fbpx Skip to main content

Jeśli myślisz, że Filipiny to tylko tysiące wysp, rajskie plaże i błękitne laguny to jesteś w absolutnym błędzie! Te ponad 7600 wysp to cała masa miejsc dla ludzi żądnych przygód na wysokich obrotach! Jedź po adrenalinę na Filipiny!

Wyspa Carabao – skoki z klifów

Z rajskiego Boracay słynącego z cudownych białych i szerokich plaż wyjedź na sąsiednią wyspę Carabao (na plaży White Beach można kupisz gotową wycieczkę), oddaloną o ok. 40 min łodzią (oczywiście podróż może się wydłużyć, jeśli na morzu szaleją fale). Na Carabao aktualnie przygotowane są dwa miejsca z platformami na skoki do morza o różnej wysokości: Kuging-Kuding (ok 4 metrów) oraz Cathedral Cave (kilka stanowisk o – 4m oraz 6m – chociaż i tak każdy miejscowy określa wysokość inaczej 🙂 ).

W każdym z tych miejsc przygotowane są drewniane kładki i pomosty, aby swobodnie dojść do platform, z których się skacze. Wyprowadzone są one na tyle daleko w wodę, aby uniemożliwić zahaczenie o ostre klify. Skoki powinny być wykonywane w głąb morza, oddalając się od klifów. Pozwoli to uchronić się przed wyrzuceniem na klify przez prądy, które bywają tutaj silne. Ponadto sugerowane jest wbijanie się pionowo w wodę nogami w dół. No, chyba że jesteś chojrakiem i spadniesz plackiem na taflę wody. Oj… to BARDZO boli.

Filipiny - Carabao Kuging Kuding

Oczywiście nie ma obowiązku skakać, nikt nikogo nie będzie zmuszać. Jeśli w ostatniej chwili zabrakło Ci odwagi – nic nie szkodzi – zejdź drabinką do pobliskiej bambusowej tratwy, aby poopalać się bujając na falach, napij się świeżego kokosa i zjedz jego przepyszny miąższ, popatrz na cudowne panoramy z turkusową wodą w wielu odcieniach. Totalny chill na Filipinach!

Cathedral Cave Filipiny

Okazuje się, że tego typu atrakcje na Filipinach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego w najbliższej przyszłości można się spodziewać tworzenia nowych punktów nie tylko na Carabao, ale i innych wyspach. UWAGA! PAMIĘTAJ, ŻE DLA ZACHOWANIA MAKSYMALNEGO BEZPIECZEŃSTWA, SŁUCHAJ, CO PODPOWIADAJĄ MIEJSCOWI. ZAWSZE SKACZESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

TIP: Wyjście z wody prowadzi przez poszarpane i ostre skały wulkaniczne dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie buty: szybkoschnące sandały turystyczne lub buty na koralowce o twardszej podeszwie. Ponadto przyda się ręcznik i strój na zamianę. W pobliżu jest kiosk, gdzie można kupić wodę oraz zimne piwo.

Island hopping i tyrolka w El Nido na wyspie Palawan

Będąc na Filipinach trzeba odwiedzić El Nido. To doskonałe miejsce na uprawianie island hopping czyli pływanie pomiędzy wyspami (a w okolicy jest ich aż 45!) delektując się malowniczymi plażami o białym piasku z uginającymi się nad wodą palmami, snoorkując w turkusowych ciepłych wodach. Podczas tych jednodniowych wypadów przewidziane są także postoje na atolach, czyli piaskowych lub koralowych mieliznach odkrytych podczas odpływu. Tutaj poznacie magię malowniczych Filipin! (koszt jednodniowego wypadu z obiadem to ok 1300 pesos filipińskich).

El Nido Filipiny Island HoopingEl Nido Filipiny Island HoopingEl Nido Filipiny Island HoopingEl Nido Filipiny Island Hooping

Ale poszukiwacze adrenaliny także będą ukontentowani! W okolicy znajduje się zipline o długości 750 metrów! Zjeżdżać można w pozycji siedzącej  (500 pesos) lub “na Batmana” w specjalnych szelkach ciałem do lądu o ile nie ma zbyt silnego wiatru (700 pesos). Te kilkadziesiąt sekund to potężny zastrzyk adrenaliny na Filipinach.

Badian – najdłuższa i najszybsza tyrolka na południu- wyspa Cebu

Tyrolki, tak samo jak skoki z klifów coraz chętniej są budowane. Tutaj na Filipinach zbudowano jeszcze jedną na wyspie Cebu. Jak się chwalą: the longest and the fastest zipline in the south!  Jest to alternatywa do 45 minutowego spaceru rozpoczynającego absolutne dopompowanie adrenaliny czyli…. BADIAN CANYONEERING!

Podobnie jak w El Nido, zjechać można na siedząca lub leżąco (500 pesos). W drugim wariancie nawet w parze na jednych wiązaniu! Z wrażenia nie pamiętam ile trwał przejazd, ale panoramy gęstego, palmowego lasu tropikalnego zapierają dech w piersiach!! To jest MAST DO na Filipinach!

Badian Canyneering – wyspa Cebu

Lubisz skoki z klifów, wodne parki rozrywki, zjeżdżalnie, liny Tarzana i przedzieranie się przez tropikalną dżunglę? A! I zapomniałabym dodać! Chciałbyś zobaczyć, czym najprawdopodobniej inspirowali się twórcy Avatara tworząc las, w którym żyły postacie? To kombo wrażeń znajdziesz w kanionie Badian i ekstremalnej przygody wodno-terenowej! W 3,5 godziny skoczysz z klifów o wysokości od 3 do 15 metrów, przejedziesz się na naturalnych zjeżdżalniach w skałach, zrobisz tropikalny hiking w absolutnie powalającej przyrodzie, gdzie zieleń ma niespotykany odcień a woda ma gradienty turkusu. Jeśli nie zobaczysz tego na własne oczy nigdy nie uwierzysz, taka może być natura, a oglądający fotografie zarzucą Ci retusz! Jeśli lubisz adrenalinę, to na Filipinach jest to punkt obowiązkowy!

Badian CanyoneeringBadian CanyoneeringBadian Canyoneering

Pływanie z rekinami wielorybimi

Filipiny są najlepszym miejsce na świecie do nurkowania lub pływania z rekinami wielorybimi. Te olbrzymie jarosze, w zasadniczej większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla człowieka (wręcz odwrotnie), często nawet nic nie robią sobie z ich obecności. To nie tylko największe w rekinów, ale i największe ryby na świecie, których długość może sięgać 18 m a ciężar nawet 34 tony!

Jeśli masz obawy przed nurkowaniem na głębokości, wystarczy założyć maskę do snoorkowania aby je zobaczyć!

Są przeciwnicy i zwolennicy tej atrakcji, dlatego do Ciebie należy decyzja, czy z niej skorzystasz i które miejsce wybierzesz na swoją podwodną przygodę. W tej chwili na Filipinach są dwa miejsca, gdzie spotkasz rekiny wielorybie: w miejscowości Oslob na Cebu oraz Donsol na Luzon. Różnica między jednym a drugim polega na tym, iż Oslob to miejsce komercyjne i zdecydowanie łatwiej dostępne logistycznie, gdzie codziennie kontakt z wielorybami ma nawet 1000 (!) osób, a spotkanie ich jest gwarantowane ponieważ są dokarmiane. Donsol jest pod protektoratem WWF i rządu, gdzie unika się praktyk zatłoczenia na wodzie i ogranicza się ludzką ingerencję w ich życie ( myślę, że o pływaniu z rekinami wielorybimi na Filipinach powstanie odrębny tekst)


SPRAWDŹ INNE TEKSTY O FILIPINACH


POJEDŹMY GDZIEŚ RAZEM!


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply