fbpx Skip to main content

Cypr to kraj należący do Unii Europejskiej, położony na niezwykle nasłonecznionej wyspie o tej samej nazwie, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Łagodny klimat sprawia, że sezon turystyczny na Cyprze trwa przez cały rok. Północna część wyspy (ok. 30%)  jest okupowana przez Turcję i większość krajów, w tym Polska odradza podróże do tej strefy.

Pafos

W Pafos — mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury — znajdują się, oprócz średniowiecznego zamku, wspaniałe, podziemne grobowce królewskie datowane między IV w. p.n.e. a III w. n.e. Nie spodziewajcie się tam jednak zobaczyć miejsc pochówku królów. Leżą tam tylko arystokraci (na pewno jednak nazwa grobowca poprawia im pośmiertnie samopoczucie 🙂 ).
W parku archeologicznym Nea Pafos zobaczymy z kolei ruiny willi z doskonale zachowanymi mozaikami. W mieście znajdują się jeszcze pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki, średniowieczny fort w porcie oraz katakumby (te pod miastem 🙂 )

Skała Afrodyty

Całkiem niedaleko Pafos (25 km) będziecie mieli szansę obcować z antycznym mitem. Otóż przy Skale Afrodyty (Petra tu Romiu) bogini ta podobno narodziła się z piany morskiej, aby patronować miłości świata kultury greckiej (a potem rzymskiej, już jako Wenus). W Pafos koncentrował się także jej kult jako bogini płodności — na stanowisku archeologicznym zobaczycie między innymi ruiny świątyni. A Skałę podobno należy opłynąć o północy nago z ukochaną osobą, aby zagwarantować sobie szczęście w miłości (jeśli będzie sztorm to nawet burzliwej 🙂 ). Skała Afrodyty - Cypr - Szpilki w plecaku - Ewa Chojnowska

Cape Greco

Cape Greco to park narodowy chroniony programem Natura 2000. Słynie między innymi z form przyrody nieożywionej, do których (poza majestatycznymi klifami) należy łuk skalny Kamara Tou Koraka. Ta stworzona przez tysiące lat działania sił natury „brama” jest jednym z symboli Cypru. Przyciąga wielu turystów, zatem ogrodzono ją siatką (a zatem instagramerzy chcący zrobić sobie zdjęcie w jej prześwicie — nic z tego).
Kolejnym znanym łukiem skalnym w tej okolicy jest znajdujący się w miejscowości Ayia Napa Love Bridge. Często odwiedzają go zakochane pary, nie przejmując się faktem, że kształt jego sklepienia przywodzi na myśl równię pochyłą :).

Sea Caves

Na Cape Greco koniecznie trzeba także zajrzeć do zjawiskowych jaskiń krasowych Sea Caves. Rzeźbione przez morze powodujące erozję skał tworzą imponującą mozaikę tuneli i komnat. Zwiedzicie je pieszo, ale idealnie będzie to zrobić poza sezonem, aby nie spotkać tłumów turystów. Do niektórych jaskiń można dotrzeć przy tym jedynie drogą morską. Bez wątpienia należy zobaczyć Jaskinię Cyklopa, gdzie z kolei instragramerzy zdobędą swoje wymarzone zdjęcie w kamiennym oknie (i lajki, lajki, komentarze! 🙂 ).

Klasztory gór Troodos

Góry Troodos to przepiękne pasmo pełne szlaków turystycznych. Zwiedzicie w nim ponadto urokliwe miasteczka oraz skosztujecie miejscowych specjałów (w tym oczywiście wina). Okolica znana jest jednak głównie ze swoich sześciu niezwykłych klasztorów.
Najsłynniejszy z nich to prawosławny klasztor męski w Kykkos. Leży na wysokości 1318 m n.p.m. i jest poświęcony Marii Dziewicy. Mieści się w nim muzeum, gdzie znajdziecie zabytki antyczne, wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie, a także wiele innych interesujących eksponatów. Przede wszystkim jednak poczujecie wśród tych starych murów atmosferę medytacyjnego spokoju.
Warto zobaczyć także klasztor Machairas, rozpostarty na brzegu góry i mieszczący cudowną ikonę Matki Boskiej (wyspecjalizowanej w leczeniu urazów 🙂 ). Ikona Matki Boskiej znajduje się także w najwyżej położonym ze wszystkich górskich siedzib mnichów klasztorze Troodotissa. Zbudowany został na wysokości 1370 metrów.Klasztory - Cypr - Szpilki w plecaku Ewa Chojnowska

Wyjątkowe plaże

Nie samą kulturą i historią człowiek (a tym bardziej turysta) żyje. Czasem trzeba się zwyczajnie pobyczyć na piasku i popływać. Cypr jest stworzony do takich rozrywek ze względu na wspaniałe plaże.
Najbardziej znana z nich — Nissi Beach — mieści się w kurorcie Aya Napa. Jest to miejsce nie tylko dla wielbicieli białego piasku i przejrzystej wody, ale także całonocnych imprez. Korzystać z oferty licznych nabrzeżnych barów, a także uprawiać sporty wodne.
Jeśli wolicie jednak mieć więcej spokoju podczas relaksu na piasku, Cypr także ma coś do zaoferowania. Na wspomnianym już Półwyspie Akamas można spędzić czas na dzikiej plaży Lara Beach. Jest to idylliczne i spokojne miejsce, gdzie nie zobaczycie wielu ludzi. Miejsce lęgu mają tam za to żółwie zielone, których jaja chroni się przed drapieżnikami (i nadepnięciem) metalowymi klatkami.

Słone jezioro Limassol

Jeśli przyjedziemy na Cypr latem, uznamy nazwę „jezioro” dla tego zbiornika za wysoce mylącą. Wtedy jest to zwykła pustynia, gdyż zupełnie wysycha. Zimą jednak wypełnia się wodą, by zasługiwać już na swoje miano. Jest ono ponadto największym tego typu jeziorem we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Dobra wiadomość dla wielbicieli różu. Przeciętnie od grudnia do końca kwietnia zobaczymy tam tysiące flamingów. Ta prawdziwa inwazja koloru robi niesamowite wrażenie i chociażby dlatego warto odwiedzić słone jezioro Limassol. Zresztą flamingi flamingami, ale jeżeli lubicie nie tylko róż, to ucieszy Was także widok wielu gatunków innych ptaków, jak kaczki, łabędzie, żurawie czy różne chronione gatunki.
A jakbyście przedawkowali oglądanie ptaków i chcieli popatrzeć dla odmiany na małe, mruczące ssaki, to nieopodal jeziora znajduje się klasztor św. Mikołaja od Kotów na przylądku Kapo Gata. Zwierzęta te zostały tu sprowadzone przez św. Helenę, aby przeprowadziły wielką akcję odżmijania okolicy. Jako że spisały się świetnie, do dzisiaj bardzo się je tu kocha :).

Limassol

Niedalekie miasto Limassol znajduje się u podnóża gór Troodos, więc jeżeli planujecie po nich wędrować, ma szansę być Waszą bazą wypadową. To drugie co do wielkości miasto wyspy, zatem możecie liczyć na pełne zaplecze hotelowe i restauracyjne. Znajdziecie tam także piękne plaże, a w sklepach i lokalach — wina z okolicznych winnic :).
Największą atrakcją miasta jest jednak stanowisko archeologiczne Kourion ze wspaniałym widokiem na okolicę i morze. W tym miejscu znajdowało się miasto, do którego pozostałości należy m.in. wczesnochrześcijańska bazyliką z V w. n.e. Zobaczycie tam również Dom Eustoliusza, czyli pałac z okresu rzymskiego, gdzie podziwiać można piękne mozaiki z motywami chrześcijańskimi. Ciekawie jest także odwiedzić Dom Gladiatorów i rekonstrukcję hellenistycznego teatru.Cypr - Szpilki w plecaku - Ewa ChojnowskaLimasol - Cypr - Szpilki w plecaku - Ewa Chojnowska

Wąwóz Avakas

Jeżeli chcecie zobaczyć jeden z najbardziej imponujących cudów natury Cypru, powinniście się udać do wąwozu Avakas. Znajduje się na południu Półwyspu Akamas. Ma jedynie ok. 5 km długości, za to jego kredowo-wapienne ściany wznoszą się na wysokość do 150 metrów. Jest przy tym bardzo wąski (nieraz możemy dotknąć rękami obu ścian). Znajdziemy się zatem w niezwykle głębokiej szczelinie w ziemi, z której zobaczymy jedynie wąski pasek nieba nad sobą.
W wąwozie nawet latem płynie bieżąca woda, aczkolwiek bez problemu go przejdziecie. Wędrując, będziecie czuć wspaniały zapach kwiatów i krzewów, które wspinają się po wysokich ścianach. Wąwóz jest domem dla wielu endemicznych roślin oraz bogatej fauny, co czyni z niego unikalne miejsce pod względem przyrodniczym.Wąwóz Awakas - Szpilki w plecaku - Ewa Chojnowska

Cypr dla aktywnych

Jeżeli lubicie spędzać czasu w ruchu i mocne wrażenia, Cypr również ma coś dla Was. Pośmigacie np. quadami i buggy, które można wynająć w licznych punktach. Istnieje dla nich wiele polecanych tras, takich jak górska przeprawa do zjawiskowych wodospadów Adonis. Jest to piękna i niezwykle spokojna okolica, w której wypoczniemy po ekscytującej jeździe, pływając i skacząc do wody.
Skoro o wodzie mowa, to morski Cypr również zaprasza do aktywnego wypoczynku. Odbędziecie tam rejs łodzią, oglądając z morza np. największe atrakcje pięknego Półwyspu Akamas. Chętni będą mogli opuścić awaryjnie łódź, skacząc do wody (większość z nich zdecyduje się pewnie jednak powrócić na pokład 🙂 ). Po morzu popływamy także kajakami. O tym więcej przeczytasz TUTAJ

Perełka Morza Śródziemnego

Mam nadzieje, że zachęciłam Was do odwiedzin tej pięknej wyspy. Jej niezwykła historia oraz oszałamiająca przyroda aż się proszą o zainteresowanie turystów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie — zarówno wielbiciele leniuchowania na plaży, kontemplowania zabytków jak nawet górskich wycieczek. Dlatego też weźcie pod uwagę Cypr podczas planowania wakacji (letnich lub zimowych, jeśli chcecie zobaczyć flamingi 🙂 ).


Zapraszam do wspólnej podróży na CYPR!


SPRAWDŹ MOJE REKOMENDACJE NOCLEGÓW NA CYPRZE


Przy okazji sprawdź inne teksty o CYPRZE


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂


 

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply