UGANDA - Prawdziwa Perła Afryki, czyli bliskie spotkanie z gorylami i szympansami

10 DNI

13-23.08.2022

7 720 PLN + 3 100 USD

minimum 4 osoby

Jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych w Ugandzie są poszukiwania goryli górskich w Nieprzeniknionym Lesie Bwindi. Niewiele osób ma świadomość, że na tym niewielkim obszarze zamieszkuje 45% światowej populacji tego gatunku. Las jest ich domem, a my jego gośćmi. Jak wygląda najniezwyklejsza przygoda w Ugandzie?

Możesz o tym także przeczytać TU!

Zgłoszenie:

  Dzień 1  Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Entebbe przez jeden z tranzytowych portów lotniczych. Przylot do Ugandy w godzinach późnowieczornych. Odprawa paszportowo-wizowa. Przejazd do hotelu, nocleg w Entebbe/Kampali.

  Dzień 2  Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie. Wyjazd na północny zachód w kierunku Parku Narodowego Murchison Falls, największego obszaru chronionego w Ugandzie, który oferuje piękne krajobrazy sawanny akacjowej na północy i lasów tropikalnych na południu. Po drodze wizyta w sanktuarium nosorożców – Ziwa Rhino Sanctuary. Spacer po rezerwacie, obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku. Czas na lunch. Kontynuacja przejazdu do parku Murchison Falls. Podjazd jeepem na szczyt wodospadu, skąd rozpościera się niezapomniany widok na wzburzone wody i panoramę Nilu. Zakwaterowanie w lodżach, kolacja i nocleg.

  Dzień 3 Całodniowa eksploracja Parku Narodowego Murchison Falls. Po wczesnym śniadaniu wyruszamy na pierwsze bezkrwawe łowy – safari w delcie Nilu, nad jeziorem Albert. Okazja do wypatrzenia i zrobienia niezapomnianych zdjęć dzikich zwierząt, takich jak lwy, hieny, słonie, bawoły, żyrafy. Powrót do lodży na lunch. Po południu wycieczka łodzią w górę rzeki Nil pod Wodospad Murchison. Z pokładu łodzi obserwacja hipopotamów, krokodyli oraz różnych gatunków ptaków np. orłów afrykańskich, pelikanów czy zimorodków. Powrót na kolacje i nocleg do lodży.

  Dzień 4 Po śniadaniu przejazd na południe do Lasu Budongo. Tropienie szympansów, czyli tzw. „chimpanzee trekking” w ich naturalnym, tropikalnym środowisku. Mahoniowy Las Budongo jest również domem dla wielu innych naczelnych ssaków, takich jak gerezy, pawiany czy koczkodany. Popołudniu możliwość wzięcia udziału  w zajęciach kulturalnych prowadzonych przez miejscowych przewodników pracujących w lesie. Okazja do jeszcze bliższego poznania lokalnej społeczności, rozmów  i obserwacji ich codziennego życia.  Przejazd do lodży, zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.

  Dzień 5 Śniadanie w lodży, a następnie spacer przyrodniczy po lesie Bugoma. Las Bugoma jest siedliskiem szympansów i ugandyjskich mangabeów. Okazja aby wesprzeć inicjatywę „Chimpanzee go!” Stowarzyszenia Ochrony Lasu Bugoma. Stowarzyszenie zbiera środki na ponowne zalesienie terenów zdegradowanych. Następnie przejazd na południowy zachód w kierunku Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Droga biegnie wzdłuż Jeziora Alberta i pasma górskiego Rwenzori – podziwiane panoramicznych krajobrazów. Zakwaterowanie w lodżach. Kolacja i nocleg.

  Dzień 6 Safari w północnej części Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Poszukiwanie słoni, lwów, hien, bawołów i innej dzikiej zwierzyny. Przy odrobinie szczęścia szansa na wypatrzenie lamparta. Następnie ekscytująca wycieczka łodzią po Kanale Kazinga, łączącym ze sobą Jezioro Edwarda i Jezioro Jerzego. Dwugodzinny rejs, podczas którego można zobaczyć pławiące się w wodzie hipopotamy, przychodzących do wodopoju bawoły i słonie, wylegujące się na brzegu krokodyle oraz mnóstwo gatunków ptaków wodnych. Transfer do lodży, zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.

  Dzień 7 Po śniadaniu wyjazd na foto safari w Ishasha, czyli południowym sektorze Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Okazja do upolowania obiektywem aparatu wspinających się na drzewa lwów, które w upalne dni szukają wytchnienia w konarach figowych drzew. Czas na lunch, a kolejnie przejazd w kierunku Parku Narodowego Bwindi. Zakwaterowanie w lodżach. Kolacja i nocleg.

  Dzień 8 Wczesne śniadanie. Rano wjazd do Parku Narodowego Bwindi – ten wilgotny obszar lasów równikowych zwany jest również Nieprzeniknionym Lasem Bwindi. Według badań z 2018 roku teren ten stanowi dom dla połowy populacji goryli górskich na świecie, czyli dla blisko 500 osobników. W Parku Bwindi odbywamy tzw. „gorilla trekking”, czyli poszukiwania w asyście lokalnych przewodników rodziny goryli górskich. Obserwacja przez godzinę zwierząt w ich naturalnym środowisku. Powrót na kolację i nocleg do bazy.

  Dzień 9 Śniadanie w lodży, wykwaterowanie i podróż powrotna do Entebbe. Po drodze przerwa na lunch. Przyjazd do Entebbe w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie w hotelu położonym nad Jeziorem Wiktorii, największym jeziorem Afryki. Czas na odpoczynek i kolację. Nocleg.

  Dzień 10  Śniadanie w hotelu. Czas wolny na relaks przy hotelowym basenie bądź spacery nad brzegiem Jeziora Wiktorii. Dla chętnych fakultatywna wizyta w ogrodzie botanicznym (10 USD) oraz na lokalnym targowisku – okazja do zakupu pamiątek. Po południu transfer na lotnisko. Wieczorny wylot do Europy.

  Dzień 11 Lądowanie na lotnisku Chopina w Warszawie.

  Termin: 13-23.08.2022

  Koszt pakietu: 7 720 PLN + 3 100 USD

  Cena zawiera:

  • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Entebbe – Warszawa
  • zakwaterowanie: Entebbe/Kampala – hotel 4*; pozostałe noclegi w lodżach na poziomie 3*** (murowane, drewniane lub namiotowe  – połączenie stylu safari i stylu miejscowego, pełnowymiarowe łóżka, łazienka, itp.; lodże zwykle położone są w otoczeniu ogrodu tropikalnego, przy niektórych z nich znajduje się basen kąpielowy);  pokoje 2-osobowe z łazienkami
  • pełne wyżywienie (trzy posiłki dziennie) na całej trasie; ostatniego dnia w Ugandzie (dzień 10, wylot powrotny do Europy) – śniadanie
  • permity (pozwolenia) na trekking do goryli i szympansów
  • transport: samochody typu 4×4 landcruiser
  • lokalni przewodnicy
  • opieka polskiego pilota-przewodnika
  • ubezpieczenie TU Europa (KL 30 000 EUR i NNW 3 000 EUR)

  Cena nie zawiera:

  • opłaty do parków narodowych i na obszary chronione oraz bilety wstępu: 190 USD
  • opłata za wizę: 50 USD (wiza wyrabiana przez Internet)
  • zwyczajowe napiwki: ok. 60 USD
  • dopłata do pokoju 1-osobowego: 400 USD
  • obowiązkowych testów na Covid-19 (w Polsce i Ugandzie)

  Dodatkowe wymagania:

  *Wymagane szczepienie na żółtą ferbrę oraz wskazana ochrona przeciwmalaryczna.

  * Przy wjeździe do Ugandy należy obowiązkowo przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (potwierdzenie w języku angielskim), wykonany maksymalnie 72 godziny przed przylotem (turyści test wykonują we własnym zakresie).

  * Posiadanie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 jest wymagane także przy opuszczaniu Ugandy. Test wykonywać będziemy przed lotem powrotnym w Entebbe. Koszt testu to 65 USD (wynik w 4-5 godzin) lub 125 USD (wynik w 1 godzinę).

  Jedziemy w bardzo kameralnym składnie! Jeśli nie masz z kim jechać – nie martw się! Podróżowanie to także poznawanie nowych ludzi, a włóczęgów-solistów jest cała masa. Znajdziemy Ci w ekipie dokwaterowanie.


  Zgłoszenia i zapytania przyjmowane są mailowo pod adresem: wyprawy@szpilkiwplecaku.pl lub uzupełnij poniższy formularz zgłoszeniowy

  Formularz zgłoszeniowy:

   WAŻNE!

   Wyjazd jest organizowany zgodnie z przepisami przez Biuro Podróży – to z nim podpiszecie umowę wyjazdu.