fbpx Skip to main content

Podróżnikom Olgierda Budrewicza nie trzeba przedstawiać, ale może ku pamięci. Był wybitnym polskim dziennikarzem i podróżnikiem. Jego teksty były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Najbardziej interesowały go wątki polonijne, opisując je publikacjach historycznych a także przewodnikach. Uwielbiała Warszawę i poświęcał wiele czasu na jej dogłębne poznawanie.

Odwiedził ponad 160 krajów, w niektórych jako pierwszy polski dziennikach.

Jego imieniem zatytułowany jest Wrocławki Festiwal Równoleżnik Zero. W tym roku miała miejsce jego siódma edycja.

Kuratorzy festiwalu co roku obierają inny kontynent jako motyw przewodni prezentowanych pokazów podróżniczych. Tym razem temat Afryki przyciągnął rzeszę słuchaczy.

Trzy twarze Etiopii

Na zaproszenie organizatorów miałam możliwość przedstawienia ulubionej prezentacji, która zazwyczaj zaskakuje zgromadzoną publiczność. Jak zwykle zabrałam oryginalne przedmioty przywiezione z Etiopii, aby przybliżyć jej zapach i koloryt. Przyznaję, że wzbudzały one bardzo duże zainteresowanie. Nie wszędzie (a tak naprawdę tylko w podróży!) można dotknąć ceramicznych dysków wkładanych w rozcięte wargi przez kobiety Mursi czy ubrać dekorowaną koralikami i muszelkami spódnicę z kociej skóry Hamerki.

Mam nadzieję, że to nie będzie moja ostatnia wizyta we Wrocławiu. W przyszłym roku Festiwal Równoleżnik Zero poświęcony będzie Azji. O czym chcielibyście posłuchać?

Zdjęcia pochodzą z https://www.facebook.com/RownoleznikZero/

Oglądaj nie tylko od 40 sekundy 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply