fbpx Skip to main content

“Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Z tego powodu umiera milion ptaków morskich i 100 tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Do 2050 roku w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb” – taką dramatyczną notkę znalazłam na okładce książki “Jak zerwać z plastikiem?” autorstwa Willa McCallum. 8 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mórz i Oceanów. Jak wygląda sytuacja i co JUŻ MY MOŻEMY ZROBIĆ dla ochrony mórz i oceanów przed plastikiem?

Pewnym jest, że temat jest bardzo aktualny a problem bardzo zawiły i trudny. Poniższym artykułem postaram się poruszyć najważniejsze kwestie, które pomogą otworzyć oczy i zmobilizować NAS WSZYSTKICH do działania. Podpowiem także, co MY możemy zrobić, aby OCALIĆ NASZĄ PLANETĘ!

national-geographic-plastic-waste

Plastik nas otacza!

Jest oczywistym, że całkowite pozbycie się plastiku z naszego życia w trybie z dnia na dzień jest właściwie niemożliwe. Jest on praktycznie wszędzie w postaci widocznej dla naszego oka, a także w formie mikroplastiku, czyli syntetycznych drobinek niewidocznych dla oka, ale o bardzo niekorzystnym wpływie na morza i oceany oraz na zwierzęta w nich żyjące. Wyeliminowanie plastiku nie jest możliwe (znajduje się w ubraniach, środkach czystości), ale możemy postarać się w jak największym stopniu OGRANICZYĆ jego używanie.

Okazuje się jednak, że są kraje, dla których pierwszym krokiem mającym na celu redukcję plastiku w otoczeniu było wprowadzenie pod rygorem bardzo surowej kary finansowej powszechnego zakazu używania i wwożenia na teren kraju jednorazowych plastikowych reklamówek. Pierwszym z nich był Bangladesz, który szybko się zorientował, że zapchane reklamówkami odpływy kanalizacji uniemożliwiały kontrolę poziomu wody i były powodem przedłużających się powodzi. Wśród krajów zakazujących torebek jednorazowych jest Rwanda i Uganda, gdzie na bazarach używa się odpłatnych papierowych torebek do pakowania zakupów czy w Kenii powszechne są wielorazowe torby na zakupy (firmy prześcigają się w modnych afrykańskich wzorach, w planach jest także rychłe zastąpienie szkłem plastikowych butelek na wodę). Na początku sezonu podobny zakaz ma być wprowadzony w Tanzanii (zakaz ma obejmować także turystów: planowana jest szczegółowa kontrola na lotniskach i wysokie mandaty za wwożenie reklamówek z bagażu nadawanym).

Problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem dotyczy nas wszystkich, dlatego też wszyscy ponosimy za niego odpowiedzialność - jako jednostki, ale też jako współnota

Will McCallumJak zerwać z plastikiem?

Zastanów się!

We wspomnianej przeze mnie książce przewija się potężna lista faktów, które bardzo mocno działają na wyobraźnię i pobudzają do działania. Oto ich wybiórcza lista:

120 milionów plastikowych butelek produkuje każdego roku Coca-Cola. 450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka.
Mikrowłókna, które uwalniają się podczas prania stanowią blisko jedną trzecią plastiku w oceanach
W Stanach Zjednoczonych w ciągu jednej sekundy otwieranych jest 1500 plastikowych butelek.
Z 2,5 miliona kubków na kawę zużywanych przez Brytyjczyków w ciągu roku, tylko 0,25% trafia do recyclingu.
55 lat temu wynaleziono plastikową reklamówkę, która bezlitośnie niszczy naszą planetę.
Plastik prawdopodobnie znajduje się we wnętrznościach ponad 90 procent ptaków morskich.
Co minutę trafia do oceanu zawartość jednej śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.
W latach 2004-2014 ilość żywności wyrzucanej na śmietnik przez gospodarstwa domowe w Europie podwoiła się, a produkcja plastikowych pakowań wzrosła o 25%
90% pampersów trafia na wysypiska śmieci, gdzie będą się rozkładać przez 500 lat!
Około 90% śmieci, które znajdują się w oceanach pochodzi z 8 rzek znajdujących się w Azji i 2 w Afryce. Rzeki te przepływają m.in przez Chiny, Pakistan, Indie czy Niger.
Szacuje się, że w oceanach zalega 150 milionów ton plastiku. Blisko 80% z nich zostało wyrzuconych na lądzie.
Polarowa bluza może być źródłem 250 tysięcy mikrowłókien. Wg szacunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody od 15 do 31% plastiku zanieczyszczającego  środowisko to mikroplastik. Ten znajdujący się w wodzie zatrzymuje się w organizmach ryb, którymi my się żywimy.
Na Pacyfiku znajduje się wyspa śmieci, która obecnie jest 5 razy większa od Polski (jej powierzchnia to 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, waży około 80 000 ton!)

Ryby i rafy koralowe wymierają!

Może tego nie wiesz, że rafa koralowa jest organizmem żywym! Są tzw. parzydełkowcami, posiadającymi szkielet z węglanu wapnia, a pokarm pobierany jest z wody za pomocą swoich ramion.

Mimo, iż stanowią zaledwie 0,2% powierzchni dna morskiego, ich zadanie w środowisku jest nieocenione. Przede wszystkim rafa koralowa jest domem dla 25-30% wszystkich gatunków morskich, a także skuteczną kryjówką przed drapieżnikami. Ponadto rafy koralowe zmniejszają moc fal jak falochrony zapobiegając niszczeniu brzegów klifów czy zabieraniu przez wody plaż.

Aktualnie niszczenie koralowców następuje w zastraszającym tempie. Wynika to przede wszystkim z dynamicznego wzrosty temperatury wody i zawartości CO2 w powietrzu skutkując zakwaszaniem wody. Koralowce nie nadążają z dostosowaniem się do nowych warunków, blakną i giną, a wraz z nimi stworzenia, korzystające z ich obecności.Według prognoz w 2030r. 90-95% raf na świecie będzie narażonych na blaknięcie. Jeśli nie podejmiemy żadnych konkretnych działań, do 2050r. zjawisko może zdarzać się każdego roku(zakładając, że jakieś rafy przeżyją).

Zatem warto zadać sobie pytani, co możemy zrobić dla oceanu, aby zachować rafę koralową? Przede wszystkim ograniczyć produkcję CO2 poprzez przerzucenie się z samochodu na rower, ograniczenie jedzenia mięsa (14% gazów cieplarnianych jest tworzona przez żywy inwentarz), zwrócenie uwagi na skład kosmetyków z filtrem UV, który ma zły wpływ na środowisko w wodzie (unikanie oxybenzone, 4-methylbenzylidene camphor czy nanoczasteczki tlenków cynku i tytanu).

Jak nie szkodzić morzom i oceanom?

Nie jest prawdą, że zmiana przyzwyczajeń jednej osoby niczego nie da. Wręcz przeciwnie, pojedyncze wzorce i zachęcanie do zmian w codziennych działaniach oraz przyłączanie się innych do akcji może być impulsem do wykreowania prośrodowiskowej mody, która nam wszystkim w przyszłości się opłaci.

Co TY już teraz możesz zrobić?

  • zamień jednorazową reklamówkę na torbę, którą będziesz nosić przy sobie albo trzymać w aucie w bagażniku
  • zamiast wody butelkowanej kup dzbanek z filtrem, a ze sobą zabieraj szklaną wielorazową butelkę albo mniejszą, także z filtrem, którą zapełnisz w każdym miejscu
  • noś własny kubek na kawę.
  • zrezygnuj z jednorazowych kubków, talerzyków reklamówek, butelek, słomek
  • przygotuj jedzenie wcześniej, ogranicz kupowanie gotowych dań
  • ze starych firan uszyj woreczki do pakowania warzyw w sklepie
  • segreguj śmieci, przerabiaj wszystko co się da, oddawaj śmieci do recyclingu
  • wybieraj produkty wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne – drewno, szkło, metal
  • wybieraj detergenty w opakowaniach zawierających mniej plastiku lub rób środki do czyszczenia oraz kosmetyki samodzielnie, to nie jest trudne!
  • patrz na etykiety i postaraj się uniknąć następujących substancji: Polyethylene (PE), Polypropylene (PP), Nylon, Polyethylene terephthalate (PET), Polymethyl methacrylate (PMMA), Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • kupuj mniej ubrań a lepszej jakości, pierz w niższej temperaturze, aby wypłukiwać z nich jak najmniej mikroplastiku

Będąc na wakacjach nad morzem także pamiętaj, aby:

  • nie deptać koralowców, nie dotykać ryb, żółwi ani innych stworzeń wodnych (nasze bakterie na rękach a także chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą być dla nich zabójcze)
  • zawsze po sobie sprzątać, a jak trzeba to także po innych
  • nie wstydzić się zwracać uwagę innym za niestosowne zachowanie!

Za każdym sukcesem w walce z plastikiem stoi osoba lub niewielka grupa osób, które pewnego dnia doszły do wniosku, że właśnie nadszedł czas, aby zacząć walkę z plastikiem"

Will McCallumJak zerwać z plastikiem?

Jak aktywnie spędzić Światowy Dzień Oceanów w Warszawie?

Światowy Dzień Oceanów w Warszawskim Zoo

Tegoroczne świętowanie w Warszawskim ZOO to cała masa atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Już w sobotę 8. czerwca odwiedzający będą mieli okazję własnoręcznie przygotować biodegradowalne środki czystości, poszukiwać biozamienników, łatwych do wdrożenia w codzienny życiu, zrobić woreczki ze starych firan, które przydadzą się podczas zakupów a zastąpią plastikowe reklamówki, rodzinna gra terenowa, spotkania z nurkami i akwarystami, prezentacja filmu “Ścigając koralowce”. Ale to nie wszystko!

Więcej informacji znajdziesz w wydarzeniu TUTAJ!

W niedzielę możesz dołączyć do wolontariuszy Warszawskiego ZOO w niedzielę o godz.12.15 i posprzątać prawy brzeg Wisły. Zbiórka przy wejściu do ZOO od strony Mostu Gdańskiego.

Więcej informacji znajdziesz na instagranie wolontariatu TUTAJ!

Światowy Dzień Oceanów w Warszawskim Zoo

Piknik naukowo-rozrywkowy

Dwudniowe obchody Światowego Dnia Oceanów organizowane przez klub na wodzie MIEJSCE w warszawskim Porcie Czerniakowskim (ul. Zaruskiego), których organizacja MSC (Rada Zatrządzanai Zasobami Morskimi) jest partnerem. 8 czerwca w godz. 15:00-23:00 będzie tam można spotkać i posłuchać opowieści morskich pasjonatów m.in. Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Wieczorem z kolei podczas koncertu na żywo zagrają Dj Yoonior i Deny On Sax, łącząc chilloutowd, housowe beaty z niepowtarzalnym dźwiękiem saksofonu 9 czerwca w godz. 11:00-15:00 odbędzie się rodzinny piknik edukacyjny. Wśród licznych atrakcji dla rodzin z dziećmi przygotowane zostały m.in. stanowiso VR, dzięki któremu będzie można udać się w niesamowitą podróż w magiczny, podwodny świat, wizyta jedynej w Polsce prawdziwej syreny, specjalne prezentacje o morskich zwierzakach dla dzieci oraz fotobudka, w której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

MSC - Światowy Dzień Oceanów

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Szpilki w plecaku. Dziękuję!

Zajrzyj do sklepu:

  • Promocja!

    Karty SAFARI – gra rozrywkowo-edukacyjna dla dorosłych i dzieci + BONUS- PRZEDSPRZEDAŻ

    Original price was: 149,00 zł.Current price is: 129,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 129,00 .

  • Spakuj się idealnie – listy kontrolne

    10,00 

Inne ciekawe artykuły

A CZY TOBIE UDAŁO SIĘ ZMIENIĆ NAWYKI I ZMNIEJSZYĆ ILOŚĆ UŻYWANEGO PLASTIKU?

Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply