fbpx Skip to main content

Oprócz pytań o szczepienia w Afryce, kolejnym najczęściej poruszanym tematem jest moskitiera i pytania, jak jej używać. Aby spełniła swoją najważniejszą funkcję, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Czym przymocować moskitierę?

Decydując się na korzystanie z moskitiery warto się zastanowić, w jakich warunkach będzie użytkowana, czy będzie to hamak pod gołym niebem czy zamknięte pomieszczenie. Niezależnie od okoliczności wraz z moskitierą najlepiej mieć przy sobie sznurek oraz szeroką taśmę dwustronną. Sznurek najlepiej sprawdzi się w plenerze, taśma dwustronna zaś w pokoju, gdzie można przykleić ją do ściany.

W wielu wynajmowanych apartamentach moskitiera jest od razu zainstalowana i nie ma potrzeby instalować swojej. Jeśli na suficie wisi haczyk, a w pokoju nie ma siatki, poproś o nią w recepcji. Wiele razy mi się zdarzyło, że obsługa celowo ją ściąga, kiedy nie ma zagrożenia komarami lub po prostu zdejmuje do czyszczenia.

Jak używać moskitiery?

  1. Umocuj ją tak, aby w całości przykrywała leżysko.
  2. Siatka powinna być tak naciągnięta, aby nie dotykała ciała podczas snu.
  3. Wsuń moskitierę pod materac tak, by nie dotykała podłogi. Na niej również są żyjątka, które mogą się wdrapać po powierzchni sieci i pozostawić nieprzyjemny ślad na ciele.
  4. Jeśli leżysz na podłodze, wsuń ją pod materac.

    Źródło: Outdoorzy.pl

Teraz już możesz spać spokojnie.

Dodatkowa ochrona przed komarami

Moskitiera, jeśli nie jest dziurawa i prawidłowo użytkowana, powinna nas zabezpieczyć przed pogryzieniami podczas snu. Warto jednak pomyśleć także o dodatkowych działaniach.

Jeśli planujesz rozpylić spray przeciw komarom, proponuję to zrobić, np. przed wyjściem do restauracji na kolację. Aerozole zazwyczaj mają bardzo nieprzyjemny zapach i bywają duszące. Podobnie jest w przypadku  tlących spirali (aczkolwiek tutaj warto mieć nad nią kontrolę, aby uniknąć ewentualnego pożaru). Rozpylony spray wybije latające komary i po pewnym czasie straci na intensywności. Wówczas przebywanie w pomieszczeniu stanie się przyjemniejsze.

Ciekawą alternatywą dla aerozoli są elektryczne wtyczki z wymienialnymi wkładami, które można pozostawić na całą noc. Nie emitują nieprzyjemnego zapachu a są równie skuteczne.

Jeśli masz w pokoju wiatrak albo klimatyzacje zostaw ją włączoną na noc nawet na najmniejszą moc. Komary „głupieją” i nie potrafią latać w przewiewnych miejscach.

Część moskitier oraz profesjonalnych ubrań turystycznych mają nicie nasączone środkami odstraszającymi komary. Warto zapytać w sklepie o takie materiały. UWAGA! Produkty przeciw owadom z dużą zawartością DEET, mogą niszczyć gumowe lub plastikowe przedmioty (moskitiera, klapki, powłoki aparatu fotograficznego). Uważaj zatem na co rozpylasz środek z DEET!

Jednym ze sposobów jest naturalna ochrona przed komarami, o której miałam okazję wspominać we wcześniejszym wpisie, na który zapraszam. Te wskazówki zapewne staną się pomocne podczas wyjść do lasu czy cieszenia się nocą pod  rozgwieżdżonym niebem.

Kiedy przyda się moskitiera?

Jest kilka okoliczności w podróży, kiedy warto zatroszczyć się o moskitierę. I nie tylko jest tu mowa o dalekich wyprawach do krajów tropikalnych, ale także o bliższych wypadach po Polsce!

  1. Komary zdecydowanie lubią wilgotne tereny. Ich dużą aktywność można zaobserwować nad jeziorami oraz rzekami a także w lasach deszczowych.
  2. Udajesz się do lasu lub mieszkasz w okolicy? Zabierz moskitierę albo zamontuj w ramach okiennych cienką siatkę, by swobodnie wietrzyć mieszkanie bez obawy o latających intruzów.
  3. Moskitiera ani środki odstraszające nie będą Ci niepotrzebna w przewiewnych miejscach, np. na plaży.
  4. Mówi się, że na wysokościach powyżej 1500 metrów komarów nie znajdziemy. Do tej pory podczas moich podróży to się sprawdzało.

To co, CZAS NA CAMPING!


SPRAWDŹ TAKŻE INNE TEKSTY PORADNIKOWE

SPRAWDŹ INNE CHECK LISTY PRZED WYJAZDEM


Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂

Szpilki w plecaku

Author Szpilki w plecaku

More posts by Szpilki w plecaku

Leave a Reply