fbpx Skip to main content
TEKST SPONSOROWANY

Uwielbiam Toruń! Kiedy proponuję komuś udanie się w tamtą stronę, zazwyczaj przede mną maluje się zmarszczone czoło zdziwienia. A ja jadę tam zawsze, wtedy kiedy tylko mogę. Podrzucam Ci listę moich ulubionych miejsc w Toruniu, do których bardzo chętnie wracam!

Muzeum Podróżnika im. Tonego Halika

Myślę, że Tonego Halika nie trzeba przedstawiać: dziennikarz i twórca kultowego telewizyjnego programu podróżniczego “Pieprz i wanilia”, który pozwolił kilku pokoleniom poznać świat. Telewidzów ściągały przed ekrany nie tylko opowieści z najdalszych zakątków globu, ale i eksponaty, które pokazywał. Olbrzymia część z nich jest prezentowana właśnie w Muzeum podróżnika Tonego Halika w Toruniu.

Kiedy odwiedzałam je pierwszy raz 10 lat temu, ze szczęką do ziemi nie mogłam się napatrzeć na witryny. W szczególności, gdy dotyczyły one znanych mi zakątków Afryki. To właśnie w tym miejscu w mojej głowie pojawiła się myśl: “Ja też bywam w takich miejscach! I widzę, jak szybko globalizacja wdziera się do rdzennych mniejszości! Postanawiam zatem przywozić takie skarby ze sobą z podróży, gdyż za jakiś czas nawet w muzeach już ich nie będzie”. I tak się stało. Od tamtej pory za każdym razem staram się zasilać swoje zbiory, które następnie jeżdżą ze mną na wystąpienia oraz warsztaty po Polsce.

Źródło: https://lottorun.pl/muzeum-podroznikow-im-tonego-halika/

Żywe Muzeum Piernika

… i właściwie każde miejsce w Toruniu, które oferuje warsztaty piernikarskie (a zaliczyłam ich kilka!). To atrakcja dla dużego i małego i nikt nie będzie się nudzić.

Wyobraź sobie, że cofasz się w czasie do średniowiecza: przewodnik w charakterystycznym stroju, używający zrozumiałej staromowy i regionalizmów opowiada o historii, legendach i przepisie na tradycyjne pierniki toruńskie w sposób aktywny i żartobliwy, że po chwili czujesz brzuch od śmiechu i szukasz chusteczek na wytarcie łez. W trakcie wizyty jest również okazja do zrobienia własnych pierników, które cieplutkie można zabrać do domu.

Źródło: https://muzeumpiernika.pl/o-muzeum/

Pracownia Igi Sarzyńskiej Wzrusza Toruń

Iga Sarzyńska to cukierniczka i artystka w jednym. Powiedzieć, że jej pierniki to dzieła sztuki to mało. Na jej piernikach znajdują się nietuzinkowe dekoracje jak ptaki, sarny czy inne zwierzęta, postacie z bajek czy pierniki okolicznościowe. Zdecydowana większość dekorowana jest ręcznie. Jak sama mówi: Uwielbiamy pierniki nie tylko ze względu na wyjątkowy smak i cudowny zapach. Uwielbiamy pierniki, bo zawsze wzbudzają pozytywne emocje i łączą w piękną całość to, co nam bliskie: mąkę, miód, z tym, co bardzo odległe – składnikami przyprawy piernikowej: cynamonem, kardamonem, zielem angielskim… W jej saloniku oprócz perników znajdują się również różnorakie smarowidła czy przysmaki piernikowe.

Piernikowe pierogi

Jestem pewna, że z dużym powodzeniem można stworzyć sobie podróż po Toruniu pod znakiem piernika. Na niej obowiązkowo muszą się znaleźć pierogi faszerowane masą piernikową. Znalazłam takie z pieca w Pierogarni Stary Toruń, ale z tego, co wiem, to nie jest jedyne miejsce 🙂 Podczas mojej pierwszej wizyty tak mi posmakowały, że poprosiłam o spakowanie zamrożonych dwóch porcji, abym mogła sobie przypomnieć ich smak, gdy wrócę do domu. W Pierogarni oprócz klasyków mają jeszcze inne nietuzinkowe smaki na słono i słodko: z orzechami, czekoladą, kaczką, dziczyzną, które też polecam.

Toruńskie piernikowe przysmaki

Oprócz wspomnianych pierników i pierogów piernikowych Toruń zalewa piernikowa fantazja. Właściwie co krok widzi się sklepik, kramik czy kawiarnię, w której znajdzie się jakiś piernikowy specjał, obok którego nie da się przejść! zatem co warto spróbować albo o ze sobą zabrać?

  • piwo piernikowe
  • syropy do napojów
  • batony
  • kakao
  • kawa
  • czekolada
  • miody
  • mydła
  • zapachy do pomieszczeń

Tu korzenny i piernikowy smak nigdy się nie znudzi!

Jak dotrzeć do Torunia?

Ostatni raz do Torunia dotarłam motocyklem. Na potrzeby współpracy z portalem OMIO, postanowiłam sprawdzić, jakie ta strona daje możliwości w organizowaniu w jednym miejscu podróży po Polsce (ale i nie tylko). Portal ten jest kompleksową wyszukiwarką, która pozwoli Ci w jednym miejscu zorganizować podróż oraz zakwaterowanie. Wystarczy ściągnąć aplikację na telefon (dostępna na Androida oraz iOS) Na przykładzie Torunia:

  1. Zaproponuje transport drogą lądową albo samolotem wraz z porównywarką cen

2. Dzięki kooperacji z Booking, jest dostęp do jednej z największych wyszukiwarek zakwaterowania na świecie w lepszej cenie.

Ale to nie wszystko!
– możesz zabookować nocleg i zapłacić później
– darmowe anulacje rezerwacji
– specjalne oferty przy rezerwacjach mobilnych


3. Wszystkie rezerwacje oraz bilety znajdziesz w JEDNYM miejcu – w aplikacji telefonu.

4. Możesz śledzić wahania cen i wybrać dla siebie najlepszą ofertę!

TEKST POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z OMIO

Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply