fbpx Skip to main content

Dalmacja czy Istria przyciągają w sezonie pogodą, czystymi wodami Adriatyku i historycznymi miastami. Jednak o głębszych regionach Chorwacji zapominamy i nie zapuszczamy się dalej na północ. A szkoda, gdyż chociażby w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, można świetnie spędzić czas. To idealne miejsce na spędzenie wakacji w stylu slow travel. Zatem co robić w Zagrzebiu?

Popatrz na miasto z góry – Gornij Grad

Po centrum Zagrzebia można spacerować godzinami zatrzymując się w knajpkach z lokalnymi specjałami i wyrobami, wchodzić do katedr i kościołów, ale nie tylko. Zagrzeb usytuowany jest wśród licznych wzniesień a Gorni grad daje szansę przyjrzeniu się miasto z nieco innej perspektywy.

Zagrzeb
Zagrzeb

Dolac Market i same pyszności

Może po mnie nie widać, ale uwielbiam jeść. TAK, w podróży grzech obżarstwa to mój grzech powszedni. W szczególności, że połączony jest z niepochamowaną ciekawością poznawania nowych smaków i zapachów. Jeśli też tak masz, proponuje zgubić się na trzypoziomowym bazarze Dolac, z czego zdecydowana większość znajduje się na otwartym powietrzu. Przychodzą tutaj miejscowi zaopatrywać się w swoje domowe smaki, które niejednokrotnie powstają u sąsiada. Mowa tu o serach, szynach czy przetworach. Jest tu sprzedawane mięso bajecznie pachnące i kolorowe warzywa oraz owoce. Przekrojone na pół zachęcają i kuszą przechodniów by przygotować coś smacznego w domu. Na piętrze zakupy można uzupełnić o kwiaty, chorwackie dekoracje i pamiątki.

Rano proponuję rozejrzeć się i poszukać bazaru rybnego oferującego wspaniałości morza. Obok jest kilka restauracji, które na świeżo przygotowują wszystko (przede wszystkim owoce morza i ryby), co sprzedawane jest tuż pod ich drzwiami. Absolutnie polecam smażone kalmary oraz większe i mniejsze rybki z patelni.

bazar Zagrzeb
owoce morza Zabrzeb
Dolac Market Zagrzeb

Cmentarz Mirogoj

Cmentarz Mirogoj jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Tutaj pochowano najbardziej znamienite postacie: artyści, naukowcy, nobliści i politycy. Dziwnie jest polecać cmentarz jako atrakcję turystyczną, ale sami miejscowi w wolnych chwilach przychodzą na spacery w pięknych okolicznościach przyrody.

A tu naprawdę jest pięknie!

Mirogoj

Zjedz strukli w La Struk

Strukli to narodowe danie Chorwacji wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kraju. Doczekało się nawet swojego festiwalu Struklijady. W Zagrzebiu na starym mieście znajduje się restauracja z rekomendacjami Gault&Millau serwująca te danie na słono, ale przede wszystkim na słodko, w wersji pieczonej oraz gotowanej. Co to jest strukli? W wersji pieczonej, którą zamówiłam, to swego rodzaju rozwałkowana na bardzo płasko niby kluska, zawinięta w rulon, przekładana twarożkiem z dodatkami (owoce oraz przyprawy). Te zawijańce układa się w brytfannie jeden obok drugiego i pokrywa dodatkową warstwą twarożku a następnie zapieka. W kameralnej restauracji La Struk porcja jest tak duża, że może być solidnym śniadaniem na słodko.

strukla

Muzeum Zerwanych Związków

Gdy usłyszałam o tym miejscu po raz pierwszy, zmarszczyłam czoło ze zdziwienia i trochę z niedowierzania. Gdy zaczęłam się przyglądać przedstawionym muzeum eksponatom było „trochę straszno, trochę śmieszno”. W nowoczesnych pomieszczeniach muzealnych zebrano przedmioty, które przyczyniły się do zerwania związków wraz z krótkimi opisami. Wśród nich liściki miłosne, pierścionki zaręczynowe, przedmioty codziennego użytku. Bilet kosztuje 40kun,a treść wystawy zmienia się co dwa lata.

Muzeum Zerwanych związków - Zagrzeb

Cafe Finjak

To chyba jedna z najbardziej kultowych instagramowych miejscówek w Zagrzebiu i mam wrażenie, że jej najważniejszym zadaniem jest cieszenie oczu detalami, którymi udekorowane są dwa pomieszczenia kafejki oraz ogródek. Nie brakuje zdobnych luster, wykwintnych żyrandoli oraz lamp. Zresztą zapraszam do oddzielnego wpisu na blogu poświęconego tylko tej kawiarence – Cafe Finjak – najbardziej klimatyczne miejsce w Zagrzebiu.

Cafe Finjak - Zagrzeb

Zagrzeb to super pomysł na wakacje slow travel i ucieczki od gorących chorwackich plaż. A co Wy proponujecie, aby zobaczyć lub Zrobić w Zagrzebiu?


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply