fbpx Skip to main content

Magazyn turystyczny “Travel+Leisure” opublikował ranking 25 najlepszych wysp z całego świata, które warto odwiedzić. Dla niektórych miejsce pierwsze nie było zaskoczenie, bo wyspa na podium znajdowała się już kilkukrotnie – Palawan – wyspa, która na mapie wygląda trochę jak ramię rozciągające się od Filipin po Borneo. Czym ta wyspa urzeka podróżników z całego świata? Niektórzy mówią, że to dosłownie raj na ziemi!

Palawan

Palawan znalazła się na szczycie rankingu już nie pierwszy raz. Gościła tam już w latach 2013, 2016 i 2017. Skąd tak powszechny zachwyt nad tą wyspą?

Znajduje się ona na zachodzie Filipin. Są tam białe, piaszczyste plaże i malownicze wzgórza porośnięte lasem tropikalnym. Dla wielbicieli nurkowania i snorkelingu jest to miejsce idealne ze względu na wspaniałe rafy koralowe.

Oprócz tego będziecie mogli udać się na wycieczkę po dżungli czy odkrywać jakinie krasowe. Pod ziemią płynie także niezwykła rzeka Puerto Princesa, znajdująca się na liście UNESCO.

Przede wszystkim jednak Palawan jest rajem dla osób, które po prostu chcą wylegiwać się na plaży i pozostawić wszystkie swoje problemy poza wyspą. W końcu oddziela od nich bezkresne morze :).

Dla poszukujących adrenaliny znajdą się także atrakcje w postaci tyrolek pomiędzy sąsiadującymi wyspami czy island hooping. Ale o szczegółach dowiesz się w osobnym wpisie TUTAJ!

El Nido Filipiny Island Hooping

El Nido Filipiny Island Hooping

Paros

Paros należy do archipelagu Cyklad, którego częścią są też wyspy Santorini, Naxos i Mykonos. Największym atutem tego rejonu są nadmorskie miasteczka, składające się z urokliwych białych domków rozsianych po skałach z charakterystycznymi, niebieskimi okiennicami. Wyglądają jak z pocztówek, aż dziw, że powstały w innym celu niż zasilanie profili na Instagramie :).

Na Paros warto pojechać m.in. dlatego, że nie jest tak tłumnie odwiedzana jak pozostałe wyspy Cyklad. Przy względnym spokoju możemy wpatrywać się w błękit morza z nadmorskich gór lub leżąc na białej plaży. Znajdziemy tam także starożytny kamieniołom marmuru.

Sri Lanka

Jest to najbardziej znana i najczęściej odwiedzana z wysp Cejlonu. Charakterystyczną jej cechą są rozciągające się po zboczach plantacje herbaty. To właśnie tutaj zaczęła się historia słynnej żółtej marki Lipton.

Warto zobaczyć także stanowisko archeologiczne Sigirija, gdzie znajdziemy ruiny starożytnego pałacu i twierdzy wzniosionych w V wieku n.e. Budowle wzniósł Kassapa, głównie z lęku przed aspirującym do tronu bratem (jak widać skomplikowane relacje rodzinne potrafią przysłużyć się architekturze :).

Perełką architektoniczną jest takżę Anuradharpa, starożytne miasto z III w. p,n.e, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Znajdziemy tam pozostałości cytadeli oraz święte drzewo Sri Maha Bodhi.

Podobnie niezwykłe są ruiny świątyń w Polonnaruwa, wraz z wykutymi w skale posągami Buddy czy Złota Świątynia Dambulla. Tam w grotach wykuwanych przez 900 lat zobaczymy ponad sto pięćdziesiąt malowideł i posągów Buddy.

Moja podróż na Sri Lankę było pasmem niespodzianek, nowych znajomości i wyjątkowych smaków (wiesz co to jest drewniane jabłko?). O wszystkim przeczytasz TUTAJ!

Azory

Archipelag Azory to 9 portugalskich wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim. Największa z nich to São Miguel. Przespacerować się tam można trasą trekkingową Sete Citades, by zobaczyć dwa, zjawiskowe jeziora na szczytach wulkanu. Podobne cudo zobaczymy także w Lagoa Do Fogo. Przy jeziorze znajduje się ponadto dzika plaża.

Wielbicielom górskich wędrówek spodoba się także Miradouro Do Canario. Na końcu tej pięknej ścieżki znajduje się punkt widokowy pozwalający oglądać laguny wyspy. Kolejnymi pamiątkami jej wulkanicznej historii są natomiast gorące źródła Caledeira Velha oraz parujące fumarole w Furnale. Podziemnym ciepłem ogrzewany jest także basen w Terra Nostra.

São Miguel jest znana także ze swoich ananasów, które zaczęto tam uprawiać w XIX wieku. Na wyspie znajdują się także jedyne w Europie plantacje herbaty, rozciągające się na malowniczych wzgórzach. Napój produkowany jest w małych manufakturach, gdzie można się go napić w urokliwym otoczeniu.

Galapagos

Największym atutem należących do Ekwadoru wysp Galapagos jest wyjątkowa fauna. Słynne są oczywiście wielkie żółwie, od których archipelag wziął swoją nazwę. Popływamy także z delfinami oraz zapoznamy się bliżej z lwami morskimi, które zupełnie nie boją się ludzi, potrafiąc nawet drzemać na hotelowych leżakach :).

Możliwość obserwacji zwierząt morskich da nam także wizyta w Los Tuneles. Podczas snorkelingu podejrzymy tam w ich naturalnym środowisku rekiny czy też żółwie i koniki morskie. Dostrzeżemy także nurkujące pingwiny oraz głuptaki. Z kolei podczas wycieczki 360º San Cristóbal zobaczymy ruchliwe rekiny młotkowate. 

Galapagos to oczywiście także wulkany. Najaktywniejszym z nich jest Sierra Negra, mogący pochwalić się jednym z największych kraterów na świecie. Wspaniałe wulkaniczne krajobrazy zobaczymy także na wyspie Bartolomé, gdzie oczywiście nie brakuje również dzikich zwierząt.

Sycylia

Sycylia to rozległa wyspa i także dużo jest tam do zobaczenia. Oczywiście najsłynniejszą atrakcją tego miejsca jest niezwykły wulkan Etna, gdzie wejdziemy pieszo lub dojedziemy prawie na sam szczyt podczas wycieczki Jeepami.

Warto oczywiście zobaczyć także Palermo, gdzie duże wrażenie robią normańska Capella Pallottinum w Palazzo Reale oraz katakumby w konwencie kapucynów. Zobaczymy tam zabalsamowane zwłoki kilku tysięcy osób, co może być zarówno fascynującym jak i makabrycznym doświadczeniem…

Z przeszłością będziemy mogli obcować także w wielkiej posiadłości Villa Romana del Casale, gdzie znajdują się zjawiskowe mozaiki. W parku archeologicznym Agrigento mieści się za to słynny park archeologiczny, zwany Doliną Świątyń. Budynki, które tam znajdziemy powstały w czasach Wielkiej Grecji, w V w. p.n.e.

Hawaje

Jest to kolejny słynny wulkaniczny archipelag. Aby w pełni docenić jego unikalne piękno, warto udać się do Parku Narodowego Wulkany Hawai’i. Zobaczymy tam największe i najbardziej aktywne wulkany świata, tworzące krajobraz naprawdę nie z tej ziemi.

Ze zwierzętami wejdziemy natomiast w bliższy kontakt w Zatoce Hanuma, gdzie rozpościera się wspaniała rafa koralowa a także zaobserwujemy Zielone Morskie Żółwie. Zanurkujemy również w zatoce Molukini, która charakteryzuje się wyjątkowo przejrzystą wodą. Na Hawajach popływamy też z delfinami.

Chcąc skierować swoją uwagę z naturę na kulturę, warto zobaczyć Centrum Kultury Polinezyjskiej. Kultura archipelagu to bowiem nie tylko słynne, kwieciste wieńce ale także unikalna historia i zwyczaje. Odpoczniemy natomiast w Honolulu, które oferuje turystom olbrzymią liczbę wszelkiego rodzaju rozrywek.

Mauritius

Mauritius
Mauritius to między innymi piękne plaże. Warto wśród nich zwrócić uwagę na te w pobliżu Le Morne (gdzie można uprawiać snorkelling), Trou aux Biches czy najdłuższą na wyspie Mont Choisy. Nie można także zapomnieć o tamtejszych parkach narodowych, jak Chamarel, czyli Ziemia Siedmiu Kolorów, charakteryzująca się niezwykłymi, mieniącymi się 40 barwami wydmami.

Wyjątkową florę zobaczymy za to w ogrodzie botanicznym w Pamplemousses. Jest jednym z najstarszych na świecie i znajdziemy tam 85 gatunków palm oraz staw z dochodzącymi do 2 metrów liliami wodnymi.

Wspaniałym miejscem dla osób żądnych aktywnego wypoczynku jest za to wyspa Ile Aux Cerfs, gdzie znajdziemy doskonałe pole golfowe i park linowy a także będziemy mogli uprawiać snorkeling.

Warto także odwiedzić Park Narodowy Black River Gorges – nie tylko idealne miejsce dla wielbicieli trekkingu, ale także dla osób zainteresowanych kulturą hinduską. Mieszczą się tam liczne świątyni tego wyznania, które pozwolą naprawdę poczuć klimat Mauritiusa.

Oto moje typy najpiękniejszych wysp świata, jednak ta lista na pewno nie jest wyczerpująca. A czy Wy macie swoje ulubione wyspy lub może byliście na którejś tych, które wymieniłam?

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/48987279/wybrano-najpiekniejsza-wyspe-swiata


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply