Wyprawa: Poznaj największe cuda natury Islandii!

Keflavik – Gorąca Rzeka Reykjadalur/wulkan Fagradalsfjall – Seljalandsfoss – Skogarfoss – Heimaey – Myvatn – Godafoss  – Dettifoss – Husavik – Akureyri – Thingvellir – Geysir – Gulfoss – Błękitna Laguna

Niezwykła wyprawa po oszałamiająco pięknych atrakcjach jakie oferuje Islandia – Kraina Lodu i Ognia. W programie m.in. spacer po mistycznej dolinie Thorsmork, rejs amfibią po lagunie lodowcowej Jokulsarlon, wizyta na czarnej plaży Reynisfjara znajdującej się w Vik i górujących nad nią czarnych skał Reynisdrangur. Chwila zadumy pod wodospadami Seljalandsfoss, Skogarfoss, Wodospad Bogów – Godafoss, na koniec  Złoty Wodospad Gulfoss, a także perełka Islandii – potężny wodospad Dettifoss, największy pod względem przepływu wód wodospad w Europie. Rejs w poszukiwaniu wielorybów, wizyta przy strzelistych klifach Dyrholaey, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkać można urocze maskonury! Spacer po Parkach Narodowych Thingvellir, Skaftaffel i Jokulsargljufur. Wyprawa zwieńczona relaksem w ciepłych wodach słynnej Błękitnej Laguny – prawdopodobnie największej atrakcji Islandii.

11 DNI

9-19.06.2022

3560 PLN + 2190 EUR

Program podróży

DZIEŃ 1.
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot z Warszawy do Keflaviku. Przylot do Keflaviku. Transfer do hotelu i nocleg w okolicy lotniska.

DZIEŃ 2.
Długo oczekiwane pożegnanie z cywilizacją.  Po niespiesznym śniadaniu wyjście na trekking do czynnego obecnie wulkanu Fagradalsfjall, by podziwiać na żywo erupcję lawy (uwaga – dojście do wulkanu zależy od służb bezpieczeństwa, nowe źródła erupcji pojawiają się na bieżąco i sytuacja jest dynamiczna). Alternatywnie jeżeli ze względów bezpieczeństwa lub zamknięcia dojścia do wulkanu nie będzie możliwości odwiedzenia okolic wulkanu, wyjście na około godzinny trekking po Górach Błękitnych by dotrzeć do Gorącej Rzeki Reykjadalur – cudu natury, wartkiego strumienia o temperaturze 40 stopni, w której będzie można się wykąpać. Chwila kontemplacji i zadumy przy wspaniałych wodospadach Seljalandsfoss i Skogarfoss, rodzących się z górskich potoków na zboczach lodowca Eylajfjallajokul.  Nocleg w miejscowości Selfoss/Skogar.

DZIEŃ 3.
Przejazd promem na wyspę Heimaey w archipelagu Vestmannaeyar, gdzie w 1973 r. wybuch wulkanu szczelinowego zasypał popiołem i zalał lawą znaczną część miasteczka Heimaey. Zwiedzanie wyspy i podziwianie żyjących tu ptaków. Powrót w okolice Selfoss/Skogar na nocleg.

DZIEŃ 4.
Po śniadaniu dalsza wędrówka wzdłuż wybrzeża islandzkiego. Wizyta na strzelistych klifach Dyrholaey, gdzie mieszkają przesympatyczne maskonury oraz na sąsiedniej, czarnej plaży w Vik, nad którą dominują czarne skały Reynisdrangur, górujące wśród fal niczym smoczy grzbiet. Eksploracja jednego z najbardziej dziewiczych miejsc Dalekiej Północy – Parku Narodowego Skaftafell. Podziwianie piękna okolonego bazaltowymi kolumnami wodospadu Svartifoss – Czarnego Wodospadu. Czołobitny zachwyt wobec Matki Natury podczas rejsu amfibią po lagunie Jokulsarlon wśród lodowych olbrzymów. Dla zapobiegliwych – degustacja whisky z lodem prosto z góry lodowej! Zakwaterowanie i nocleg w okolicy miasta Hofn.

DZIEŃ 5.
Po śniadaniu przejazd krętymi drogami Islandii wzdłuż malowniczych fiordów wschodniego wybrzeża w stronę kolejnych osobliwości przyrody. Sesja fotograficzna na tle owiewanych lodowatym wiatrem przełęczy górskich. Postój nad jeziorem Logirunnislandzkim Loch Ness, przechadzka po ścieżkach arboretum w największej islandzkiej puszczy Hallormsstadaskogur. Przejazd w kierunku Myvatn. Nocleg w okolicy miasta.

DZIEŃ 6.
Po śniadaniu zwiedzanie okolic mistycznego jeziora Myvatn – wędrówka po polach lawowych przy wulkanie Krafla, chwila grozy przy bulgoczących błotach przy Namafjall i w końcu kontemplacja legendarnych, niesamowitych formacji skalnych Czarnych Zamków Dimmu Borgir. Szczere podziwianie cudów przyrody, licznie zgromadzonych na brzegu jeziora Myvatn – gorących źródeł podziemnych, „fałszywych kraterów”, bogatego życia ptaków (raj dla miłośników filmów Hitchcocka…). Podziwianie wspaniałego Wodospadu Bogów – Godafoss. Nocleg w okolicy Myvatn.

DZIEŃ 7.
Po śniadaniu podjazd pod największy wodospad Europy, rozszalały Dettifoss. Niegodne prawdziwego macho ckliwe rozrzewnienie nad romantyką okolicy i potęgą Matki Natury w Parku Narodowym Jokulsargljufur – nieśmiała próba eksploracji skalnego labiryntu Hljodaklettar (Skały Echa) ze słynnym Kirkjan (Kościołem), a także chwila filozoficznej zadumy nad trudną do wytłumaczenia magią kanionu Asbyrgi, który, jak uważali wikingowie, został odciśnięty w ziemi podkową mitycznego wierzchowca boga Odyna, Sleipnirra. Przejazd do Husavik. Czas na prawdziwą morską przygodę – trzygodzinna wyprawa statkiem na poszukiwanie wielorybów. Pod wieczór próba ochłonięcia z nadmiaru wrażeń w stolicy północnej Islandii – prześlicznym miasteczku Akureyri. Nocleg w Akureyri.

DZIEŃ 8.
Po śniadaniu wizyta w ogrodzie botanicznym i zakupy pamiątek. Przejazd malowniczym, północnym wybrzeżem Islandii przez Dalvik, Siglufjordur do Hoffos i Holar – dawnej stolicy biskupiej północnej Islandii. Wizyta w skansenie torfowych domostw w Glaumbaer. Odwiedziny miasteczka Blondous. Nocleg w okolicach Laugarbakki.

DZIEŃ 9.
Po śniadaniu wejście na krater młodego wulkanu Grabrok. Postój przy Deildartunguhver, najwydajniejszym islandzkim gorącym źródle. Przejazd do Reykholt, miejsca, gdzie ongiś żył i tworzył Snorri Sturlson, islandzki Szekspir. Wyjazd pod wodospady Hraunfossar i Barnafoss, wizyta w górskiej osadzie Husafell. Dalszy przejazd do Parku Narodowego Thingvellir. Nazwę Thingvellir można przetłumaczyć jako „równiny parlamentarne”, a jest to miejsce, gdzie przed tysiącem lat powstała pierwsza, unikalna demokracja wikińska. Spacer wśród miejsc po dziś świętych dla narodu islandzkiego. Nocleg w hotelu w miejscowości Laugarvatn, słynącej ze źródeł termalnych.

DZIEŃ 10.
Po śniadaniu podjazd pod słynny, choć z rzadka już dziś aktywny Geysir, źródło erupcji gorącej wody, od którego wzięły swoją nazwę wszystkie tryskające gorące źródła na świecie, podejście pod Strokkur, mniejszy, lecz bardziej aktywny gejzer. Postój przy Gullfoss – Złotym Wodospadzie i wizyta w miejscu pierwszego biskupstwa islandzkiego Skalholt. Dalszy przejazd do Reykjaviku po drodze kontemplacja górującego nad horyzontem, złowieszczego wulkanu Hekla. Próba dostrzeżenia wierzchołka, zwykle schowanego w chmurach. Przechadzka po najdalej na północ wysuniętej stolicy świata. Wizyta na starówce, gdzie mieści się siedziba rządu i ratusz. Spacer wzdłuż romantycznego jeziora Tjorn, które jest ulubionym miejscem ptactwa wodnego i zakochanych par. Czas wolny w Reykjaviku. Wieczorem przejazd na Błękitną Lagunę. Pławienie się w bogatych w minerały wodach, które ponoć czynią cuda dla skóry. Nabieranie sił przed podróżą powrotną, dla chętnych fakultatywnie możliwość drzemki w wodzie… Po kąpielach przejazd na lotnisko w Keflavik.

DZIEŃ 11.
Po północy wylot z Keflaviku do Polski. Rano przylot na lotnisko Okęcie w Warszawie.

Termin: 9-19.06.2022

Wyjazd jest realizowany przy zgłoszeniu się 3 osób i tylko tyle liczy grupa! Jedziemy w małym składzie! Zapytaj trzech swoich ziomków albo zgłoś się do mnie na listę i ruszamy! Nie bój się, że nikogo nie znasz!

Zgłoszenia i zapytania przyjmowane są mailowo pod adresem: wyprawy@szpilkiwplecaku.pl lub uzupełnij formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy:

  Koszt pakietu

  3560 PLN + 2190 EUR

  Cena zawiera:

  • CENA ZAWIERA
   – bezpośredni przelot na trasie Warszawa – Reyjavik – Warszawa (liniami Wizzair),
   – zakwaterowanie w hotelach klasy Edda, Foss lub guest house – pokoje 2-osobowe z łazienkami,
   – śniadanie typu bufet po każdym z noclegów,
   – przejazdy mikrobusem z doświadczonym kierowcą,
   – opiekę pilota-przewodnika polskojęzycznego,
   – ubezpieczenie Europa (KL 30 000 EUR i NNW 3 000 EUR)
   – bagaż rejestrowany 20 kg w obie strony + bagaż podręczny 40x30x20 cm

  Cena nie zawiera:

  • – bilety wstępu – ok. 225 EUR
   – dopłata do pokoju 1-os.: 690 EUR niski sezon/ 790 EUR wysoki sezon

  INNE:

  Od 25.02.2022 Islandia zniosła wszystkie obostrzenia związane z COVID-19, czyli można wjechać bez certyfikatu szczepień oraz bez konieczności robienia testów.

  Zapisz się do NEWSLETTERA. Jesteś tutaj nieprzypadkowo! Myślę, że możesz znaleźć tutaj jeszcze więcej ciekawych treści. Dla subskrybentów przewidziałam unikatowe materiały 🙂