częstokroć jest inna od znanej nam codzienności. Jednak takie okoliczności wymagają od nas ciut większego, wcześniejszego planowania, przygotowania oraz przemyślenia. Pozamykane sklepy, obłożenie punktów noclegowych, ograniczone funkcjonowanie komunikacji publicznej to kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. I wcale nie musi to być wielkie, doroczne święto. Przykład? Cotygodniowy szabas w Izraelu, zaczynający się w piątek wieczorem a kończący się w sobotę wieczorem. W tym okresie poruszanie się po kraju jest bardzo ograniczone, prawie wszystko jest zamknięte, nie ma możliwości wynajęcia auta, wydostać się z lotniska bywa trudne i bardzo kosztowne, taxi jest jak na lekarstwo – pracują jedynie ci, którzy nie wyznają judaizmu (a jest to mniejszość).
Wioska świąteczna na Cyprze
Gdzie podróżować?
Pozwól się zaskoczyć i niech okazyjna cena kierunku zadecyduje za Ciebie. Jest na to kilka sposobów.
- Korzystaj z błędów, jakie czasem popełniają serwisy lotnicze. Portale podróżnicze bardzo szybko je wychwytują (może samodzielnie się na taki natkniesz?). Dzięki temu możesz w relatywnie niskiej cenie polecieć tam, gdzie nawet marzenia nie sięgały.
- Newslettery. Czasem traktujemy je jak spam, ale kryje się w nich wiele niespodzianek: zniżek, rabatów, okazji.
- Jeśli wiesz, że wrzesień będzie dla Ciebie najdogodniejszym okresem w wyszukiwarkach lub grupach tematycznych sprawdź okazje, gdzie ceny połączeń są najniższe. Może się okazać, że lot do ukochanego, ale znanego Paryża będzie droższy niż do Bejrutu, albo bilet pociągiem relacja Warszawa-Gdańsk droższy niż do Rzymu. Brzmi jak okazja, prawda?
- Jeśli jednak tęsknisz za Paryżem, ustaw alert z powiadomieniem w wyszukiwarce o spadającej cenie.
- Masz ochotę na city break? Nie fiksuj się na konkretne miejsce, daj się zaskoczyć tym, co najtańszego proponują usługodawcy.
Pogoda
Czasami podekscytowanie samym pomysłem podróży może nam zaślepić pewną czujność, w szczególności, gdy cena biletu na koniec świata jest zaskakująco niska. Tańsze bilety często są w tzw. niskich sezonach, gdzie pogoda może płatać figle. Mowa w szczególności o porach deszczowych czy monsunowych. Warto prześledzić kalendarz temperatur czy opadów kraju docelowego, aby niechcący, zamiast dynamicznie zmieniać miejsce zamieszkania i odkrywać nieznane lądy, nie siedzieć zakneblowanym z w hotelu czy hostelu z powodu tropikalnego deszczu czy tajfunu (uwaga! Deszcz w tropikach potrafi być tak obfity, że nawet najbardziej specjalistyczna odzież nie jest w stanie się jemu oprzeć). Chociaż… utknięcie gdzieś poza szlakiem także może mieć swoje dobre strony 🙂
Atrakcje turystyczne
Warto przed wyjazdem rozeznać się, CO CHCEMY W DANYM MIEJSCU ZOBACZYĆ/ZJEŚĆ.
- Muzea mają jeden dzień techniczny i są zamknięte — sprawdź wcześniej, aby przypadkiem nie pocałować klamki
- Wiele atrakcji można zarezerwować on line. Polecam o to zadbać w szczególności, gdy ilość miejsc jest ograniczona lub atrakcja turystyczna jest oblegana (będąc w maju w Koniakowie dowiedziałam się, że najbliższe wolne miejsca na warsztaty koronkarskie są dopiero w listopadzie!).
- Jeśli masz ograniczony budżet, poszukaj miejsc, do których wstęp jest wolny
W czasach tak powszechnego dostępu do Internetu, w poszukiwaniu ciekawych miejsc do odwiedzenia nieocenione są blogi podróżnicze, Instagram (poszukiwania po hashtagach), wyszukiwarka Google (zdjęcia) czy Mapy Google. W szczególności Mapy Google jakiś czas temu zostały wzbogacone o pinezki z główką będącą zdjęciem. Możesz odpalić apkę i zobaczyć, co ciekawego jest w Twojej okolicy — to mój sposób na poszukiwanie nieoczywistych atrakcji turystycznych czy restauracji.
Nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę!
No, chyba że masz zasoby czasowe na wyjazd, lubisz spontaniczność i przewidziałeś budżet niezaplanowane pozytywne sytuacje losowe. BTW. Warto jednak mimo wszystko przygotować taką rezerwę na poziomie 20-30% całego budżetu.
Ubezpieczenie turystyczne
Jestem orędowniczką posiadania ubezpieczenia podczas KAŻDEJ podróży. Lata doświadczenia jako pilot wycieczek udowodniły mi, że jest dobrze, jak jest dobrze, lecz gdy trafi się do szpitala, w innym kraju, na innym kontynencie, wsparcie ubezpieczyciele jest nieocenione. Nie tylko moi turyści trafiali do szpitala (hospitalizacja z powodu zapalenia płuc w Korei Południowej wraz ze specjalistycznymi rezonansami, ewakuacja helikopterem medycznym w Etiopii, szycie twarzy na Madagaskarze), ale ja również (Etiopia, Wietnam) korzystałam z pomocy medycznej. Gdyby nie ubezpieczenie, za te usługi trzeba by było zapłacić z własnej kieszeni (za 1 godzinę zajęcia łóżka w Wietnamie podczas podawania kroplówki trzeba zapłacić 120 USD!, helikopter medyczny to już koszt kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych).
Absolutnie nie warto oszczędzać kilkudziesięciu złotych, gdy w grę wchodzi zdrowie i jeszcze wyższe koszty.
Pieniądze...
Mówi się, że pieniądze wydane na podróże są jednymi z tych, które sprawiają, że stajemy się bogatsi. Może portfel szczuplejszy, ale to, co doświadczamy nikt nam nie zabierze, a ubogaca w wiedzę, kontakty, smaki, obrazy. Poszerzamy horyzonty-tego łakniemy i to cholernie pociąga! Ale podając konkrety, podróże kosztują, a ja na te zagraniczne (I NIE TYLKO) mam jeszcze dwa Was kilka pomysłów, jak pokombinować i przygotować idealny plan podróży.
Karta Kredytowa Citibank World Mastercard została stworzona specjalnie z myślą o podróżnikach, aby cieszyli się szeroką paletą korzyści:
- otrzymują zwrot prowizji bankowej za przewalutowanie dla 2 wybranych 30-dniowych okresów, czyli nawet 60 dni w roku (normalnie prowizja wynosi 6,8% wartości transakcji)
- zwolnienie z opłat za kartę przez 3 lata
- lepsza oferta na Raty w Karcie (na ten moment RRSO 10,46% zamiast standardowych 22,54% ) na hotele, biura podróży czy bilety,
Posiadając Kartę Kredytową Citibank World Mastercard® uczestniczysz w programie Citi Specials. Dzięki czemu taniej wypożyczysz auto lub zarezerwujesz hotel u takich partnerów jak booking.com, rentalcars.com czy kupić bilety na koncerty światowych gwiazd w przedsprzedaży (ostatnio była to Beyonce i jej world tour!). W ramach programu czekają rabaty, nagrody i niespodzianki. Można także zbierać punkty i wymieniać je na nagrody u partnerów programu (Douglas, H&M czy W. KRUK) lub wymienić na ich równowartość w programie Mastercard ® Bezcenne ® Chwile
Dzięki Karcie Kredytowej Citibank World Mastercard możesz sprytnie przygotować swoją idealną podróż.
TEKST POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z BANKIEM CITI HANDLOWY
Karta Kredytowa Citibank World Mastercard RRSO 22,54%