fbpx Skip to main content

Trend czytania rośnie, a jak nie czytania to chociaż audiobooki! Postanowiłam przygotować listę książek o Afryce, które MUSISZ PRZECZYTAĆ (na blogu znajdziesz także listę polecanych przeze mnie książek podróżniczych TUTAJ!)! Część z nich to sztandarowe tytuły, do których warto po latach wrócić, by jako człowiek mądrzejszy o nowe doświadczenia i wiedzę, więcej z nich wydobyć.

"Pożegnanie z Afryką" Karen Blixen

Autobiograficzna książka duńskiej pisarki Karen Blixen, która zaraz po ślubie wraz ze swoim mężem postanawia rozpocząć życie w Kenii. Szybko jej rzeczywistość zaczyna się komplikować: mąż prowadzi hulaszczy tryb życia, ona sama popada w romans, kaprysy pogody nie ułatwiają im prowadzenia kawowego biznesu. W trudach codzienności zbliża się do miejscowej ludności a swoich pracowników jednocześnie, przedstawiając ich zwyczaje i próby odnalezienia się w zupełnie nowej kulturowej rzeczywistości. Nie brakuje cennych opisów natury, pokazujących piękno regionu. Na podstawie książki został nakręcony film o tym samym tytule, gdzie główne role zagrała Meryl Strip oraz Robert Redford KUP KSIĄŻKĘ lub FILM!

Pożegnanie z Afryką - książki o Afryce

"Heban" Ryszard Kapuściński

heban - książki o Afryce

Wszystkie teksty Kapuścińskiego są warte poznania, ale w mojej ocenie te dotyczące Afryki szczególnie. “Heban” nie jest to opowieścią o jednym kraju, lecz zbiorem esejów z różnych wypraw reporterskich Ryszarda Kapuścińskiego. Porusza on bardziej lub mniej znane wątki, pozwalając zrozumień rzeczywistość i historię różnych zakamarków Afryki: Ugandy, Etiopii, Sudanu, Liberii, Nigerii, Somalii, Tanzanii i wielu innych. Jestem przekonana, że ta pozycja będzie wstępem do przeczytania kolejnych książek o Afryce  autora. KUP KSIĄŻKĘ lub E-BOOK!

"Kwiat pustyni" Waris Dirie

kwiat pustyni - książki o Afryce

Poruszająca historia światowej sławy somalijskiej modelki Waris Dirie. Autorka książki wychowywała się na pustyni wśród kóz, bydła i wielbłądów. Jako mała dziewczynka została obrzezana, a potem zgwałcona. W wieku trzynastu lat miała wyjść za mąż, lecz zbuntowała sie i… uciekła. Pracując jako sprzątaczka w Londynie została wypatrzona przez fotografa, który otworzył jej furtkę do świata mody, stając w jednym szeregu z Naomi Campbell i Claudią Schiffer. Waris na kartach książki szczegółowo opisuje lokalne, afrykańskie tradycje, trudy ucieczki, obnaża także czarne strony biznesu modelingowego. Dzięki swojej pozycji udało jej się nagłośnić i działać przeciwko problemowi obrzezania dziewczynek w Afryce, przez co Organizacja Narodów Zjednoczonych mianowała ją swoim ambasadorem. Na podstawie tej książki został nakręcony doskonały film. KUP AUDIOBOOK, KSIĄŻKĘ lub FILM!

"Dzisiaj narysujemy śmierć" Wojciech Tochman

dzisiaj narysujemy śmieć - książki o Afryce

To książka o Afryce, lektura obowiązkowa dla każdego, chociaż tematyka nie jest wesoła.
Kwiecień, rok 1994. Rwanda. W katastrofie lotniczej ginie główna osoba w państwie. Ten moment staje się punktem zapalnym do rozpoczęcia walk zwaśnionych od dziesięcioleci dwóch, żyjących w sąsiedztwie plemion: Hutu i Tutsi. Nikt się jednak nie spodziewał, że konflikt nabierze rozmiarów masowego ludobójstwa, któremu nie zapobiegł ani kościół ani Organizacja Narodów Zjednoczonych. Podczas swoich licznych podróży do Ruandy, Wojciech Tochman spotyka się i rozmawia z ofiarami masakry jak i samymi jej sprawcami. Sprawdza, czy da się zapomnieć o krwawej przeszłości.KUP KSIĄŻKĘ!

Rzeka krwi. Podróż do pękniętego serca Afryki - Tim Butcher

Literacka relacja z podróży autora wzdłuż rzeki Kongo w Afryce Środkowej. Tim Butcher, były korespondent wojenny i pisarz podróżnik, postanowił odtworzyć trasę podróży Henry’ego Mortona Stanleya, słynnego odkrywcy, który w XIX wieku przemierzył ten obszar afrykańskiego kontynentu. Autor opisuje swoje doświadczenia i obserwacje z podróży, ukazując nie tylko piękno i dzikość krajobrazów, ale również trudności i niebezpieczeństwa, z jakimi się spotkał. Autor zagłębia się w historię i politykę regionu, przedstawiając czytelnikowi kontekst, w jakim odbywa się podróż. Książka zawiera również elementy biograficzne z życia Henry’ego Mortona Stanleya oraz stawia pytania o kolonialne dziedzictwo, polityczne zawirowania oraz wyzwania, z jakimi borykają się ludzie tego regionu. Książkę znajdziesz TUTAJ

"O chłopcu, który ujarzmił wiatr" William Kamkwamby

Ta inspirująca historia opowiada o rzeczywistym życiu autora, Williama Kamkwamby, który jako młody chłopiec zmagał się z ubóstwem i suszą w swojej rodzinnej wiosce w Malawi.

Zdeterminowany William działał w dążeniu do zmiany swojej sytuacji i pomocy swojej społeczności. Pomimo braku dostępu do edukacji, William korzystał z książek w miejscowej bibliotece, aby zdobyć wiedzę techniczną, zwłaszcza w dziedzinie inżynierii i energii odnawialnej. Zainspirowany pomysłem zbudowania wiatraka, William rozpoczął pracę nad stworzeniem prototypu, który mógłby dostarczać energię elektryczną do jego wioski. Nie miał łatwo, ponieważ w wiosce brakowało materiałów a ponadto pojawił się opór lokalnej tradycyjnej społeczności. To również historia o tym, jak energia odnawialna może przyczynić się do rozwoju społecznego i gospodarczego w miejscach dotkniętych ubóstwem i brakiem zasobów. Książka “O chłopcu, który ujarzmił wiatr”, jest inspirującą opowieścią o sile jednostki, która jest zdolna do zmieniania swojego życia i życia innych poprzez naukę, wytrwałość i innowacyjność.

Książkę możesz kupić TUTAJ. Ponadto możesz znaleźć jej ekranizację na platformie Netflix

Tekst zawiera linki afiliacyjne

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Szpilki w plecaku. Dziękuję!

 

 

Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply