fbpx Skip to main content

Chiński Nowy Rok ma miejsce w innym czasie niż nasz, a jego obchody trwają dłużej, bo aż dwa tygodnie. Kraj Środka staje się wtedy areną wielkich podróży Chińczyków do swoich rodzin i hucznego świętowania. Jak przebiega ten okres?

Święto Wiosny

Kiedy u nas jest zima (ostatnio nie za bardzo), w Chinach obchodzi się Święto Wiosny. Tak właśnie nazywany jest chiński Nowy Rok. Święto trwa 15 dni i jest niezwykle uroczyste. Rozpoczyna się pierwszego dnia pierwszego miesiąca kalendarza rolniczego Chin, a zatem związane jest ściśle z kulturą agrarną i z niej się wywodzi.
Jako że data początku święta wyznaczana jest wg kalendarza lunarnego, nie można określić stałych dni Święta Wiosny wg naszego systemu dat. Orientacyjnie trwa ono od 21 stycznia do 20 lutego. W tym roku rozpoczyna się 25 stycznia.Rok Szczura 2020

Rok Szczura

Wiara Chińczyków w horoskop jest bardzo silna i traktują go bardziej poważnie niż my. O ile u nas znaki zodiaku służą określaniu cech osób urodzonych w danej porze roku i to niezależnie od tego, który był to rok, w Chinach osobę można horoskopowo „zdiagnozować” na podstawie właśnie roku urodzenia.Patronem każdego roku jest zwierzę z chińskiego zodiaku, a tych jest 12. Tym razem jest to szczur, kojarzony z witalnością i płodnością, a także inteligencją. Dlatego też osoby urodzone w Roku Szczura uważane są za wyjątkowo bystre, uważne, zdecydowane i niezależne. Niestety wg chińskich wierzeń miewają też pecha i żeby go odpędzić powinny nosić się na czerwono.kalendarz chinski

Zwyczaje noworoczne

Podobnie jak my do Świąt, Chińczycy do Nowego Roku przygotowują się już miesiąc wcześniej. O ile jednak my przeczesujemy sklepy internetowe i odwiedzamy galerie handlowe, mieszkańcy Państwa Środka zajmują się sprawami nieco wyższych lotów.

Chińczycy starają się, by Święto Wiosny przywitać bez starych kłopotów, aby mogło być ono nowym otwarciem. Oznacza to np. spłatę długów (zamiast zaciągania ich na prezenty :)) czy rozwiązanie konfliktów. Wychodzą zatem z założenia, że samo Święto Wiosny nie załatwi za nich trudnych spraw i aby było lepiej, musi być już w miarę dobrze, co jest postawą godną naśladowania :).

Święto Chińczycy spędzają z rodziną. Składają sobie wtedy życzenia oraz obdarowują owocami i ciastkami. Dzieci otrzymują prezenty i koperty z pieniędzmi, które mają przyciągnąć powodzenie i bogactwo (nieraz dla dziecka sama zawartość koperty to już bogactwo, więc działa! :)).

Tradycją są świąteczne sztuczne ognie, wynalezione w Chinach właśnie do świętowania (dopiero później Europejczycy wpadli na pomysł, żeby za ich pomocą pozbawiać innych życia..). Ulice i domy przyozdabiane są na czerwono i zobaczyć możemy akrobatyczne Tańce Lwa i Smoka.

Świąteczna kuchnia

W wigilię Nowego Roku Chińczycy organizują świąteczny posiłek. Obowiązkowe danie to tak jak i u nas ryba (yú 鱼). Brzmienie tego słowa podobne jest do słowa „nadmiar” i „nadwyżka”, zatem rybny posiłek ma być dobrą wróżbą.
Święto wyróżniają także pierożki jiaozi. Niby są to pierogi z mięsem jak nasze, ale jednak zupełnie różne od spotykanych w Polsce. Używa się co prawda identycznego ciasta oraz mięsa, ale do farszu dodaje posiekanego czosnku, pora, szczypiorku lub kapusty a całość gotuje w bambusowym koszyku na parze. Smakują niesamowicie!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Parowóz Nowolipki (@parowoznowolipki)

 

Podróż do Chin w Święto Wiosny? Lepiej nie…

6 dni z ponad dwóch tygodni świętowania jest w Chinach ustawowo wolnych, w związku z tym trudniej jest wtedy o zakupy i posiłek w restauracji (ale oczywiście nie wszystko jest zamknięte). Jak wspomniałam, czas świąteczny Chińczycy poświęcają rodzinie, co wiąże się z podróżami, by odwiedzić bliskich. (przeczytaj tekst Kiedy nie jechać do Chin?)

Wizyty te prowadzą do przemieszczania się po kraju olbrzymiej ilości ludzi, co bywa nazywane największą masową migracją świata. Musimy przygotować się zatem na duży ruch na dworcach i lotniskach (a w Chinach oznacza to napraawdę duży ruch). Trudniej będzie też o nocleg. W gruncie rzeczy zatem lepiej odpuścić sobie wizytę w Chinach w tym okresie i pozwolić mieszkańcom kraju świętować bez nas :).


SPRAWDŹ INNE TEKSTY O CHINACH


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply