fbpx Skip to main content

Urlop i wypoczynek to czas, który często planujemy z dużym wyprzedzeniem. Niejednokrotnie są to nasze wymarzone miejsca, do których możliwe, że nigdy już nie wrócimy. Dlatego pragniemy zachować niezwykłe wspomnienia w postaci zdjęć, chcemy się też nimi chwalić w naszych mediach społecznościowych. Jak zatem zrobić piękne zdjęcia?

Sprzęt

Obecnie zdjęcia robione telefonem komórkowym są dla mnie ostatecznością. Odkąd jestem posiadaczką aparatu Olympus, nie wyobrażam sobie podróży bez towarzystwa tego sprzętu. Ćwiczę, kombinuję, dokupuje nowe obiektywy, tak aby z efektu fotografii być najbardziej zadowolona.

Aparat daje mi dużo więcej możliwości niż telefon, a zdjęcia są zdecydowanie lepszej jakości, co później ma znaczenie przy wydruku i ewentualnej obróbce. W tym tekście przedstawię Ci kilka bardzo przydatnych zasad, którymi ja się kieruje podczas wykonywania swoich zdjęć.

Co ma być na zdjęciu? Postać, panorama

Współcześnie robienie wakacyjnych zdjęć jest dużo prostsze niż kiedyś. Właściwie prawie każdy ma przy sobie jakieś urządzenie do robienia zdjęć, nie ogranicza nas film analogowy o 36 klatkach tylko ogromne pamięci kart mieszczących nawet kilkanaście tysięcy fotografii. Wszystko to sprawia, że podczas fotografowania nie czujemy ograniczeń a spust migawki szaleje. Ja jestem daleka od takich zachowań, gdyż mimo wszystko staram się obserwować otoczenie i wychwytywać tylko najlepsze kadry (poza tym, przy mniejszej ilości wakacyjnych zdjęć późniejsza selekcja jest dużo prostsza).

W swojej bazie kilkuset tysięcy wakacyjnych zdjęć i wykonanych gdzieś podczas zawodowych wyjazdów (o losie! no tyle ich jest z ostatnich 10 lat bardzo częstych podróży!) mam fotografie bardzo różne: panoramy, przyroda, jedzenie, przyłapani miejscowi, czasem też i ja się przewijam.

Zapewne zdecydowana większość z nas lubi siebie umieszczać na wakacyjnych zdjęciach, gdyż to właśnie nimi najbardziej chwalimy się w social media (i to takie, jak to się mówi, najbardziej się klikają). Oto kilka wskazówek, na co zwracać uwagę.

Na co zwracać uwagę robiąc wakacyjne zdjęcia?

  • mocne punkty obrazu to nic innego jak określone miejsca na zdjęciu, które najbardziej przyciągają wzrok odbiory, to one decydują czy odbiorca przy utworze graficznym zatrzyma się na dłużej. Włącz a aparacie tzw. siatkę, czyli dwie pionowe i dwie poziome linie. Punkty styczne linii to wspomniane mocne punkty obrazu. Staraj się tak komponować zdjęcie, aby najważniejsze dla Ciebie elementy znajdowały się na liniach stuku. Biorąc pod uwagę kompozycję, można zastosować także kadr centralny umieszczając postać lub ważny element w samym środku projektu. Niektórzy uważają taki kadr za nudny, ale w wielu koncepcjach sprawdza się idealnie.
  • fokus – niech funkcja auto pójdzie w odstawkę (czasem przy spontanicznym robieniu zdjęć wyostrzamy budynki z tyłu, zamiast postać- chyba że taka jest idea. Co prawda, zawsze nawet w automacie można podejrzeć zaproponowane punkty ostre, ale dlaczego nie zafundować sobie większej swobody?). Samodzielnie wybierz miejsce o największej koncentracji ostrości. Standardowo okienko wyboru autofocus jest na środku. Guzik migawki pracuje w połowie jego dociśnięcia. Warto to wykorzystać. W wizjerze wybierz miejsce, które ma być ostre i wciśnij do połowy migawkę. Pamiętając o zasadzie mocnych punktów możesz przesunąć delikatnie widok i dociśnij guzik. Wybrane miejsce będzie ostre pod warunkiem, że znajduje się w wizjerze i nie zaczniemy kręcić zoomem (słyszałam o takich osobach, co zoomowały obiekt, doostrzały, oddalały go i robiły foty – to nie ma sensu )
Mursi kobiety- Ewa Chojnowska-Lesiak - Szpilki w plecaku
  • światło to podstawa fotografii, która wpływa na kolory czy fakturę zdjęcia. W ciągu dnia są dwa momenty, kiedy światło “robi nam naprawdę dobrze” – o świcie i tuż przed zachodem, kiedy jest miękkie. W pełnym słońcu kolory na zdjęciach są często wypalone i nie do odratowania. Ale jest kilka prostych patentów, które pomogą podczas robienia wakacyjnych zdjęć.

1.ustawiaj się twarzą do światła – unikniesz wtedy mocnych ceni, które podzielą Ci nieładnie buzię.

2. czasem lepiej schować się w cień, aby zachować kolory i uniknąć “przejarania”

zdjęcie w cieniu

zdjęcie w cieniu

przejarane zdjęcie

nie tylko przejarane, ale z mocnymi cieniami, fota nie do odratowania

3. podziałaj ze zmianą ekspozycji na aparacie – w ten sposób udało mi się podratować kolory podczas ostatniej cereminii ukuli bula w Etiopii. Zobacz różnicę w surowych zdjęciach!

ukuli bula - kobiety Hamer

bez korekcji ekspozycji

mężczyzna Hamer - Turmi

korekcja ekspozycji

  • czy “ciąć” części ciała? – różnie mówią. Jeśli przeglądacie zdjęcia z magazynów lub nagradzane w konkursach to na pewno można zauważyć, że swoboda artystyczna nie ma końca. Ja się osobiście staram nie ograniczać, chociaż postaciom nie ucinać stóp, rąk (jeśli mają je rozłożone w poziomie). Ponadto wolę na wakacyjnym zdjęciu uchwycić więcej otoczenia, a potem dokadrować efekt finalny.

Własny pomysł i charakter zdjęć — wbudowane w aparat style i filtry

W moim aparacie Olympus znajdują się także wbudowane opcje ułatwiające pracę w trudnych warunkach (ograniczona ilość światła, zdjęcia w ruchu itp.) lub od razu nadające wakacyjnym zdjęciom określony charakter bez potrzeby późniejszej ich edycji w programach graficznych. Na pokrętle z łatwością można zauważyć trzy gotowe tryby fotografowania: AP, SCN i ART.

AP to nic innego jak gotowe zaawansowane tryby fotografowania: HDR, panorama, poprawianie zniekształceń perspektywy (np. pionizacja budynków, gdy robimy zdjęcia z dołu), robienie kilku zdjęć przy jednym naciśnięciu migawki o różnym poziomie ekspozycji, składanie zdjęć w jedno czy otrzymywanie efektu rozmazanych świateł aut w ruchu nocą).

ART to efekty kreatywne. Mówiąc prościej to gotowe filtry, które automatycznie nakładane są na zdjęcie i w taki sposób zapisywane na karte.

Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART
Olympus opcja ART

SCN to najpopularniejsze warianty wykonywanych fotografii z gotowymi trybami. Wystarczy, że uda nam się określić warunki otoczenia i efekt, jaki pragniemy otrzymać. W aparacie znajdziemy gotowy zestaw ustawień.

Olympus Menu SCN
Olympus Menu SCN
Olympus Menu SCN portret
Olympus Menu SCN ruch

Myślę, że po wprowadzeniu w życie kilku moich wskazówek uda Ci się robić lepsze wakacyjne zdjęcia. Baw się aparatem i poszukuj dla siebie najlepszych rozwiązań.


Dla swoich czytelników mam wiadomość specjalną!

Do końca lipca  2019 fani otrzymują 15% rabatu na aparaty, wszystkie obiektywy Standard i Premium oraz akcesoria. Rabat jest ważny na shop.olympus.pl

Podczas zakupów musisz podać kod: SZPILKIWPLECAKU


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply