fbpx Skip to main content

Wakacyjny sezon to czas, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością, planując wyjazdy w różne części świata. Niezależnie od tego, czy podróżujemy w celach wakacyjnych, biznesowych czy rodzinnych, podróże samolotem mogą być nie tylko ekscytujące, ale również stresujące, szczególnie gdy napotykamy na problemy z lotami, takie jak opóźnienia czy odwołania. Warto więc wiedzieć, jakie są nasze prawa i jak postępować w takich sytuacjach.

Prawa pasażera

Zgodnie z europejskim prawem pasażerów lotniczych, jeśli twój lot zostanie opóźniony, odwołany lub gdy nie zostaniesz wpuszczony na pokład z powodu overbookingu, przysługuje Ci odszkodowanie. Oczywiście, istnieją pewne warunki, które muszą zostać spełnione, aby móc skorzystać z tego prawa.

Air France lotnisko Paryż

Kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie?

Opóźnienie lotu: Jeśli twój samolot dotrze do miejsca docelowego z ponad 3-godzinnym opóźnieniem, możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Odwołany lot: Jeśli twój lot zostanie odwołany na krócej niż 14 dni przed planowanym wylotem, przysługuje ci odszkodowanie.

Przyspieszenie lotu: Jeśli twój samolot opuści lotnisko z co najmniej 1-godzinnym przyspieszeniem, również masz prawo do odszkodowania.

Overbooking: Jeśli nie zostaniesz wpuszczony na pokład z powodu overbookingu, możesz domagać się odszkodowania.

Jakiej wysokości odszkodowanie za lot możesz uzyskać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004 określa wysokość odszkodowania za zakłócenia lotów. Kwota, którą możesz uzyskać, zależy od odległości pomiędzy lotniskiem początkowym i końcowym. Za każdego pasażera możesz uzyskać od 250 do 600 euro.

Jak zgłosić się po odszkodowanie?

W momencie, gdy doświadczysz opóźnienia, odwołania lotu lub spotkasz się z odmową wejścia na pokład, warto jak najszybciej skontaktować się z liniami lotniczymi, aby zgłosić swoje roszczenie. Jednak w praktyce, linie lotnicze często niechętnie odpowiadają na takie żądania. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc do firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań za loty, które pomogą Ci w prawidłowym zgłoszeniu i rozpatrzeniu Twojego roszczenia.

Jedną z takich firm na polskim rynku jest AirCashBack, który od ponad 10 lat skutecznie pomaga pasażerom w walce o ich prawa lotnicze i to z ich usług rekomendujemy skorzystać.

Pamiętaj, że znajomość praw pasażera lotniczego może pomóc uniknąć Ci dodatkowego stresu i zachować spokój, gdy napotkasz na problemy związane z Twoim lotem.

TEKST ZAMIESZCZONY WE WSPÓŁPRACY Z AIR CASH BACK


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply