fbpx Skip to main content

W ostatnim czasie przyszło mi wymienić wszystkie dokumenty: paszport, dowód osobisty prawo jazdy. Pomyślałam: Skoro i tak będę biegała po studiach fotograficznych i urzędach to nadarza się doskonała okazja, by w końcu wyrobić brakujące elementy mojego wyjazdowego pakieciku papierów- MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY!

Sporo z Was zapewne myśli już o wakacyjnych podróżach więc przychodzę w pomącą praktyczną w temacie zapomnianego już dokumentu. Dlaczego zapomnianego? Podróżując po krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obwodu Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein,Norwegia) czy Szwajcarii, wystarczy nam polski “papier” (a właściwie plastik, bo jest wykonany z tworzywa). Jednak gdy planujesz np. dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych lub prowadzenie auta w krajach egzotycznych, przede wszystkim afrykańskich, azjatyckich czy Ameryki Południowej, warto zabezpieczyć się w takie prawo jazdy.

Co to jest międzynarodowe prawo jazdy?

Jest to odpis polskiego dokumentu, przetłumaczony na kilka języku w postaci książeczki, formatem przybliżonym do paszportu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest dokumentem samodzielnym, dlatego należy okazywać je razem z polskim prawem jazdy. W związku z tym, każdy, kto posiada ważny polski dokument może otrzymać międzynarodowe prawo jazdy bez  potrzeby zdawania dodatkowych egzaminów!

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane w dwóch rodzajach w zależności od tego, jaka konwencja o ruchu drogowym jest podstawą i obowiązuje w danym kraju. Na podstawie Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym z dnia 19 września 1949 r. Według art. 24 „każde z Umawiających się Państw udzieli każdemu kierowcy, który znajdzie się na jego terytorium, zezwolenia na prowadzenie na swoich drogach, bez ponownego egzaminu, pojazdów samochodowych, na których prowadzenie po złożeniu dowodu swych kwalifikacji – kierowca uzyskał ważne pozwolenie, wydane przez właściwe władze innego Umawiającego się Państwa”. Analogiczne postanowienia co do międzynarodowego prawa jazdy zawierają postanowienia Konwencji Wiedeńskiej z dnia 8 listopada 1968 r. o ruchu drogowym (art. 41).

Gdzie potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy?

Przed wyjazdem do kraju poza Unią Europejską warto zapytać w ambasadzie sprawdzić na stronie MSZ Polak za granią o honorowany na miejscu dokument. Co ciekawe wiele krajów, których nie znajdziesz na liście poniżej akceptować będą międzynarodowe prawo jazdy.
(UWAGA! W niektórych krajach można się poruszać pojazdami po drodze na podstawie TYLKO LOKALNEGO PRAWA JAZDY, o które czasem należy aplikować z wyprzedzeniem !)

Wydanie międzynarodowego prawa jazdy – Konwencja genewska 1949

Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kostaryka, Ekwador, Ghana, Gujana, Indonezja, Kenia, Kirgistan, Liberia,Meksyk, Monako, Czarnogóra, Peru, Filipiny, Katar, Korea Południowa, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Macedonia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe

Wydanie międzynarodowego prawa jazdy – Konwencja wiedeńska 1968

Republika Południowej Afryki, Republika Albanii, Republika Austrii, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Republika Białorusi, Królestwo Belgii, Bośnia i Hercegowina, Federacyjna, Republika Brazylii, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Czeska, Królestwo Danii, Republika Estońska, Republika Filipin, Republika Finlandii, Republika Francuska, Republika Grecka, Gruzja, Kooperacyjna Republika Gujany, Islamska Republika Iranu, Państwo Izrael, Serbia i Czarnogóra, Republika Kazachstanu, Demokratyczna Republika Konga, Republika Kuby, Państwo Kuwejt, Republika Litewska, Wielkie Księstwo Luksemburga, Republika Łotewska, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Królestwo Marokańskie, Republika Mołdowy, Księstwo Monako, Mongolia, Republika Federalna Niemiec, Republika Nigru, Królestwo Norwegii, Islamska Republika Pakistanu, Federacja Rosyjska, Rumunia, Republika San Marino, Republika Senegalu, Republika Seszeli, Republika Słowacka, Republika Słowenii, Konfederacja Szwajcarska, Królestwo Szwecji, Republika Środkowoafrykańska, Republika Tadżykistanu, Republika Tunezyjska, Turkmenistan, Ukraina, Wschodnia Republika Urugwaju, Republika Uzbekistanu, Republika Węgierska, Republika Włoska, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zimbabwe.

Międzynarodowe prawo jazdy według konwencji wiedeńskiej

Międzynarodowe prawo jazdy według Konwencji Genewskiej

Prawo jazdy w USA

Warto pamiętać, że każdy stan posiada swoje odrębne prawo. W przypadku przejazdu przez kraj warto zapoznać się z prawem każdego z nich. Jednak na terenie większości kraju przez pierwszy miesiąc policji wystarczy nasze polskie prawo jazdy wraz z paszportem, do trzech miesięcy należy pokazać międzynarodowy dokument. Jeśli jednak planowany jest dłuższy pobyt i korzystanie z pojazdu, niezbędne jest aplikowanie po lokalne prawo jazdy wydawane przez Department od Motor Vehicle (DMV)

Chociaż na terenie Ameryki działają także liczne firmy, które specjalizują się w tłumaczeniu prawa jazdy to często władze stanowe nie honorują takiego rozwiązania.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

W pierwszej kolejności należy przygotować:

– wyraźną aktualną i kolorową swoją fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, mysi być wykonana na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków (zobacz, JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ZDJĘCIE DO PRAWA JAZDY?),
– wypełniony wniosek, który znajdziesz w starostwie lub wydrukujesz DWUSTRONNIE całość na jednej kartce papieru A4 (plik znajdziesz poniżej)
– kserokopię krajowego prawa jazdy (miałam możliwość wyrabiania dokumentu polskiego i międzynarodowego jednocześnie, ponieważ nr prawa jazdy nie zmienia się gdy wyrabiasz dokument w tym samym urzędzie co poprzedni) *UWAGA! Prawo jazdy musi być wg nowego wzoru!
– oryginał dowodu uiszczenia opłaty komunikacyjnej – dokonasz przez Internet lub w kasie urzędu (35,50)
– w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa


Wzór wniosku   
                                                                    Wniosek dla pełnomocnika

W formularzu w punkcie C można znaleźć informację dotyczącą wyboru rodzaju międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli tak jak ja chcesz posiadać papiery według obu konwencji (nie mogłam się zdecydować, bo przecież nie wiem która w jakiej sytuacji może mi się przydać!), musisz uzupełnić dwa formularze, w każdym zaznaczając inną konwencję.

Z przygotowanym plikiem dokumentów należy udać się do starostwa powiatowego lub wysłać je pocztą.

Uwaga! I teraz zaskoczenie! Co prawda w informacji w okienku dowiedziałam się, że procedura wyrobienia papierów trwa ok 10 dni, lecz w praktyce trwa to dzień lub dwa. Aczkolwiek nie zostawiałabym tej decyzji na ostatnią chwilę.

I to wszystko!

 Warto pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest na podstawie polskiego, uprawnia do prowadzenia pojazdów tych samych kategorii i ważne jest tylko 3 lata. Jeśli polski dokument ważny jest krócej wówczas wydane prawdo będzie miało ten sam termin ważności.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane w Polsce co oznacza, że nie zostanie ono wydane przy zawieszeniu ważności polskiego dokumentu lub gdy posiadamy oba a chcielibyśmy legitymować się  międzynarodowym.

Podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – tekst jednolity Dz.U.Nr 108, poz. 908 z 2005 r. z późniejszymi zmianami;
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami – Dz.U.Nr 24, poz. 215 z późniejszymi zmianami;
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami – Dz.U.Nr 89, poz. 855 z późniejszymi zmianami;
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie warunków wydawania praw jazdy osobom posiadającym prawa jazdy wydane przez niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej – Dz.U.Nr 286, poz. 2883. 

Zamieszczony tekst ma charakter pomocniczy, u podstaw którego jest osobiste doświadczenie oraz praktyka i nie stanowi pomocy prawnej w rozumieniu ustawy prawo o adwokaturze.

Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Join the discussion 9 komentarzy

Leave a Reply