fbpx Skip to main content

Malta jest perłą Morza Śródziemnego, zlokalizowaną w pobliżu Sycylii. Słynie z najstarszych zabytków na świecie, bajecznej laguny, klifowego wybrzeża i 300 słonecznych dni w roku. Odpowiedź na pytanie, czy warto jechać na wyspę wydaje się zatem oczywista. Zanim jednak zaczniesz pakować walizki, zobacz 6 ciekawych miejsc na Malcie, których nie możesz przegapić!

Państwo Malta to nie jedna wyspa o tej samej nazwie, ale cały Archipelag Wysp Maltańskich. W jego skład wchodzą jeszcze dwie duże, zamieszkane jednostki: Gozo i Comino oraz mniejsze wysepki. Z roku na rok Malta staje się coraz popularniejszym kierunkiem na wakacje. Turyści pokochali ją za najlepszy klimat na świecie oraz harmonijne połączenie bogactwa przyrodniczego i historycznego. Poznaj 6 największych atrakcji Malty!

Muzeum na świeżym powietrzu. Valletta

320 zabytków w jednym mieście robi wrażenie, zwłaszcza jeśli są one zlokalizowane zaledwie na 1 km kw. powierzchni. Na ulicach Valletty odnajdziesz pałace, fortyfikacje i muzea, a wśród nich prawdziwe perełki architektoniczne, jak Pałac Wielkiego Mistrza, Kontrkatedra św. Jana czy Teatr Manoela. Historyczną wartość zabytków stolicy Malty doceniło samo UNESCO, wpisując je na Listę Światowego Dziedzictwa.

Popeye Village. Malta jak z bajki

Kojarzysz kultowy film Popeye o przygodach nieustraszonego marynarza? Na Malcie możesz odwiedzić jego miasteczko. Przechadzając się uliczkami wzdłuż rzędów kolorowych domków o powyginanych ścianach i dachach, szybko dasz się pochłonąć bajkowej atmosferze tego miejsca. Niezwykła wioska powstała na potrzeby kręcenia filmu, a jej scenografia przetrwała do dzisiaj. Dzięki temu możesz podążyć śladami bohatera, zaglądając na pocztę, do dentysty czy sali kinowej.

Wioska Popeye
Popeye - wioska Malta

Malta. Rabat podziemny

Rabat zachwyca typowo maltańską architekturą, ciekawymi muzeami i nieco leniwą atmosferą. Jego największym skarbem są jednak podziemne katakumby – miejsce pochówku pierwszych chrześcijan. Jedne z nich odnajdziesz w Grocie św. Pawła, pod XVI-wiecznym kościołem. To jednak tylko mała zapowiedź tego, co czeka cię w pobliskich katakumbach św. Pawła – rozległej sieci podziemnych korytarzy z komorami grobowymi i stołami, przy których spożywano ostatni posiłek na cześć zmarłego. Obok warto zajrzeć do mniejszych katakumb św. Agaty, pięknie ozdobionych starorzymskimi i późnośredniowiecznymi malowidłami ściennymi.

Blue Lagoon - najpiękniejsza plaża Malty

Mówią, że Błękitna Laguna (Blue Lagoon) jest skrawkiem raju na Malcie, a dokładniej na wyspie Comino. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc na niesamowitą scenerię tego miejsca. Myślę, że duża w tym zasługa słońca, w którego promieniach woda nabiera niepowtarzalnego odcienia błękitu i kontrastuje z szarością wpadających do niej postrzępionych skał. Na Błękitną Lagunę najlepiej udaj się łodzią lub motorówką z Cirkewwa Ferry albo Ramla Rafa.

BLue Lagoon - Malta

Blue Grotto - najsłynniejsza jaskinia na Malcie

Błękitna Grota (Blue Grotto) bezsprzecznie należy do największych atrakcji Malty. Wyrzeźbiona przez morskie fale jaskinia i mieniąca się odcieniami błękitu woda tworzą niepowtarzalne dzieło natury. Nic dziwnego, że nie udało mu się uciec przed komercją. Droga do portu jest usiana straganami z pamiątkami, a sam rejs do groty trwa na tyle krótko, ok. 20 minut, aby udało się przewieźć jak największą liczbę turystów. Podróż łódką to jedyna możliwość dotarcia do atrakcji. Polecam udać się tam po południu, kiedy zawieszone nisko nad horyzontem promienie słoneczne tworzą na tafli wody niesamowity spektakl kolorów.

Blue Grotto Malta

Mdina - miasto ciszy

Spacerując krętymi uliczkami Mdiny, wzdłuż wysokich kamienic z piaskowca, przez chwilę pozazdrościłam każdemu z 300 jej mieszkańców spokoju, który może zakłócić jedynie turystyczny gwar. W miasteczku ruch samochodowy jest bowiem zakazany, a w wielu miejscach umieszczono tabliczki z prośbą o ciszę. Mdina leży w najwyższym punkcie na Malcie i była dawniej stolicą wyspy. Jej atrakcją jest taras, z którego rozciąga się piękny widok na wyspę.

Mdina - Malta
Mdina - Malta

Malta to piękna wyspa, na której nie sposób się nudzić. Ja bawiłam się tam świetnie, o czym pisałam również w moich poprzednich artykułach o wspinaczce po skałach i rejsie kajakiem na otwartym morzu. Jeśli też lubisz aktywny wypoczynek i zwiedzanie, to Malta z pewnością podbije Twoje serce. Nie zapomnij podzielić się w komentarzu wrażeniami z podróży. Może dopiszesz coś do mojej listy najciekawszych miejsc na wyspie?


Jeśli potrzebujesz usług przewodnickich na Malcie — szczerze polecam pana Ireneusza Rostkowskiego — głowa pełna wiedzy o wyspie i jej najmniejszych zakamarkach, pasjonat historii świata, niezwykłych ciekawostek, człowiek, który jest oddany turystom.
Telefon kontaktowy: 00-356 99879177


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Join the discussion 3 komentarze

  • Tomasz Gnas pisze:

    Witam.

    Byłem z rodziną na Malcie w czerwcu 2018. Wyspa piękna, dużo miejsc do zwiedzania, bardzo dobra komunikacja autobusowa (dzięki czemu nie musieliśmy wynajmować samochodu, co przy lewostronnym ruchu było dużym plusem). Natomiast plaży Blue Lagoon absolutnie nie polecam. Tak, jest jedną z najpiękniejszych plaż Malty, ale niestety również najbardziej zatłoczoną. Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki statkiem na trasie Malta – Gozo, co powoduje, że już na początku sezonu odwiedza ją mnóstwo turystów. Każdy skrawek terenu, niezależnie, czy trawiasty, czy skalny, czy betonowy, jest zajęty przez spragnionych słońca plażowiczów. Dlatego Blue Lagoon zupełnie nie przypadła mi do gustu. Aha! I uważajcie na meduzy. Nie widać ich w wodzie, a można się łatwo poparzyć.

Leave a Reply