fbpx Skip to main content

O prawdziwości znanego powiedzenia Co kraj, to obyczaj łatwo można się przekonać, zasiadając w obcym państwie przy stole. Podczas moich podróży w różne zakątki świata nie raz zauważyłam, że zachowanie podczas posiłku może się diametralnie różnić od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Kilkoma swoimi spostrzeżeniami miałam przyjemność podzielić się w programie Pytanie na śniadanie. Długość czasu antenowego przeznaczonego na rozmowę nie pozwoliła mi jednak na wyczerpanie tematu, dlatego zapraszam cię teraz w wirtualną podróż przez kraje i kontynenty, w której przekażę garść informacji i ciekawostek o zwyczajach przy stole w różnych państwach świata.

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/43542392/zwyczaje-przy-stole-ktore-zaskocza-podczas-egzotycznych-wakacji

Filipiny. Nie wkładaj widelca do ust

Na filipińskim stole znajdziesz dobrze znane widelec i łyżkę, niech to jednak nie uśpi twojej czujności. Filipińczycy używają bowiem tych sztućców w nieco innych celach. Tam najpierw za pomocą łyżki kroi się jedzenie, następnie nadziewa je na widelec, z którego trafia ono na łyżkę. To ona służy bowiem do spożywania posiłków. Możesz jeść tak długo, dopóki na stole nie pojawi się smażony ryż lub makaron – ich podanie oznacza zakończenie uczty. Jeśli poczęstujesz się którymś z tych dań, dasz gospodyni do zrozumienia, że poprzednie potrawy okazały się dla ciebie niewystarczająco smaczne i sycące.

Tajlandia. Nie jedz widelcem

Łyżka i widelec podobne zastosowanie co na Filipinach znalazły w Tajlandii. Widelec służy Tajom do nałożenia jedzenia na łyżkę, za pomocą której podają je sobie do ust. Z kolei na północy i północnym-wschodzie kraju, zgodnie z tradycją, posiłek spożywa się wyłącznie rękami. W żadnym regionie nie spodziewaj się na stole noża, który uznaje się za broń. Wykorzystanie go przy tak pokojowej czynności, jaką jest posiłek, byłoby zatem rażącym faux pas. Podobnie dużym nietaktem okaże się jedzenie ryżu pałeczkami.

Japonia. Złóż razem pałeczki

Pałeczkami należy się za to posłużyć w Japonii, choć nie w sposób dowolny. Wskazywanie nimi na jedzenie lub ludzi, krzyżowanie ich, oblizywanie czy machanie będzie przy stole źle widziane. Szczególne poruszenie możesz jednak wywołać, podając nimi jedzenie – ta czynność symbolizuje przekazywanie sobie kości zmarłego podczas kremacji – lub co gorsza, wkładając pałeczki pionowo do miski z jedzeniem. Tym gestem przypomnisz gospodarzom o śmierci najbliższych. Jak należy się zatem zachować? W czasie między kolejnymi kęsami pałeczki kładzie się na talerzu przed sobą, złożone razem równolegle do stołu. Pamiętaj też, że w Japonii nie można nalewać sobie samodzielnie napoju. Mile postrzegane jest natomiast głośne siorbanie podczas jedzenia. To wyraz uznania dla gospodyni.

Chiny. Za posiłek podziękuj beknięciem

Różnego rodzaju odgłosy towarzyszą także posiłkom w Chinach, nie tylko siorbanie, ale i bekanie, którym Chińczycy wyrażają podziękowanie za jedzenie. Na tym jednak chińskie zwyczaje się nie kończą. Duże znaczenie ma samo zajęcie miejsca przy stole. Trzeba pamiętać, że środek stołu jest zarezerwowany dla honorowego gościa, a na miejscu naprzeciwko niego zasiada pan domu. W trakcie jedzenia nie należy nakładać dań innym, a także oblizywać pałeczek, gestykulować nimi i wbijać ich pionowo w jedzenie. Chińczycy nie używają także noża, bo, tak jak Tajowie, uznają, że służy on wyłącznie do zabijania. Gdy wśród potraw pojawi się ryba, nie wolno jej obracać na drugą stronę. W Chinach panuje przekonanie, że to przynosi pecha.

Korea i Chiny. Chwytaj filiżankę dwiema rękami

To tylko jeden przykład na to, jak pozornie błahy gest, który dla nas może pozostawać bez znaczenia, w niektórych krajach wywołuje negatywną reakcję. Tak jest także ze zwyczajem przyjmowania filiżanki w Korei i Chinach. Należy po nią sięgać dwiema rękami, szczególnie w sytuacji, gdy podaje ją starsza osoba, a następnie od razu wypić niewielki łyk. W ten sposób okazuje się gospodarzom wdzięczność i szacunek. Podobny wydźwięk ma też oczekiwanie aż najstarsze osoby rozpoczną posiłek.

Więcej o zasadach przy stole przeczytać w moim innym tekście: Chiny na talerzu

Środkowy Wschód i Afryka. Nie jedz lewą ręką

Na Środkowym Wschodzie i w niektórych krajach Afryki osoby leworęczne mogą mieć podczas posiłków niemały problem. Jedzenie lewą ręką jest tam bowiem zakazane, a na południu Indii nie powinno się nią nawet dotykać talerza. Skąd ten zwyczaj? Lewa ręka uchodzi za “nieczystą”, bo służy do wykonania czynności higienicznych związanych z zakończeniem procesu trawienia.

Indie. Nie dotykaj jedzenia rękami

W Indiach zakazy nie kończą się na dotykaniu talerza lewą ręką. Dotykać nie można również jedzenia współtowarzyszy, szczególnie dotyczy to zachowania kobiet w stosunku do mężczyzn. Niemile widziane jest także zjadanie z czyjegoś talerza. Przestrzegając tych zasadach, z pewnością zyskasz przychylność gospodyni, ale jej serce podbijesz dopiero głośnym komplementowaniem jej kunsztu kulinarnego.

Kambodża. Okaż starszym szacunek przy stole

W azjatyckiej kulturze silnie zakorzeniło się okazywanie szacunku starszym. W Kambodży nie można o nim zapominać także przy stole. Tam posiłek rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy miejsce zajmie osoba najstarsza lub reprezentująca najwyższe stanowisko i zacznie jeść. Wyrazem uznania i wdzięczności dla gospodarzy będzie także obdarowanie ich drobnym, estetycznie zapakowanym upominkiem.

Indonezja (Bali). Pamiętaj o dobrych manierach

Jeśli otrzymasz zaproszenie przez balijską rodzinę na obiad, już od progu zastosuj się do kilku zasad dobrego wychowania, które pozwolą ci wywrzeć pozytywne wrażenie na gospodarzach. Pamiętaj, aby przed wejściem zdjąć buty, a podczas wizyty unikać dotykania ciała osoby płci przeciwnej. Dotykać nie można również jedzenia lewą ręką. Islam, który dominuje w Indonezji, uznaje ją za “nieczystą”.

Bliski Wschód i Azja. Nie zostawiaj pustego talerza, jeśli nie jesteś już głodny

Na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w krajach azjatyckich, obowiązuje zasada, według której gość tak długo będzie otrzymywał dokładki, dopóki nie zostawi jedzenia na talerzu. Jeśli poczujesz zatem, że nie zmieścisz już kolejnej porcji, staraj się nie zjeść wszystkiego.

Bliski Wschód. Jedz z osobami tej samej płci

W Arabii Saudyjskiej i innych krajach Bliskiego Wschodu posiłek spożywa się na dywanie lub macie w grupie osób tej samej płci. Ta sama zasada obowiązuje także w Egipcie i Nigerii. Jeżeli planujesz do któregoś z tych państw wyjazd w mieszanym towarzystwie, licz się z tym, że na miejscu możecie zostać poproszeni o spożycie posiłku osobno.

Sudan. Oczekuj wystawnej uczty

W Sudanie goście traktowani są niemal po królewsku. Na ich przyjęcie organizuje się wystawne, bogate uczty na tyle na ile rodzinę jest stać.

Etiopia. Daj się nakarmić

W Etiopii posiłki są bardzo ważnym elementem codziennego życia. Służą nie tylko nasyceniu się, ale też budowaniu i podtrzymywaniu wspólnoty. W tym kraju jada się je w towarzystwie przy jednym, okrągłym talerzu. Dla podkreślenia więzi między uczestnikami uczty praktykuje się ciekawy zwyczaj nazywany gursza. Zgodnie z nim, jedna z osób wybiera z talerza najlepsze kawałki i karmi nimi bliską osobę, czym okazuje jej swoją miłość lub przyjaźń. Posiłki spożywa się ręką, a pozostałe po nich resztki wyciera kawałkiem bułki.

Maroko. Jedz z jednego talerza

Także w Maroku panuje zwyczaj podawania jedzenia na jednym, dużym talerzu. Wokół niego gromadzą się biesiadnicy, a każdy z nich nabiera ręką kawałek znajdujący się najbliżej. Pamiętaj jednak, żeby nie wkładać dłoni do ust, jeśli zamierzasz jeszcze sięgnąć po porcje ze wspólnego talerza.

Burkina Faso. Nie wąchaj potraw

Ucztowanie w Burkina Faso dostarcza wielu wrażeń nie tylko smakowych, ale i zapachowych. Pomimo że potrawy kuszą aromatami, warto powstrzymać się przed ich wąchaniem. Mieszkańcy mogą bowiem uznać, że podejrzewasz przygotowane przez nich dania o brak świeżości.

Ja niestety musiałam się mocno pilnować podczas tej podróży ponieważ mam bzika na punkcie jedzenia, które uwielbiam wąchać nie tylko przy stole ale i na bazarze.

Chile. Zawsze używaj sztućców

Podczas gdy w wielu krajach na świecie jedzenie rękami jest normą, w Chile dotknięcie dłonią jakiejkolwiek części jedzenia uważa się za duży nietakt. Łatwo o tym zapomnieć szczególnie przy potrawach, które w Polsce mamy w zwyczaju spożywać bez użycia sztućców, jak frytki czy pizza. W tym kraju każde danie, bez wyjątku, trafia do ust przy użyciu noża i widelca.

Gruzja. Nie sącz wina

Gruzja słynie z długich i poetyckich toastów. Po ich wygłoszeniu uczestnicy uczty wykrzykują gaumardżos, co oznacza “na zdrowie”, a następnie wychylają kieliszek wina jednym haustem do dna. Nikt nie zostawia go sobie na później, aby małymi łyczkami popijać je podczas biesiadowania. Nie obawiaj się, przed kolejnym toastem twój kieliszek na pewno nie pozostanie pusty.

Meksyk. Nie zjadaj taco sztućcami

Meksyku zasady dotyczące używania sztućców są znacznie mniej restrykcyjne. Nie powinno się z nich wręcz korzystać przy jedzeniu taco, jednego z najpopularniejszych dań kuchni meksykańskiej. Wynika to przede wszystkim ze względów praktycznych – spożywanie nadziewanych kawałków tortilli nożem i widelcem jest niewygodne i wygląda zabawnie.

Australia. Nie rozmawiaj przy stole o pracy

W Australii posiłek stanowi dobrą okazję do tego, aby na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Przy jedzeniu Australijczycy unikają zatem jak ognia rozmów na tematy, które mogą wywołać w nich stres, rozdrażnienie i nieprzyjemne uczucia. Zjadając w ich towarzystwie obiad czy kolację, staraj się nie zadawać pytań związanych z pracą czy komentować wydarzeń politycznych. Spotkanie przy stole ma być mile spędzonym czasem i dostarczać wyłącznie pozytywnych wrażeń…nie tylko smakowych.

Kenia. Poznaj ciekawą tradycję Masajów

W Kenii miałam okazję uczestniczyć w biesiadzie u Masajów, na której podano specjalnie wcześniej zabitą i oprawioną kozę. Co ciekawe, poszczególne części zwierzęcia były przeznaczone dla określonych osób, inne dla starszyzny, inne dla kobiet i mężczyzn.

Świat na talerzu. Poznaj zwyczaje innych kultur

Wyruszając w podróż do kraju o odmiennej kulturze, warto zapoznać się z jego tradycjami i zwyczajami, także tymi związanymi z jedzeniem. Posiłki są przecież nieodłączną częścią każdego wyjazdu, a odpowiednie zachowanie się przy stole z pewnością sprawi, że podbijesz serca mieszkańców, tak jak oni podbiją twoje swoją kuchnią. Jeśli jednak nie będziesz mieć pewności, co do słuszności swoich gestów, niezawodną strategią okaże się naśladowanie współbiesiadników.

Zetknęliście się kiedyś z innymi nietypowymi zwyczajami? A może przydarzyła wam się poważna gafa przy stole podczas podróży? Dajcie znać w komentarzach!

Zetknęliście się kiedyś z innymi nietypowymi zwyczajami? A może przydarzyła wam się poważna gafa przy stole podczas podróży? Dajcie znać w komentarzach!


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply