fbpx Skip to main content

Islandia w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem w turystyce. Piękne krajobrazy to nie jedyne islandzkie magnesy. Poniżej przedstawię Ci listę ciekawostek o Islandii, które zdecydowanie pobudzą apetyt na te strony.

Islandia cały czas rośnie!

Dla mnie jedną z najbardziej zaskakujących ciekawostek o Islandii jest fakt, że wyspa z roku na rok jest coraz większa. Położona jest na styku dwóch płyt tektonicznych (północnoamerykańska i euroazjatycka), które w wyniku olbrzymich sił podziemnych rozsuwają się o 2 cm rocznie!!!

Jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów świata

Aktywność płyt tektonicznych jest tak duża, że właściwie codziennie sejsmografy notują trzęsienia ziemi. Ale nie ma co się przerażać! Ich poziom jest tak niski, że nawet nie poczujesz drgań ziemi.

Dotknij serca Ziemi

Według różnych wyliczeń na Islandii znajduje się ponad 900 wulkanów, z czego blisko 20 na status czynnego (za czynny uważa się taki, który wybuchł w przeciągu ostatnich 10.000 lat). Statystycznie na wyspie notuje się wybuch (mniejszy lub większy) co 5 lat. Jednak w ostatnich latach erupcje notuje się prawie rok w rok.

Wulkany mogą mieć przeróżne kształty i typy. Słysząc słowo “wulkan” wyobrażamy sonie stożek. Na Islandii występują tzw. szczelinowe, gdzie z wnętrza rozsuwających się płyt tektonicznych wylewa się lawa z różnych punków lub liniowo/szczelinowo. Dlatego ten typ wulkanów nazywamy islandzkimi.

Koń islandzki

Patrząc na niego pierwszy raz zapewne sobie pomyślisz: Jaki koń? To kuc!  Nie próbuj jednak wchodzić w głębszą dyskusję z miejscowym, by nie obudzić w nim groźnego wikinga. Konie nie są rodzimymi zwierzętami na wyspie. Przyprowadzili je wikingowie jako siła robocza. Na przestrzeni wieków w sposób naturalny (chociażby selekcja naturalna oparta na wytrzymałości w trudnych islandzkich warunkach) powstał niewielki, ale szalenie wytrzymały koń.

Występuje we wszystkich możliwych odmianach kolorystycznych, jest spokojny i przyjazny, posiada także dwa indywidualne i widowiskowe style chodzenia. Jedno z podań mówi, że nabąbani trunkami wikingowie spadali z konia przy tradycyjnym chodzie. Używając (niestety) przemocy nauczono je tak przebierać, aby utrzymywać chwiejącego się jeźdźca.

Co ciekawie, na wyspie nie znajdziesz żadnej inny odmiany/gatunku konia, a każdy island, który opuścił wyspę już nigdy na nią nie wróci. Dzięki temu koni się tu nie szczepi i na nic nie chorują.

Ile tych wodospadów?!

Chociaż Islandia to niewielki ląd może pochwalić się obecnością aż 10.000 wodospadów. To sprawia, że podróżując po wyspie właściwie co chwilę możesz na jakiś natrafić i chcieć się zatrzymać. Małe, duże, wąskie, szerokie, w klinach skał. Jaki tylko chcesz, każdy zapiera dech w piersiach. O najpiękniejszych wodospadach na Islandii powstanie osobny tekst

Coś dla podniebienia

Trzeba przyznać, że Islandczycy mają dość specyficzne upodobania kulinarne.

 • hakarl – to sfermentowane mięso rekina
 • wafelki Prince Polo są najpopularniejszym słodyczem i towarem importowanym na wyspie. Część restauracji w swoich kartach serwuje ten wafelek jako propozycja deseru
 • skyr – serek/produkt mleczny, który tutaj na wyspie smakuje o niebo lepiej niż w Polsce
 • Islandczycy piją najwięcej Coca Coli na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca
 • na wyspie nie ma ani jednej restauracji Mc Donalds. Ostatnią zamknięto w 2009 roku podczas kryzysu z powodu małego zainteresowania. Ostatnią kanapkę, która wyszła z restauracji można oglądać w zamkniętej gablocie
 • Islandia jest jedynym miejscem na świecie, gdzie banany hoduje się w szklarniach. Jest to możliwe dzięki zagospodarowaniu energii geotermalnej.
 • Jedzenie na wyspie jest bardzo drogie, dlatego warto zaopatrzyć się w podróż w polską wałówkę. Najtańsze ciepłe jedzenie dostępne na stacjach to hot-dogi. W Rejkiawiku znajduje się najstarsza hotddogarnia na wyspie, założona w 1937 roku. W mojej ocenie miejsce bardziej kultowe niż smaczne.

Codzienność

 • Największą mniejszością na wyspie są Polacy i stanowią ok. 10% ludności. Jest ich pełno pracujących w restauracjach, sklepach z pamiątkami, hotelach
 • Małżeństwa homoseksualne są legalne od 27 czerwca 2010 roku
 • Punkty samoobsługowe na wyspie są powszechne. Urządzenia w supermarketach czy stacjach benzynowych obsługują również język polski.
 • Poruszając się po wyspie zdecydowanie bardziej przyda się karta płatnicza (chociażby ze względu na powszechność punktów samoobsługowych) niż gotówka
 • festiwal muzyczny Eurowizja ściąga dziesiątki tysięcy mieszkańców wyspy przed telewizory. Transmisja oglądana jest w domach, ale i w barach wzbudzając wiele emocji i poruszenia. Na Netflix obejrzysz komedię Eurowizja, który nie tylko pokazuje atmosferę wydarzenia z perspektywy widza oraz artysty, ale również poznasz w wesoły sposób funkcjonowanie mieszkańców
 • ze względu na niewielką liczbę rodzimych mieszkańców istnieje duże ryzyko wiązania się ludzi o bliskim stopniu pokrewieństwa. Dlatego kiedy młodzi zaczynają randkowanie, najpierw sprawdzają w rządowej aplikacji, czy nie są ze sobą zbyt bliską rodziną (fajnie tę kwestię pokazano w Eurowizji 😛 )

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Szpilki w plecaku. Dziękuję!


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply