Pandemia ograniczyła dalekie podróże, ale nie są one niemożliwe. W social mediach z łatwością można znaleźć relacje z najdalszych zakątków świata. Sama w tym roku odwiedziłam między innymi Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Namibię. Chwilę temu wróciłam z zachwycających Antyli Holenderskich (Aruby oraz Bonaire), które absolutnie mnie oczarowały. Doleciałam tam dzięki liniom KLM i chciałabym się z Wami podzielić informacjami, jakie formalności należy spełnić przygotowując się na długi lot i co przekonuje do wyboru tych linii lotniczych.
Przed podróżą w pandemii
Od zeszłego roku przygotowania do podróży (niezależnie czy to podróż daleka czy bliska) stało się bardziej złożonym procesem i najprawdopodobniej taka sytuacja zostanie z nami na dłużej (do momentu ustabilizowania się sytuacji pandemicznej w poszczególnych krajach na świecie. Spontaniczne tripy będą wymagały nieco bardziej szczegółowego przygotowania.
Już nie tylko kraje, ale także poszczególne linie lotnicze wpuszczając na pokład pasażerów wymagają odpowiedniego testu. Najczęściej jest to PCR, gdzie pobierany jest wymaz z nosa (brzmi strasznie, ale to żadna straszna rzecz). Ale trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:
- test MUSI być tłumaczony na język angielski – o potrzebie tłumaczenia musisz poinformować osobę pobierającą próbki. Taki test wykonasz go bez problemu w wielu miejscach odpłatnie (od 300 do nawet 800 zł gdy usługa jest z dojazdem do domu). Na wynik testu PCR czeka się od 6 do 24h a antygenowego 15 min. Do wypełnienia formularza z wynikiem przygotuj nr paszportu!
- test MUSI być pobrany w odpowiednim momencie – nie może być ani za wcześnie ani za późno (aby otrzymać wynik jeszcze przed lotem). Liczy się godzina pobrania, nie odbioru wyniku. To szalenie ważne! Podczas jednej z podróży to minuty zaważyły o tym, że pasażer nie został w puszczony na lot. Sprawdź najpierw restrykcje kraju docelowego (gdzie szukać znajdziesz dalej w tekście) i linii lotniczych.
Przed podróżą warto również zapoznać się z procedurami wjazdowymi do kraju docelowego. W przypadku ostatniej podróży na Arubę, przed wylotem należało się zarejestrować na stronie imigracyjnej i wykupić umieszczone tam ubezpieczenie (30 USD). Na Bonaire należało wypełnić specjalny formularz zdrowotny na 72-48 godzin przed wylotem. Oba dokumenty trzeba było mieć wydrukowane.
Jak to czytasz to pewnie się zastanawiasz, skąd ja o tym wiem? Gdzie szukać takich informacji? Nie da się ukryć, że łatwo się pogubić w ciągłych zmianach i spuścić głowę w geście rezygnacji. Wszystkie detale oraz odpowiednie linki do stron wraz z opisem procedur znalazłam na współpracującej z KLM stronie, do której link znajdziesz TUTAJ. Wystarczy, że wpiszesz kraj wylotu i miejsce docelowe a wyszukiwarka pokaże Ci odpowiednie i aktualne wyniki dla tej trasy.
Powrót do Polski
Aktualne polskie procedury mówią, że osoby posiadające negatywny wynik testu PCR wykonany na terenie UE mogą przebywać na terenie kraju bez kwarantanny. Osoby posiadające test negatywny wykonany poza UE muszą poddać się kwarantannie trwającej 10 dni. Można jej uniknąć wykonując test antygenowy i rejestrując go w ciągu 24h od lądowania. Dla ułatwienia logistyki całego przedsięwzięcia, na lotnisku przed odprawą celną oraz przy odbiorze bagażu są przygotowane punkty pobrań testów antygenowych, które w 15 min doją wynik i są od razu rejestrowane.
KLM, czy wiesz, że…?
- Posiadając bilet dowolnej taryfy (nawet najtańszej) masz możliwość przełożenia lotu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Możesz zmienić datę, a nawet kierunek lotu. Powody mogą być różne, zdrowotne, zmiany regulacji wjazdowych w kraju docelowym, a co najciekawsze, w KLM nie musisz nawet podawać powodu rezygnacji czy zmiany. Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować lotu, dostaniesz voucher w kwocie wartości biletu do wykorzystania przy innej okazji. Zwrot pieniędzy następuje w sytuacji, gdy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za niezrealizowanie lotu.
- KLM, jako jedna z pierwszych linii lotniczych, wprowadził opcję kompensacji dwutlenku węgla. Wszyscy pasażerowie mogą zneutralizować CO2 swojego lotu, dzięki usłudze CO2 ZERO. Kupując bilet i zaznaczając tę funkcję system wylicza Twój indywidualny ślad węglowy. Dopłacasz kwotę kilku euro, a darowizna zostaje przeznaczona m.in. na sadzenie lasów w Panamie.
- Podczas lotu wymagane jest noszenie maseczek jednorazowych (nie materiałowych!). Ponadto od stycznia na pokładzie samolotu wrócił kompletny serwis gastronomiczny. Samoloty są codzienne dezynfekowane, a zamontowany system HEPA (dokładnie taki jak na salach operacyjnych) pozwala neutralizować 99,9% bakterii i wirusów znajdujących się w powietrzu. Daje to najwyższy poziom bezpieczeństwa pasażerom i pracownikom pokładowym.
- KLM stara się minimalizować szkody dla środowiska w procesie produkcji śmieci. Utworzone 14 linii segregacji odpadów pozwala maksymalnie je zrecyklingować.
- Zużyte butelki PET przerabia się na materiał, z którego drukowane są drobne część do samolotu.
- KLM pracuje nad przygotowaniem specjalnego paliwa powstałego na bazie surowców pochodzących z rolnictwa. Trwają również prace nad samolotem przyszłości – energooszczędnym Flying-V
- Założono, że do 2030 na lotniskach w Holandii serwis naziemny będzie bezemisyjny.
Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o dalekiej podróży! A może będą to KARAIBY?
Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂