fbpx Skip to main content

Okazuje się, że podróżowanie i poznawanie świata to największe pragnienie i marzenie statystycznego Polaka. Zapewne przeglądasz miliony zdjęć z dalekich miejsc, czytasz blogi podróżnicze, zazdrościsz odwagi, bo uważasz, że wszystko jest poza Twoimi możliwościami. CO ZA BZDURA! Oto ekspresowy poradnik, jak zorganizować sobie podróż!

Pomijając gotowce, które oferują liczne biura podróży (oczywiście nie jest to zła opcja, ale zakładam, że chcesz być panem swojej niezwykłej wyprawy!), należy odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań:

GDZIE JECHAĆ?

Najlepiej na koniec świata, tam gdzie ludzka stopa jeszcze nie stanęła! Chyba nie ma takich miejsc, ale może się mylę? W każdym razie nawet najodleglejsze miejsca mogą stać się Tobie bardzo bliskie. Nie da się jednak ukryć, że podróżowanie wymaga pewnych nakładów finansowych (o tym, jak zarządzać swoim portfelem, by uzbierać na podróż życia zapewne napiszę za jakiś czas, ale teraz zakładam Drogi Czytelniku, że operujesz jakimś budżetem, chociaż wstępnym, umożliwiającym wyjechanie z kraju, aby potem na miejscu np. pracować lub korzystać z gościnności miejscowych. O! i już są jakieś pomysły!).

Prawdopodobnie masz jakąś wymarzoną destynację: Karaiby, Madagaskar, Chiny albo Afganistan. Z założenia większość krajów należy do bezpiecznych, ale jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości, czy przypadkiem nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało ostrzeżenia, proponuje zajrzeć na stronę Polak Za Granicą https://polakzagranica.msz.gov.pl/. Tam wybierając z listy kraj docelowy dowiesz się o podstawowych procedurach wjazdowych: wizach, obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy czy zielonej kraty a także inne cenne informacje. Warto również zainstalować sobie aplikacje iPolak dostępna na wszystkich platformach mobilnych. To właściwie powtórzenie wszystkiego, co znajduje się na wspomnianej przeze mnie stronie, ale aplikacja nie wymaga łączności z internetem do bieżącego użytkowania. Ogromnym  plusem programu jest możliwość szybkiego odnalezienia numeru kontaktowego do polskiego konsulatu czy ambasady. Polski MSZ zaleca również zarejestrowanie się na stronie Odyseusz, której głównym celem jest rejestracja wyjeżdżających za granicę Polaków i łatwiejszy kontakt z nimi w razie trudnej sytuacji.

KIEDY JECHAĆ?

Wybierając się w podróż do swojego kraju marzeń warto również zwrócić uwagę na najlepszy czas. Są kraję, w których święta to najlepszy moment na podróż (szansa uczestnictwa w ciekawych ceremoniach i obchodach). Czasem święto czy dni wolne w danym kraju może sprawić, że marzenie stanie się jednym wielkim horrorem ( np. Chiny podczas majówki – tłumy absolutnie nie do zniesienia). Oczywiście należy również uwzględnić pogodę, żeby np. do Australii nie pojechać podczas tamtejszej mroźnej zimy. Podpowiadając Wam TUTAJ znajdziecie roczne kalendarze i wykresy pogodowe, które pomogą określić najlepszy czas na podróż, biorąc pod uwagę Wasze oczekiwania.

Z KIM JECHAĆ?

Jeśli najlepiej się czujesz w samotnych podróżach, to w tym akapicie nie masz czego szukać, zapraszam do kolejnego punktu.

Ale jeśli chcesz podróżować w grupie, to najlepiej z takimi ludźmi, których dobrze znasz lub z którymi już wcześniej podróżowałeś: możesz przewidzieć ich zachowania i czego oczekują od podróży – przygód czy drinka w basenie pod palmami. Kierując się tymi zasadami można uniknąć kłótni, a także jest szansa wspólnie rozplanować walizki dla uniknięcia dodatkowych opłat za ewentualny nadbagaż.

A co, gdy znajomi nie mają czasu? Są dziesiątki miejsc w internecie, gdzie pozostawiając swoje ogłoszenie lub wertując posty innych znajdziesz kompana.

TANI PRZELOT

Najczęściej stanowi to największy koszt całej podróży. Ale nie musi! Wystarczy, że zastosujesz się do kilku zasad!

  1. Nie dokonuj rezerwacji na ostatnią chwilą. Tutaj zasada last minute nie ma zastosowania. Staraj się zatem kupić bilet z jak największym wyprzedzeniem
  2. Po latach praktyki zauważyła, że kupowanie biletów od razu w dwie strony u tego samego przewoźnika znacząco obniża ich koszt.
  3. Leć bezpośrednio, przesiadki nie zawsze oznaczają oszczędność
  4. Sunday Rule mówi, że jeśli pobyt w miejscu docelowym uwzględnia noc z soboty na niedzielę, cena jest zwykle niższa.
  5. Korzystniejsze ceny dotyczą również pobytów kilkudniowych. Przewoźnik zaoferuje ci lepszą cenę
  6. Lepszą cenę można dostać wówczas, kiedy bilet na wylot i przylot jest zakupiony u tego samego przewoźnika
  7. Kup bilet i nie zwlekaj z płatnością. Zazwyczaj sprzedawcy i przewoźnicy dają 24 godz na zapłatę z gwarancją zachowania ceny.
  8. Niestety im częściej szukasz i sprawdzasz w danej wyszukiwarce cenę, tym większe prawdopodobieństwo, że cena zmieni się na niekorzyść. Okazuje się, że zapisują one nasze IP wraz z informacją o naszym wyszukiwaniu i zaangażowaniu na tronie, tak żeby wykorzystać je przeciwko nam, a właściwie naszemu portfelowi. Zdarza się jednak również sytuacja odwrotna z czym sama osobiście się spotkałam! Rzeczywiście te dane są zbierane przez systemy, które później bombardują nas ciekawymi promocjami i niskimi cenami w zamieszczonych na różnych stronach banerach, tak abyśmy w końcu dokonali transakcji. ALBO! Jeśli na jakiejś stronie już wcześniej dokonywałeś transakcji, to do IP dopięty jest także mail, którym firma posługuje się wysyłając spersonalizowanego maila z dużo lepszą ofertą. Także ta zasada jest dość ruchoma!
  9. Z poprzednik punktem łączy się następująca zasada: korzystaj z promocji, bo w branży lotniczej oznaczają naprawdę ogromne oszczędności
  10. Może to śmieszne, ale korzystanie z kart lojalnościowych daje naprawdę wiele profitów o nieco szerszym zakresie niż tylko cena biletów lotniczych
  11. Warto być elastycznym! Warto sprawdzać okoliczne daty 1-2-3 dni w każdą stronę. Różne dni są różnie taryfowane.

Stron oferujących przeloty jest całe mnóstwo, oto tylko kilka przykładowych:
skyscanner.pl
fru.pl
fly4free.pl
tanieloty.pl

NOCLEGI

Wariantów jest cała masa! Najprościej jest dokonać rezerwacji na najpopularniejszych i najbardziej konkurencyjnych portalach Travelist, booking.com lub Airbnb, obie również w wersji aplikacji mobilnej. Wybierasz miejsce, czas (mówię prawie jak Pan z Tivago), często standard hotelu, udogodnienia czy lokalizacje na mapie. Płatności dokonujesz na miejscu lub przez internet.

Z doświadczenia wiem, że gdy planuje się aktywną krajoznawczą podróż ze zmianami miejsca pobytu, na pewno warto zarezerwować wcześniej nocleg na przynajmniej pierwszą noc. Sami się przekonacie, że będąc już na miejscu, poznając nowych ludzi i słuchając rad miejscowych elastyczność jest wówczas bardzo wskazana.




Booking.com

Przygotowanie merytoryczne

Sposobów na podróżowanie jest całe mnóstwo: są tacy, którzy przed wyjazdem przerzucają setki blogów, map, czytają książki, aby z głową pełną wiedzy zrozumieć miejsce, które zwiedzają. Są i tacy, dla których nie zabytki a doświadczenia i kontakt z ludźmi to priorytet. Zastanów się jakim typem podróżnika jesteś.

Ja jestem tym po środku. Warto poświęcić trochę czasu i zrobić sobie swój mały przewodnik, z wszelkimi zapiskami technicznymi i merytorycznymi (jak dotrzeć, godziny otwarcie, najważniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć, wydruki map, kontakty, przyjęte obyczaje). Zawsze ma to formę drukowaną lub ręcznie pisaną (elektronika się przecież może rozładować). Wówczas mogę poszczególne strony wyrzucać by nie dźwigać niepotrzebnej makulatury (jeśli mam zapisaną w pliku) albo uzupełniać na bieżąco, by potem dla Was uzupełnić bloga.

Pozostało Ci tylko (linki) spakowanie bagażu przygotowanie niezbędnej elektroniki podróżnika zadbanie o swoje zdrowie, apteczkę zorientowanie się w kwestii szczepień

Rzeczą absolutnie podstawową jest również UBEZPIECZENIE W PODRÓŻY!!! Zobacz również, dlaczego warto mieć ubezpieczenie podróżne


Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Join the discussion 2 komentarze

Leave a Reply