Historia pewnej okularnicy- okulary, soczewki, korekcja wzroku

Pamiętam to jak, jakby to było wczoraj. Trzecia kasa szkoły podstawowej. Z niedowierzaniem rodzicie przyjęli do wiadomości fakt, że mam wadę wzroku i muszę nosić okulary. Ja w ten sposób stałam się najszczęśliwszą dziewczyną na świecie. W końcu nie bolała mnie głowa, nie marszczyłam czoła by przeczytać pracę domową zapisaną na tablicy. Pierwszego dnia biegałam po mieszkaniu w okularach i czytałam z grzbietu książek ich tytuły stojąc w najdalszym końcu pomieszczenia.

Wada wzroku pogłębia się z wiekiem

Ja dorastałam a wada wzroku razem ze mną. Pod koniec gimnazjum okulary stały się już tak grube (-5), że pod ciężarem szkieł zaczęły zjeżdżać mi z nosa. Ponadto zaczęłam intensywnie trenować tenis ziemny, taniec i pływanie. Z powodu tego ostatniego zdecydowałam się na soczewki kontaktowe. Tym razem już jako bardzo aktywna nastolatka odkryłam nową jakość życia, bez startego makeupu od opadających ciężkich okularów. W końcu latem zaczęłam się cieszyć z modnych i lekkich oprawek ze szkłami przeciwsłonecznymi, które namiętnie zaczęłam kolekcjonować.

Soczewki kontaktowe nie sprawdzają się w trudnych warunkach

W pewnym momencie mojego życia pojawiły się także podróże do egzotycznych krajów, gdzie higiena związana z soczewkami kontaktowymi była utrudniona. Pustynne klimaty, dżungla i wioski prostych ludzi w Afryce nie dawały warunków, aby porządnie umyć ręce przed zdjęciem lub ściągnięciem szkieł. Niestety zaczęły mi się wdawać nieprzyjemne infekcje i podrażnienia oka. Zdecydowałam się wówczas mieszać soczewki z okularami w podróży.

Po powtarzających się infekcjach, kosztownych wizytach u lekarza i specyfikach poprawiających kondycję oka, w mojej głowie pojawiły się pierwsze przemyślenia na temat sensowności korekcji wzroku oraz pytanie, ile kosztują soczewki kontaktowe i laserowa korekcja wzrok.

Laserowa korekcja wzroku

Zasięgałam języczka informacji o metodach i bezpieczeństwie laserowej korekcji wzroku. Zastanawiałam się nad za i przeciw i tym, jak soczewki kontaktowe, coraz cięższe okulary i operacja ułatwią mi życie, przede wszystkim zawodowe. Niezależnie od oczywistych zalet operacji, zdecydowałam się na kontynuowanie systemu mieszanego.

Nie trwało to jednak długo. W Mongolii poważnie uszkodziłam powierzchnię oka soczewkami do tego stopnia, że „nabawiłam się” światłowstrętu. Praktycznie całą swoją pierwszą wizytę w tym kraju spędziłam z głową chowaną w kolach, ślepa w okularach przeciwsłonecznych. Po przeprowadzonych badaniach w Polsce okazało się, że uszkodzenie nabłonka i rogówki jest tak duże, iż pojawiły się blizny a to, co powinno być na oku przeźroczyste od zniszczeń przybrało kolor mleczny. Lekarz przerażony wynikami absolutnie zabronił mi ponownego korzystania z soczewek aż do całkowitego odbudowania powstałych ran. Zasugerował także, aby całkowicie zrezygnować z soczewek.

Dla mnie sprawa stała się wówczas jasna – muszę poddać się operacji. Nie wyobrażałam sobie swojego aktywnego sportowo i podróżniczo życia z denkami od butelek na nosie (wówczas już blisko po -7 dioptrii na każdym oku!).

Wybierając metodę zabiegu (a jest ich kilka) priorytetem dla mnie był jak najszybszy powrót do pełnej sprawności: możliwości dźwigania walizek, lotów samolotem czy nurkowania. Wiem, że to lekarz ostatecznie ją wybiera, ponieważ uzależniona jest od budowy oka. Mi zasugerowano EBK.

I to był strzał w dziesiątkę! Sama operacja była bezbolesna. Jest pewna, krótka rozmowa, której nie zapomnę do końca życia:

– Pani Ewo, czy widzi pani godzinę na zegarze przed panią? – zapytała pielęgniarka sadzając mnie na łóżko operacyjne
– Niestety nie widzę, ale pamiętam, że mieliśmy zaczynać o 9.
Po zakończeniu zabiegu ta sama pielęgniarka sadza mnie na tej samej krawędzi łóżka i pyta:
– A teraz pani widzi godzinę na zegarze przed panią?
– Tak, jest 9.15

I to było najbardziej magiczne piętnaście minut w moim życiu…

Artykuł sponsorowany

Jeśli Ci się podoba tekst, zostaw komentarz, lajka albo udostępnij! Będzie mi bardzo miło!

Zapisz się do mojego newslettera! Skoro tutaj jesteś, to coś musiało Ciebie zainteresować, bądźmy w kontakcie! Możesz to zrobić używając poniższego formularza. Będę Ciebie informować o nowych postach, konkursach oraz spotkaniach!

ovh