fbpx Skip to main content

Wyjedź do Etiopii!
Lalibela, plemiona i Depresja Danakil

17 DNI

DO USTALENIA

5400PLN + 2000$

MAX 9 OSÓB

Czy wiesz, że Etiopia jest najbardziej różnorodnym etnicznie miejscem na Ziemi? Podczas podróży spotkamy ludzi zupełnie od nas odmiennych, których codzienność i kultura totalnie zaskakuje. Wśród nich Mursi, których kobiety rozciągają swoje wargi czy Karo o najwspanialszych malowidłach na ciele. Odwiedzimy plemienne bazary, wyglądające tak, jakbyśmy cofnęli się czasie o kilkanaście wieków. Pojedziemy także na pustynną przygodę w jedno z najgorętszych miejsc na świecie, zobaczymy kolorowy Dalol. Nocą wejdziemy na aktywny wulkan Erta Ale. Czeka nas nocleg pod gołym niebem! Pojedziemy także w najświętsze miejsce etiopskiego kościoła ortodoksyjnego – Lalibeli!

Zgłoszenie:

  Zobacz część miejsc, które pokażę Ci w Etiopii!

  Program podróży:

  Dzień 1

  Spotykamy się całą ekipą na lotniku i ruszamy z przesiadką gdzieś w świecie do Etiopii!

  Dzień 2

  Nad ranem dolatujemy do Addis Abeba. Po procedurze wizowej pojedziemy do hotelu zostawić klamoty i w trybie ekspresowym odświeżyć się po podróży. Tego dnia zaczniemy też zwiedzanie stolicy: pałacu na górze Yntoto, Katedry św. Jerzego oraz Muzeum Narodowego ze szczątkami Lucy. Śpimy w Addis

  Dzień 3

  Achoj przygodo! Wstajemy wczesnym rankiem, pakujemy sie w jeepy i jedziemy na południe kraju by odkrywać kolorowe plemiona. To najbardziej zróżnicowane etnograficznie miejsce na ziemi! Podczas ok 10 godzin jazdy (z przerwami na posiłki) będziemy mogli zobaczyć, jak zmienia się panorama kraju, domy, stroje i ludzie. Późnym popołudniem dojedziemy do Arba Minch, gdzie będziemy nocować.

  Turmi - Hamerka

  Dzień 4

  Po śniadaniu ruszamy w kierunku Turmi na spotkanie z Hamerami. W wiosce porozmawiamy o ich codzienności i relacjach. Wejdziemy do ich domu i zbijemy piątkę z dziećmi. Przy odrobinie szczęścia może uda się zobaczyć ceremonię inicjacji chłopców polegającej na skokach w stroju Adama przez ustawione rzędem byki. Nocleg w Turmi.

  Dzień 5

  Po śniadaniu pojedziemy w okolice granicy z Kenią, do miejscowości Omorate zamieszkiwanej przez półkoczowniczy lud Dasanecz. Aby do nich dotrzeć, musimy wsiąść w dłubankę i przedostać się na drugą stronę rzeki Omo. Po spacerze w pełnym afrykańskim słońcu dotrzemy do ich wioski z charakterystycznymi kopiastymi domami. Kobiety Dasanecz są obwieszone łańcuchami czerwonych korali na gołych piersiach. Po południu udajemy się do plemienia Karo, znanego z malowideł na swoim ciele. Na nocleg wracamy do Turmi.

  Dzień 6

  Po śniadaniu zabieramy wszystkie rzeczy i jedziemy do miejscowości Jinka. W okolicy zamieszkuje bardzo pracowite plemię Ari. Odwiedzimy ich gospody, sprawdzimy w czym się specjalizują i spróbujemy ich wyrobów. Nocleg w Jinka.

  Dzień 7

  Dzisiaj spotkamy najbardziej ekscytujące plemię Etiopii – Mursi, które słyną z kobiet posiadających rozciągniętą dolną wargę wypełnioną glinianym dyskiem. Aby do nich dotrzeć, przez 2 godziny będziemy przedzierać się przez Park Narodowy Mago. Ale to nie koniec atrakcji! Pojedziemy w w kierunku Konso i tam spotkamy się z ludem Konso budujące zjawiskowe pola tarasowe i osady przypominające warownie. Śpimy w Konso.

  Dzień 8

  Po wczesnym śniadaniu jedziemy do Arba Minch. W okolicznych górach mieszka plemię tkaczy Droze. Plotą czapki, szaliki, płoty a nawet wysokie na kilka metrów domy przypominające kształtem… SŁONIA!. Po południu na jeziorze Czamo poszukamy hipopotamów, krokodyli i pelikanów. Nocleg w Arba Minch.

  Dzień 9

  Naszym następnym punktem docelowym przez Sheshemane jest Hawasa. To miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem o tej samej nazwie. Dzisiaj już nigdzie nie będziemy pędzić. Po prostu chill!

  Dzień 10

  W Hawasa odwiedzimy targ rybny położony nad samym jeziorem. Tutaj towar jest wyciągany z łodzi, sprzedawany w całości, porcjowany, patroszony albo sprzedawany w gotowych daniach jako m.in…. SUSHI czy zupa rybna. Kręcą się bandy marabutów zjadających odpadki. Wieczorem dotrzemy do stolicy.

  Dzień 11

  Rannym samolotem docieramy do Mekele. Tam przesiadamy się w samochody terenowe i zaczynamy niezwykłą pustynną przygodę. Pierwszy punk to czynny wulkan Erta Ale. Wraz z wielbłądzią karawaną po zachodzi słońca, będziemy maszerować w kierunku kaldery. Dzisiaj śpimy pod gołym niebem!

  Dzień 12

  Przed wschodem słońca schodzimy do obozowiska na śniadanie. Przez wulkaniczną pustynię docieramy pod wieczór do wioski Hamedella.

  Dzień 13

  Po wczesnym śniadaniu ruszamy w jedno z najgorętszego miejsca na ziemi i największej depresji w Afryce – Dalol. Te kolorowe połacia ziemi o charakterystycznym siarkowym zapachu sprawią, że zabraknie Wam słów. Odwiedzimy też jedno z najbardziej słonych jezior na świecie Asale (nazywane też Karum). Jego okolica przypomina śnieżny bezkres, ale bez śniegu. Nieopodal znajdują się wyrobiska soli,  gdzie w ciężkim słońcu pracują kopacze, rzeźbiąc solne sztabki układane na grzbietach setek wielbłądzich i oślich karawan.  Nocleg w Mekele.

  Dzień 14

  Dzisiaj ruszamy w stronę Axum – tutaj znajdowała się stolica pierwszego królestwa Aksumskiego i miejsca, gdzie zostało przyjęte chrześcijaństwo. Będąc w tej okolicy nie można ominąć najstarszych kościołów etiopskich, usytuowanych wysoko na półkach skalnych Tigraju. Będziemy się do nich wspinać, a lęk wysokości musimy schować w kieszeń! W mojej ocenie tu znajdują się najpiękniejsze klasztory w kraju. My odwiedzimy Abune Yemata – najniebezpieczniej położony kościół na świecie. Nocleg w Axum.Abune Yamata

  Dzień 15

  Lalibela

  Rannym samolotem docieramy do Lalibeli, aby zobaczyć słynne kościoły wykute w skale. Tutaj czas zatrzymał się w wiekach średnich. Nie ma lepszego miejsca w Etiopii, by poczuć potęgę religijności tej ludności. Nocleg w Lalibeli.

  Dzień 16

  Po wczesnym śniadaniu jedziemy na lotnisko i wracamy do Addis Abeby. To ostanie chwile w Etiopii. Przejedziemy przez największy w kraju bazar Merkato. To jakby miasteczko w mieście podzielone na wyspecjalizowane sektory o konkretnym asortymencie. W nocy wracamy do Polski.

  Dzień 17

  Rano przylatujemy do Polski. Żegnamy się planując kolejne wspólne podróże.

  Ale to nie wszystko! Oprócz tego czekać będzie na Ciebie cała masa dodatkowych atrakcji i niespodzianek, dzięki którym poznasz niezwykłą Etiopię. Pokażę Ci moje tajemnicze zakamarki.

  Termin: DO USTALENIA

  Koszt pakietu: 5400 PLN + 2000 USD

  Cena zawiera:

  • loty wewnętrzne
  • transport autami terenowymi, w Lalibeli minivan
  • zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym w hotelach i lodgach na większości trasy, na Danakilu w domach gościnnych oraz noclegi pod gołym niebem
  • woda butelkowana na całej trasie
  •  trzy posiłki dziennie na trasie z wyłączeniem Axum, Lalibeli i Addis (tam śniadania i kolacje, obiad wg potrzeby zaaranżuję na miejscu), na Danakilu towarzyszy kucharz,napoje alkoholowe we własnym zakresie.
  • wiza
  • ubezpieczenie
  • bilety wstępu do miejsc i obiektów wymienionych na trasie
  • opieka lokalnego rezydenta i dodatkowych obowiązkowych przewodników miejscowych
  • 2 autorskie prezentacje podróżnicze
  • warsztaty Instagramowe dotyczące obróbki zdjęć i funkcjonowania social mediów
  • kilometry niezwykłych krajobrazów, dziesiątki przygód i spotkań z niezwykłymi ludźmi, głowa pełna wrażeń

  Cena nie zawiera:

  • biletu na lot międzynarodowy (ale mogę pomóc Ci go kupić i polecimy w tym samym czasie – koszt to ok. 2600PLN)
  • obyczajowych napiwków – 130USD (zbierane obligatoryjnie na miejscu)
  • indywidualne i grupowe pozwolenia na filmowanie oraz robienie zdjęć u plemion, a także uczestnictwo w niezapowiedzianych ceremoniach (w zależności od indywidualnych potrzeb przyda się ok. 40USD)
  • alkoholu do posiłków
  • kosztu pamiątek, pralni, indywidualnych zachcianek

  Płatności:

  Pierwsza rata przy zapisie: 5400 PLN (możemy to także podzielić na raty!)
  Druga rata: 2000 USD uczestnik zabiera ze sobą

  Cała grupa będzie liczyć 9 osób. Jeśli nie masz z kim jechać – nie martw się! Podróżowanie to także poznawanie nowych ludzi, a włóczęgów-solistów jest cała masa. Znajdziemy Ci w ekipie dokwaterowanie.


  Zgłoszenia i zapytania przyjmowane są mailowo pod adresem: wyprawy@szpilkiwplecaku.pl lub uzupełnij poniższy formularz zgłoszeniowy

   Hamer lady
   Omorate pasterz
   Abune Yamata
   Lalibela
   Podróż przez Danakil
   duchowny etiopskiego kościoła ortodoksyjnego
   Lalibela
   mnich z Lalibeli
   Mursi kobiety- Ewa Chojnowska-Lesiak - Szpilki w plecaku
   Mursi - Ewa Chojnowska-Lesiak - Szpilki w plecaku
   Erta Ale
   Danakil
   karawana Erta Ale
   Tigray

   Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂